Jedním z nejoblíbenějších jídel jsou pikantní smažená kuřecí křidélka se...

Jedním z nejoblíbenějších jídel jsou pikantní smažená kuřecí křidélka se zeleným pepřem a chilli. | foto: Libor Budinský, pro iDNES.cz

Kam se hrabou české food festivaly. Hitem Varšavy je night market

  • 23
Úžasná, lehce dekadentní atmosféra, desítky stánků s převážně asijskou kuchyní, bary pod širým nebem, příjemná hudba a stovky mladých lidí. Tak vypadají noční trhy, v současné době nejživější a nejoblíbenější varšavská kulinární atrakce.

Akce v polštině zvaná Nocny market jsou trhy, kde se ovšem neprodává zboží, ale výhradně jídlo v podobě street food jak to známe především z Asie, ať už z Barmy, Vietnamu či Thajska. Na začátku letošního léta však podobný noční trh obohatil také kulinární nabídku Varšavy a brzy se stal největším hitem mladých polských foodies.

Jeho sláva se šířila především prostřednictvím sociálních sítí a během několika týdnů se stal přední kulinární atrakcí našich severních sousedů. A nutno dodat, že právem.

Asie na peróně

Už samotné prostředí je mimořádně působivé. Noční trh se totiž odehrává na opuštěných peronech bývalého hlavního nádraží v samotném centru města.

Od začátku června letošního roku zde každý pátek a sobotu v podvečer fungují asi tři desítky stánků a food tracků, v nichž kuchaři nabízejí nejrůznější asijské speciality, především thajské, vietnamské, japonské či korejské kuchyně. Ale nechybí ani arabská či moderní polská jídla ve stylu fusion.

Vše se nabízí v menších porcích, aby mohl člověk ochutnat více pokrmů. A hlavně, za velmi příjemné ceny, většinou od 50 do 100 korun. Prostě žádná předražená kulinární atrakce, jak to známe z Prahy.

Přestože první zákazníci přicházejí už kolem páté, tu pravou atmosféru místo získává až po setmění.

„Už si nedovedu představit, že bych platil jenom za vstup na food festival. Dokonce tak nehoráznou částku, jakou požadují na Prague Food festivalu, kdy člověk musí na místě zaplatit 500 korun, z čehož 200 korun činí samotné vstupné. A za zbylých 10 poukázek či grandů stejně žádnou slávu neuděláte. Na varšavském night marketu vám 500 korun klidně postačí na celý večer,“ porovnává milovník jídla Adam Kowalski, který jako manažer nadnárodní společnosti žije střídavě v Praze a ve Varšavě.

A dodává, že vedle ceny je hlavní výhodou night marketu také jeho pravidelnost. Koná se totiž každý víkend od začátku června až do půlky října. A zatímco pražské festivaly utrácí peníze za reklamu a marketing, aby si mezi sebou přetáhly hosty, sem chodí lidé na doporučení známých a sociálních sítí.

Jahodová ústřice a bourec mimo zákon

Co všechno je možné ochutnat? V jednom stánku prodávají čerstvé ústřice, které nabízejí buď klasicky dochucené citronem nebo šalotkou s vinným octem, ale také v moderní kreativní verzi s čerstvě nasekanými jahodami či s okurkovým pyré ochuceným limetkou a chilli.

Dalším hitem jsou velmi pikantní thajská smažená křidélka se smaženými limetkovými listy, citronovou trávou, zeleným pepřem a dvěma druhy chilli papriček, asijské fusion burgery, korejský salát kimchi, čínské napařované knedlíčky s různou náplní a také grilovaná masa s pikantní omáčkou.

Velký ohlas má pomalu pečené vepřové podávané s pikantními omáčkami.

Na nočním trhu ve Varšavě se objevuje také smažený hmyz, respektive larvy bource morušového.

„Překvapilo mě, že jsem tu objevil také hmyz, konkrétně smažené larvy bource morušového, neboť pokud vím, tak podle polských zákonů není prodej hmyzu k jídlu možný. Přitom v Americe už z nich dělají proteinové fitness tyčinky. Ale na kolejích zřejmě zákony neplatí a tak jsem měl konečně možnost smažený hmyz ochutnat a byl výborný,“ svěřuje se se svým kulinárním úlovkem Lukasz Blaszczykiewicz, který pracuje v místní cestovní kanceláři a na varšavský trh chodí skoro každý pátek.

Tak trochu jiné bečky

Začíná se v pět, ale pořádně se to tady rozjíždí až kolem sedmé, kdy přichází více lidí. Kolem osmé pak odcházejí rodiny s dětmi a přicházejí hlavně mladí lidé, kteří zde vedle jídla chtějí potkat také své známé, dát si pár skleniček vína či piva a bavit se.

Mezi stánky samozřejmě nechybí ani bary s míchanými nápoji, v Polsku oblíbeným ciderem či vínem. A také točené pivo, třeba u food trucku s názvem „inne beczki“ (což znamená jiné sudy), který nabízí hlavně módní piva jako je IPA či anglický Ale.

Truck s názvem „inne beczki“ nabízí svrchně kvašená piva, jako je IPA nebo tradiční anglický Ale.

Součástí night marketu je také bar s nabídkou mnoha koktejlů.

Noční trh funguje zhruba do jedné v noci, protože i v pozdních nočních hodinách se mohou Varšavané spolehnout na metro, které jezdí v pátek a v sobotu až do tří hodin ráno.

Zůstane i příští rok?

Příští rok by měl night market opět fungovat, ale není jisté, zda na stejném místě, protože na zrušené nádraží si již dlouhou dobu brousí zuby developeři. Ale ať to bude zde, nebo na jiném místě, nově vzniklá tradice bude jistě pokračovat. Nicméně všichni se shodují, že právě toto místo je pro noční trh naprosto ideální. Výhodou jsou perony se střechami, takže i když prší, stánky jsou pod střechou, další výhoda je, že i když je nádraží v centru, kolem není žádná výstavba a hudba zde může bez problémů hrát i po půlnoci.

, pro iDNES.cz