Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rhodos: řecký ostrov plný protikladů

aktualizováno 
Rhodos nebo také Ibiškový ostrov je největší z ostrovů souostroví Dodeka nessos. Po Krétě, Euboi a Lesbu je to čtvrtý největší řecký ostrov, který je 78 km dlouhý a 40 km široký. Ostrov Rhodos, který daroval podle legendy božský otec Zeus bohu slunce Heliovi, je plný velmi působivých protikladů.

Řecko - pláž na ostrově Rhodos | foto: CK Fischer

Prázdninová střediska pulzující rušným denním i nočním životem, hlavní město s kosmopolitním rázem, malé pitoreskní vesničky, mnohakilometrové písečné a oblázkové pláže a přírodní skalnaté zálivy. Všudypřítomné jsou připomínky bývalé nadvlády johanitů, známých jako maltézští rytíři.

Město Rhodos je známé svým překrásným historickým jádrem a památkami, které zanechali johanité.

Zajímavý je také přístav Mandraki. Kavárny, bary a restaurace ve městě Rhodos pulzují rušným nočním životem.

Prohlédněte si rhodské Staré město. Město bylo původně podle projektu antického architekta Hippodama z Milétu navrženo jako velkorysý pravoúhlý systém ulic a sahalo od výšiny akropole na západě až k východnímu pobřeží. Kolem Star ého města, v němž za turecké nadvlády nesměli bydlet křesťané, se táhnou mohutné, 5 kilometrů dlouhé městské hradby ze 14. století s věžemi, baštami, bránami a příkopy.

Obzvlášť pěkná je Amboiseova brána v severozápadní části, postavená roku 1512 za johanitského velmistra Emeryho d’Amboise, jakož i Přístavní brána s reliéfem Panny Marie, stojící u Obchod ního přístavu. Vřele doporučujeme absolvovat okružní prohlídkovou trasu po městských hradbách, která začíná na nádvoří paláce velmistrů. Vděčná je ovšem i procházka podél vnějšího obvodu hradeb. Po prohlídce města skýtá ideální místo k opočinku park Rodíni (snadno přístupný po Odós Stéfanou Kasoúli). Oblíbeným výletním místem je akvárium, pozůstatek po italských okupantech, na mysu Koloumboúrnou.

Ixia - k tomuto prázdninovému středisku patří kromě dlouhých oblázkových pláží též kavárny, bary, restaurace, obchody a diskotéky. Středisko má pravidelné spojení linkovým autobusem s městem Rhodos. Velmi příjemné ochlazení v horkých letních měsících přináší severozápadní vítr "meltémi“, který tak na západním pobřeží vytváří ideální podmínky pro windsurfing (vlny nejsou vhodné pro velmi malé děti a neplavce).

Kalithea/Koskinou - stranou od velkých turistických center, v blízkosti malých skalnatých zálivů a bývalých tureckých lázní, leží oblast s názvem Kalithea, 2 km od ní se pak nachází typicky řecká vesnička Koskinou. Hotely jsou v blízkosti jednotlivých pláží a celá oblast je vzdálena pouhé 4 km od města Rhodos. S městy Rhodos a Faliraki je pravidelné spojení linkovým autobusem.

Faliraki - tato původně malá vesnice v posledních letech vyrostla v největší prázdninové středisko Rhodu pro turisty z celé Evropy. Atraktivní živé středisko nabízí svým návštěvníkům četné restaurace, kavárny, bary, butiky a diskotéky, rušný noční život nejen pro mladé. Faliraki leží na několik kilometrů dlouhé písečné pláži ve vzdálenosti asi patnáct kilometrů od města Rhodos (pravidelné spojení je zajištěno linkovým autobusem). Ve středisku Faliraki se nachází aquapark – jeden z největších v Řecku – a také lunapark pro děti a mládež.

