Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Restaurace, kde se sedí na záchodě a pije z pisoárů

aktualizováno 
V této jídelně sedí hosté na záchodových mísách se sklopeným prkénkem. Jedí z porcelánového nádobí ve tvaru miniaturních toalet. A pijí z umělohmotných pisoárů. Vítejte v populární restauraci Modern Toilet v tchajwanské metropoli Tchaj-pej, jejíž řetězec nyní expanduje i do dalších asijských zemí.

"Tady jsou všude samá hovínka, fůůůůj!" ohrnuje nos šestiletý Jordan Lien, který je se svými rodiči právě na večeři v restauraci Modern Toilet (Moderní toaleta). Chlapeček si přitom prohlíží světla a poklopy talířů, které opravdu mají tvary výkalů.

"Záměrem této restaurace je šokovat a zmást všechny smysly," vysvětluje manažer restaurace Modern Toilet Chen Min-kuang. To není zase až tak složitý úkol, pocity zákazníků, kteří sem zavítají poprvé, jsou skutečně často dost emotivní.

Hosté sedí na záchodových mísách se sklopenými průhlednými prkénky s motivy růží, ovoce či mořských lastur. Stoly tvoří vždy několik hlubokých hranatých umyvadel nebo spíše výlevek, krytých skleněnou deskou. Je to sice netradiční, ale kdo viděl kultovní snímek španělského režiséra Luise Buñuela "Nenápadný půvab boržoazie", asi ho to nepřekvapí (ve filmu sedí hosté také na záchodových mísách).

Modern Toilet Restaurant v tchajwanské metropoli Tchaj-pej

Šok pro mnohé přichází v momentě, kdy se servíruje jídlo. Obsluha vám ho přinese na zmenšeninách záchodových mís. Pokud jste si objednali nějakou kari specialitu, pak možná jen polknete naprázdno.

"Zpočátku je to trochu nechutné, zvlášť když máte jen objednáno a pozorujete jiné lidi, jak jedí. Ale když vám pak jídlo přinesou, přestanete to téměř vnímat, protože tu vaří výborně a vůně je opravdu lákavá," líčí redaktorka amerického týdeníku Time, která si večeři v Modern Toilet vyzkoušela.

Ještě zajímavější než samotné hlavní jídlo mohou být pro některé zákazníky nápoje servírované v umělohmotných pohárech ve tvaru pisoáru, které si můžete odnést jako suvenýr. Zvlášť lákavě v tomto kelímku vypadá třeba nějaký druh ovocného koktejlu "milk shake".

Gurmánským vrcholem pak ale bezpochyby je točená zmrzlina a moučníky, u kterých si vedení restaurace pohrálo i s velmi vizuálními názvy: kiwi dezert si objednáte jako "Zelenou úplavici", čokoládová specialita se skrývá pod názvem "Průjem se suchými bobky", pokud máte chuť na jahodovou zmrzlinu, budete chtít tzv. "Krvavé hovínko."

Modern Toilet Restaurant v tchajwanské metropoli Tchaj-pej

"Navzdory šíleným názvům moučníků musím říci, že chutnaly skvěle, " pochvalovala si redaktorka magazínu Time. "Nicméně poté, co jsem zahlédla v minitoaletě kari-dip, myslím, že už tuto omáčku nikdy nepozřu," uzavřela svůj průzkum v Modern Toilet.

Záchodové variace pak mají v Modern Toilet dotažené do nejmenších detailů. I ruce na WC si myjete v záchodové míse. Ta je totiž upravena jako speciální umyvadlo, kde páčka na splachování slouží jako kohoutek.

Jedno je jisté, na Modern Toilet hned tak nezapomenete. Možná i to je důvodem, proč její popularita stále stoupá - od otevření první restaurace v roce 2004 funguje dnes jen na Tchajwanu sedm poboček řetězce. Další Modern Toilet je také v Hongkongu a nově i v čínském Shenhzenu, a plánuje se otevření dalších poboček v čínském Macau i v hlavním městě Malajsie Kuala Lumpuru.

Autoři:


Nejčtenější

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...

Izrael postavil své první mezinárodní letiště. Teroristé zde nemají šanci

Nové letiště postavili v Negevské poušti a pojmenovali po astronautu Ramonovi a...

První letadla s turisty tady sice mají začít přistávat v zimě, ale už je hotovo. Izrael nedávno slavnostně otevřel...Musíte sebrat odvahu a se žralokem bojovat, řekl v Rozstřelu filmař žraloků

Steve Lichtag byl hostem pořadu Rozstřel.

Na začátku srpna usmrtil českého turistu v egyptském letovisku Marsá Alam žralok. V Egyptě nejde o ojedinělý útok, za...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Makarskou Češi milují, k nádherně zbarveným jezerům zabloudí málokterý

Modré jezero v Imotski

Krajina kolem Makarské si získala srdce českých turistů už v první polovině 20. století a dodnes patří mezi námi...

Další z rubriky

Makarskou Češi milují, k nádherně zbarveným jezerům zabloudí málokterý

Modré jezero v Imotski

Krajina kolem Makarské si získala srdce českých turistů už v první polovině 20. století a dodnes patří mezi námi...

Naivní Češi v sandálech jsou v Chorvatsku pojem. Znají je i záchranáři

Milovníci hor ocení při návštěvě Makarské výstup na vrcholky Biokova.

Makarska je klenot Dalmácie, ale umí být i nebezpečná. Nádherná a unikátní příroda totiž bývá při nepříznivém počasí...

Musíte sebrat odvahu a se žralokem bojovat, řekl v Rozstřelu filmař žraloků

Steve Lichtag byl hostem pořadu Rozstřel.

Na začátku srpna usmrtil českého turistu v egyptském letovisku Marsá Alam žralok. V Egyptě nejde o ojedinělý útok, za...

Najdete na iDNES.cz