Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Rezervace Falcký les: pro Čechy velká neznámá

  13:21aktualizováno  13:58
Na hranicích Francie a Německa leží jedno z nejnavštěvovanějších míst našich západních sousedů – Falcký les. Z porýnské roviny se náhle dramaticky zvedají příkré kopce s hustými bukovými lesy, protkané turistickými cestami a cyklostezkami. Díky přirozené neprostupnosti zdejší krajiny si tato oblast po staletí žije vlastním životem, tolik rozdílným od zbytku industrializovaného Německa.

V údolích najdeme malebné vesničky a z hřebenů hor vystupují červené pískovcové skály, na nichž si středověcí rytíři postavili desítky hradů a strážních věží. Zub času sice tyto středověké rezidence často proměnil v polorozpadlé ruiny, ale i tak jejich kamenné ochozy nabízejí nádherné výhledy do krajiny.

Největší les Německa

Falcký les (německy Pfälzer Wald) představuje pro českého turistu oblast zcela neznámou a dosud neobjevenou.

"Kdo by také jezdil do Německa, když u nás i v jiných zemích najdeme tolik přírodních krás!", řekne si teď možná nejeden čtenář. Skutečně – Německo pro našince rozhodně nepředstavuje nejatraktivnější zemi a když už se tam vypravíme, tak spíše za nákupy, obchodem, či na návštěvu příbuzných. Přesto i v této industriální zemi najdeme malebnou krajinu bez autostrád a továrních komínů, kde si budeme připadat jako v jiném světě. Falcký les, největší zalesněná oblast a biosférická rezervace Německa, k takovým oblastem bezesporu patří.

Turistickým centrem jižní části Falckého lesa samo sebe neoficiálně pasovalo malebné městečko Dahn, jež leží v oblasti zvané Dahner Felsland. Hrázděné domky pětitisícového města se krčí v údolíčku obklopeného pískovcovými skalami, na jejichž vrcholcích můžeme spatřit siluety kamenných ruin, pamatujících bouřlivou a přes tisíc let starou historii německo-francouzského pohraničí.

Dnes, když hranice uvnitř evropské unie už prakticky neexistují, plní hrady spíše funkci dekorativní a rozhledovou. Nejhezčí pohled na město se naskýtá ze skály zvedající se přímo za posledními domky, na jejíž vrcholek to z centra máme necelou půlhodinku chůze. Na protilehlé straně města se ze smíšených lesů zase vypíná Ruina hradu Alt Dahn, k němuž se dostaneme na kole nebo i autem.Městečko Dahn

Na kole k francouzským hranicím

Felsland je jako stvořený pro pěší turistiku a cykloturistiku. Obzvláště milovníci kol si tu přijdou na své – když nahlédneme do turistické mapy, nebudeme totiž ani schopni spočítat všechny cyklostezky, které se nám tu nabízejí.

Když už si "musíme" nějakou z nich vybrat, lze doporučit asi třicet kilometrů dlouhý okruh vedoucí k pohraniční ruině Wegelnburg a k nejhezčímu hradu Falckého lesa, hradu Berwartstein.

Z města Dahn vyjedeme směrem na jih a po cyklostezkách a vedlejších silnicích směřujeme do nedaleké vesnice Bärenbach. Záhy míjíme rekreační komplex s termálními bazény, saunou a vířivkami "Felsland Badenparadies," kde si můžeme na závěr výletu zaplavat nebo si nechat namasírovat ztuhlé svaly. Ale na lenošení je ještě dost času – vždyť jsme teprve na začátku!

Údolím potoka pokračujeme do vesnice Budenthal, kde uhneme doprava a přes pastviny a pole dojedeme do vesničky Nothweiler. Tady si od dubna do října můžeme prohlédnout staré štoly a poučit se, jak se v nich v minulých staletích těžila železná ruda. Zajímavější objekt našeho zájmu se však nenalézá pod zemí, ale naopak vysoko nad střechami Northweillerských domů.

V nadmořské výšce 572 metrů stojí nejvýše položený hrad nejenom Falckého lesa, ale celé spolkové země Porýní – Falcko, hrad Wegelnburg. Protože strmý sráz ke hradu bychom těžko zdolávali i na ten nejlehčí převod, necháme raději kola zamčená dole u lesního parkoviště a dále pokračujeme pěšky.