Afandou - oblíbená malá vesnička, vzdálená asi 20 km od města Rhodos, neztratila ještě téměř nic ze svého zvláštního půvabu. Centrem je náměstí s kavárnami, bary, tavernami a obchody. Najdete zde i zastávku linkového autobusu a stanoviště taxislužby. Pravidelné spojení linkovým autobusem s městy Rhodos a Faliraki. Za místem k odpočinku a koupání se můžete vydat na tamní blízkou pláž. V hlavní sezoně spojuje vesnici Afandou s hotely poblíž pláže výletní vláček.

Kolymbia - na východním pobřeží Rhodu, přibližně 12 km jižně od Faliraki, leží Kolymbia. Centrem střediska je tříkilometrová eukalyptová alej, která vede k obláz kové a oblázkovo-písečné pláži a malému přístavu. Na promenádě jsou taverny, bary a obchody. Kolymbia je místem vhodným pro klidnou dovolenou. Na pláži je nabídka vodních sportů.

Lindos - město Lindos, někdy také nazývané "zkamenělým snem", je plné historických památek. V průzračném vzduchu, který propůjčuje obrysům zvláštní ostrost a zároveň čistotu, se k ohromné skále tisknou bílé domky. Pevnostní zdi na jejím vrcholu působí panovačně v této sluncem rozpálené středomořské krajině. Nahoře se třpytí zbytky sloupů akropole a dole je vidět do křivolakých uliček s proudy nakupujících lidí. Město Lindos je dodnes klenotem na koruně ostrova Rhodos.

Kiotari - nejjižnější místo turistického ruchu ostrova Rhodos. Naleznete zde nádhernou křišťálovou vodu moře, klidná místa k odpočinku a relaxaci. Kiotari je vhodným místem pro klidnou dovolenou. V okolí hotelů je pár obchůdků a taveren. Město Lindos je vzdáleno cca 15 km.Nejčtenější

Ale je tady krásně. Místo ze slavného filmu dnes nepozná ani Zdeněk Svěrák

"Václave? Proč nejsi moje žena?" ptá se Zdeněk Svěrák Jana Třísky jako rekreant...

Idylická krajina a typická venkovská stavení z filmu Na samotě u lesa zůstávají dodnes symbolem poklidného života,...

Sezona skončila, lidé jsou pryč. Kam na poslední chvíli k moři a do hor

Noli, ležící západně od Janova, patří k nejpěknějším místům Ligurie.

Mnohem méně lidí, mírnější ceny, přitom ještě stabilní počasí. Takové jsou hlavní výhody návštěvy přímořských i...Pilot boeingu zapomněl vyrovnat tlak v kabině, cestující krváceli z nosu

Ilustrační foto

Nejméně třicet pasažérů muselo vyhledat ošetření poté, co pilot indických aerolinek „zapomněl“ stisknout tlačítko...

Nejmenší skanzen a opuštěné lázně. Moravským krajem, který ani nemá jméno

Skanzen v Horním Smržově

Tento kraj nemá žádný zažitý zeměpisný ani národopisný název, a možná právě proto patří k nejhezčím venkovským oblastem...

Bez stativu nejdu. Největší hříchy fotografa při cestě za skvělými obrázky

Hříchy fotografů 01

Fotíte dobře a rádi? Možná, že čtete i odbornou literaturu, časopisy, diskuse na internetu, nebo se bavíte se stejně...

Další z rubriky

Sezona skončila, lidé jsou pryč. Kam na poslední chvíli k moři a do hor

Noli, ležící západně od Janova, patří k nejpěknějším místům Ligurie.

Mnohem méně lidí, mírnější ceny, přitom ještě stabilní počasí. Takové jsou hlavní výhody návštěvy přímořských i...

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, nejslabší mají stále Afghánci

Pokud by prý města a obce ze svých peněz nedotovaly úkony, které na ně přenáší...

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, ale Singapurci. Obyvatelé tohoto městského státu v jihovýchodní Asii se díky...

Králi se nesměje a dětem nesahá na hlavu. Na co dávat pozor v Thajsku

Thajsko se stává oblíbenou zimní destinací. Dávejte si však pozor, abyste...

Přibývá lidí, kteří si krátké evropské dny a studenou zimu jedou zpříjemnit do exotických destinací. K nejoblíbenějším...

Najdete na iDNES.cz