Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Řekové se chystají na olympiádu pomalu

  11:06aktualizováno  11:06
Olympijské hry se vracejí do svého rodiště. Alespoň tak chápou Řekové přípravu na olympiádu, která by se v Aténách a okolí měla konat v roce 2004. Jenže aspoň dosud ji provází řada problémů. A Atény se vlivem olympiády mění. Moderní olympijské hry mají se starověkými jen málo společného - jde tu především o peníze. Řecký přípravný výbor byl v průběhu letošního roku několikrát kritizován, že nestíhá výstavbu všech potřebných zařízení a že řecká vláda nezvládá připravit především dopravní kapacity - nové letiště, metro a silnice mezi plánovanými sportovišti.

"Pokud by šlo o to, zorganizovat hry za týden, tak bez ohledu na kvalitu tu sportoviště jsou," obhajuje pozici řeckého organizačního výboru jeden z jeho členů, který si nepřál být jmenován. Podle něho jde především o modernizaci stávajících zařízení. "Hotovo je sedmdesát procent staveb," dodává.

"Cílem je mít připraveno všechno v roce 2003," říká v rozhovoru pro list Kathimerini Gianna Angelopulosová, předsedkyně organizačního výboru. Ta převzala řízení výboru až letos na jaře. Od té doby se udělal velký kus práce: přesný plán sportovišť i dopravních tras je hotov. Zbývá jen stavět a stavět.

Řecká vláda dává přitom olympijským projektům absolutní přednost. Příkladem může být nové letiště a metro. S pomocí fondů Evropské unie vznikají v Aténách dvě nové linky podzemní dráhy a v březnu příštího roku by se měla veškerá letecká doprava přesunout na nové letiště. "Na starém vybudujeme prozatímní sportoviště pro sporty, jako je baseball, které nemají v Řecku tradici," říká člen přípravného výboru. Výbor byl letos terčem kritiky nejen kvůli nejasnostem kolem časového harmonogramu.

Nevoli místních politiků vyvolaly vysoké platy funkcionářů. Proti neautorizované změně projektu protestovala francouzská projekční kancelář, která navrhovala olympijskou vesnici. Ta patří mezi objekty, které se teprve letos začínají budovat. "Tři měsíce před hrami bude vesnice připravena stejně jako další dvě vesnice pro novináře," ujišťuje nejmenovaný člen výboru.

"Čekáme více než dvaceti tisíc novinářů a šestnáct tisíc sportovců a chceme jim zajistit ubytování na úrovni tříhvězdičkového hotelu." Kritiku výše odměn členové výboru odmítají s tím, že dodržují předem schválený rozpočet 1,7 miliard dolarů. Stavby jsou ovšem organizovány a financovány vládou, jejíž ministr kultury Theodoros Pangalos je nejvýše postavenou osobou zodpovědnou za organizaci her.

Pangalos byl však o víkendu odvolán - nikoli kvůli olympiádě. Vrásky na čele dělá organizátorům hlavně doprava. Atény jsou město v kotlině věčně přeplněné automobily a smogem. Trochu jim odlehčí nové metro, je třeba ovšem vybudovat nové obchvatné komunikace. Hry se budou konat v srpnu, kdy se většina z pěti milionů Atéňanů snaží z města odjet. Uleví tím sice dopravě, paradoxně ovšem způsobí starosti s dostatkem dobrovolníků.

"Bude jich potřeba asi padesát tisíc," odhaduje Gianna Angelopulosová. Kde je organizátoři vezmou? "Většina lidí bude chtít pryč a nic nebude fungovat," říká studentka Ma rkella. "Ale já chci vidět nějaké soutěže a být dobrovolnicí v organizaci." Takových jako ona zatím příliš není. "Uděláme to jako Australané," vysvětluje člen organizačního výboru. "Část dobrovolníků tam byli zaměstnanci státní správy, kteří místo vysedávání v kancelářích pracovali pro olympiádu. Státní sektor je tu velký." Řekové se na hry podle vlastních slov těší. Osmdesát procent obyvatel země pořádání her podporuje. Nyní musí většina z nich přiložit ruku k dílu, aby se stihlo postavit a vybavit vše potřebné.
 

Autor:


Nejčtenější

Ale je tady krásně. Místo ze slavného filmu dnes nepozná ani Zdeněk Svěrák

"Václave? Proč nejsi moje žena?" ptá se Zdeněk Svěrák Jana Třísky jako rekreant...

Idylická krajina a typická venkovská stavení z filmu Na samotě u lesa zůstávají dodnes symbolem poklidného života,...

Sezona skončila, lidé jsou pryč. Kam na poslední chvíli k moři a do hor

Noli, ležící západně od Janova, patří k nejpěknějším místům Ligurie.

Mnohem méně lidí, mírnější ceny, přitom ještě stabilní počasí. Takové jsou hlavní výhody návštěvy přímořských i...Foťte si po svém. Hříchy fotografů, které profesionál nikdy neudělá

Tzv. „high key“ fotografie s převažujícími světlými tóny a malým kontrastem je...

Ve druhém dílu našeho seriálu o prohřešcích proti fotografické etiketě budeme stopovat hříchy fotografů během samotného...

Pilot boeingu zapomněl vyrovnat tlak v kabině, cestující krváceli z nosu

Ilustrační foto

Nejméně třicet pasažérů muselo vyhledat ošetření poté, co pilot indických aerolinek „zapomněl“ stisknout tlačítko...

Nejmenší skanzen a opuštěné lázně. Moravským krajem, který ani nemá jméno

Skanzen v Horním Smržově

Tento kraj nemá žádný zažitý zeměpisný ani národopisný název, a možná právě proto patří k nejhezčím venkovským oblastem...

Další z rubriky

VIDEO: Přes Alpy na skákacím míči. Šílený nápad vznikl u bezdomovce

Brit překonal Alpy na skákacím balónu

Celkem sedmnáct dní mu trvalo, než na trase dlouhé 76 kilometrů proskákal přes Alpy z Itálie do Francie. Steven Payne...

Na Mount Everestu řádí pojistná mafie. Horolezce okrádaly i nemocnice

Horolezci se kochají pohledem na Mount Everest

Stovky milionů dolarů během několika posledních let měly vydělat na pojistných podvodech nemocnice, společnosti s...

Bez stativu nejdu. Největší hříchy fotografa při cestě za skvělými obrázky

Hříchy fotografů 01

Fotíte dobře a rádi? Možná, že čtete i odbornou literaturu, časopisy, diskuse na internetu, nebo se bavíte se stejně...

Najdete na iDNES.cz