Namísto přímé cesty ke hradu zvolíme příjemně stoupající lesní cestu vedoucí jižním směrem, záhy překročíme německo-francouzskou hranici. Kdysi byla přísně střežená, dnes nebýt informační cedulky, ani bychom si ničeho nevšimli....

Na zalesněném hřbetu stojí v kilometrových rozestupech hned čtyři hrady – postupně tak můžeme navštívit ruiny Lövenstein, Hohenburg, Kaiser-Wilhelm-Stein a nakonec samotný Wegelnburg. Teprve teď můžeme docenit hodinový výšlap, za který jsme odměněni nádherným výhledem na celý Falcký les.

Hrad Berwartstein

Falcký Karlštejn je už prodán

Po sestupu do Northweilleru se můžeme občerstvit v některé z příjemných hospůdek a pokračovat do nedaleké vesnice Erlenbach b. Dahn, v jejíž blízkosti leží nejznámější a asi i nejhezčí hrad Falckého lesa, Berwartstein.

Tento hrad z 10. století, který při troše fantazie připomíná náš Karlštejn, se tyčí na vysoké převislé skále. V současné době hrad obývají jeho majitelé a je tak jediným hradem Falckého lesa, který spadá do soukromých rukou. I tak si jej můžeme prohlédnout zevnitř, i když na rozdíl od minulých staletí do něj už naštěstí nemusíme šplhat po laně.

Než se vydáme na zpáteční cestu, jistě za teplých letních dní uvítáme možnost svlažit se v čisté vodě nedalekého rybníka Seehof. Cesta zpět do Dahnu vede po cyklostezkách přes vesničky Busenberg a Schindhart a další návštěvy hradů během návratu už záleží jen na naší chuti. 

Neměli bychom však vynechat cestu k nejvýznamnějšímu hradu Falckého lesa, jímž je bezesporu Trifels. Ten však leží mimo akční rádius dnešního cyklovýletu, a tak k němu budeme muset buďto podniknout samostatnou cestu, nebo se zde zastavit při zpáteční cestě autem domů.

Jako orlí hnízdo tyčí se hranolovitá stavba z červeného pískovce tři sta metrů nad městečkem Annweiler. Hrad je zajímavý tím, že v letech 1125 – 1298 zde byly uloženy římské korunovační klenoty, jejichž repliku si v jednom ze sálů můžeme prohlédnout. V té době patřil hrad k nejvýznamnějším v celém Německu a není divu, že po jeho rozpadu byl v druhé polovině minulého století v podstatě znovu postaven.

Kdo nemá rád organizované prohlídky, nemusí se jich tu obávat – po zaplacení 2,5 euro si hrad můžeme sami prozkoumat od sklepa až po vyhlídkovou věž, ze které máme celé okolí jako na dlani.Skály z červeného pískovce jsou eldorádem horolezců

Může se hodit

Doprava
Nejlepší způsob dopravy do Falckého lesa představuje osobní automobil. Jednak sem díky odlehlosti nejezdí příliš veřejných dopravních prostředků a jednak oceníme flexibilitu vozu při návštěvách jednotlivých hradů. Z Prahy vede optimální cesta po dálnici směr Plzeň - Norimberk – Heilbronn a Speyer. Trasa měří 600 km a počítejte se sedmi hodinami jízdy.

Ubytování
V penzionech se ceny pohybují od 15 do 30 Euro za osobu. Seznam apartmánů a penzionů najdete například na www.dahner-felsenland.net. V oblasti najdeme i několik velmi dobře vybavených kempů – například na okraji Danhu můžeme stany postavit přímo pod skalními převisy v kempu Büttelwoog. Za noc počítejte s cenou 5€ za dospělou osobu, děti do 12 let 4€.

Půjčovny kol
Kola lze zapůjčit za výhodných podmínek (pokud jste zde ubytováni) v některých penzionech. Tato služba je německy označena "fahrradverleich." Cena za jeden den se většinou pohybuje mezi 8-12 €.

Doporučená mapa
"Naturpark Pfälzerwald", edice Kompass, 1:50 000 s vyznačenými cyklostezkami a pěšími trasami. Popřípadě mapa v měřítku 1:25 000 "Wandern und Radwandern im Dahner Felsenland."

Informační centrum
Turistické informační centrum "Tourist Information Dahner Felsenland" má adresu Schulstraße 29, Dahn. Od května do října je otevřeno od 9.00 do 12.30 a od 14.00 do 17.00 hod.; v pátek až do 18.00 hod.; v sobotu jen od 9.00 do 12.30 hod.; v neděli zavřeno. Důležité turistické informace najdeme rovněž na již zmiňované adrese www.dahner-felsenland.net.

Autor článku Jan Hocek je fotograf a nezávislý publicista. Je autorem knihy Nejhezčí túry světa. Najdete v ní reportáže a fotografie z osmnácti nejhezčích světových túr pěti kontinentů  – od Aljašky po Nový Zéland včetně map a praktických rad.

Nejvýše položený hrad Falského lesa, Wegelnburg

Městečko Dahn

Hrad Berwartstein

Replika římských korunovačních klenotů na hradě Trifels

Skály z červeného pískovce jsou eldorádem horolezců

Autoři:
Nejčtenější

Jezero Como patří k těm lokalitám, kam se dá z Česka snadno zaletět na víkend....
Kam létat v zimě: k moři v Maroku se dá dostat už za pětistovku

Nebe nad Evropou nikdy nebylo tak plné, ceny za leteckou dopravu tak nízké a pro cestovatele z Česka se nově přibližují i některé destinace, do kterých...  celý článek

Petrova bouda v Krkonoších už zvenčí opět vypadá jako horská chalupa...
VIDEO: Krkonošská Petrovka už vypadá jako horská bouda, je pod střechou

Petrova bouda na hřebenech Krkonoš, kterou před šesti lety zničil požár, už znovu vypadá jako horská chalupa. Přes léto dostala dřevěná okna a střechu. Zima...  celý článek

Dopravní zácpy na vjezdu do Doveru, které přístav trápily loni v létě.
Brexit ochromí dopravu přes La Manche, Dover se děsí obřích kolon

Vystoupení Británie z Evropské unie ovlivní celou řadu obchodních sfér i životy obyčejných lidí. Velké problémy očekávají provozovatelé přístavu v britském...  celý článek

Pokuta za porušení zákazu kouření na thajských plážích může dosáhnout až 100...
Za cigaretu u moře pokuta 60 tisíc. Thajsko zakazuje kouření na plážích

Jedna z nejpopulárnějších turistických destinací zavádí od 1. listopadu zákaz kouření na vybraných plážích. Thajský turistický úřad k zákazu přistoupil poté,...  celý článek

Na západě Francie se můžete přes Airbnb ubytovat třeba v letadle.
Recept na nudu na cestách. Noc v letadle, věži či perníkové chaloupce

Sdílená ekonomika nerezonuje jen v oblasti služeb pro přepravu osob, ale také na poli krátkodobého ubytování. Celosvětová platforma Airbnb získává stále více...  celý článek

Další z rubriky

Pfaffenstein a königsteinská pevnost, tentokrát ze Spitzsteinu.
Liduprázdnou pustinou Labských pískovců do Saského Švýcarska

I v profláknutém Saském Švýcarsku se dají najít velice přitažlivá místa, kam masový turismus stále ještě nezatnul svůj drápek. Ba naopak. Na této dobrodružné...  celý článek

Pokuta za porušení zákazu kouření na thajských plážích může dosáhnout až 100...
Za cigaretu u moře pokuta 60 tisíc. Thajsko zakazuje kouření na plážích

Jedna z nejpopulárnějších turistických destinací zavádí od 1. listopadu zákaz kouření na vybraných plážích. Thajský turistický úřad k zákazu přistoupil poté,...  celý článek

Zbytky táborových baráků zarůstají, tím více z nich mrazí. Tady trávily léta...
Zapomenutý koncentrák na kraji Evropy. Stíny komunismu v deltě Dunaje

Dunajská delta je proslulá romantickými zákoutími slepých vodních ramen či tisícovými hejny mnoha druhů ptáků. Území do dnešních dnů značně izolované a...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.