Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Řekové oslavují Sokratův rok

  15:39aktualizováno  15:39
Ve většině západního světa je Sokrates oslavován jako jeden z otců filozofie. Ve svém rodném Řecku je to všudypřítomný moudrý muž, zobrazovaný nezřídka na zdech pravoslavných chrámů mezi ostatními křesťanskými světci. Mnoho Řeků dává svým dětem jeho jméno (synům, zjištěna nebyla ani jedna "Sokratka") a není divu, že letošní 2400. výročí jeho smrti bude vzpomínáno akcemi a konferencemi. Řecko vyhlásilo tento rok Sokratovým a oslavy začínají koncertem a čtením poezie pod schodištěm Akropole, co by kamenem dohodil od míst, kde se procházel a rozprávěl se svými žáky.

"Jako Řekům nám připadá historické dědictví nebo snad iluze, že máme výsadu vyhlásit tento rok Sokratovým," prohlásil ministr kultury Evangelos Venizelos mezi mramorovými sloupy aténské římské agory blízko antického tržiště, kde věřící obětovali olympským bohům, kupující kupovali a filozofové se přeli.

V historických ruinách antického tržiště mohou návštěvníci nalézt místo, kde byl Sokrates souzen za to, že kazí mládež, a uvržen do žaláře. Narodil se kameníkovi a porodní bábě. Tento muž, který je otcem pojmu "ctnost je vědění", nenapsal nic. To, co ho přežívá, zůstalo zachováno díky záznamům jeho žáka a pozdějšího filozofa Platona a historika Xenofona.

Sloužil jako těžkooděnec v aténském vojsku a bojoval statečně ve třech bitvách, ale chybějí důkazy, že měl stálou práci. Zdá se, že většinu času trávil spory na tržišti, kde ho následovali jeho věrní žáci. Mezi nimi bylo to nejlepší a nejhorší, co klasické Atény měly - od Platona a otce geometrie Euklida až po známého politika Alkibiada a některé z nenáviděných třiceti tyranů, kteří svrhli v roce 404 př. Kr. aténskou demokracii.

Právě jeho spojení s některými z tyranů poskytlo jeho nepřátelům záminku k obvinění, že kazí mládež a zavádí nové bohy. Platon uvádí, že ve své obhajovací řeči se Sokrates obrátil na své žalobce stylem označovaným později jako sokratovská ironie, když předstíral nevědomost. Když roztrhal na cáry jedno z jejich obvinění metodou obratného kladení otázek, navrhl nakonec, aby ho město odměnilo za jeho přínos bezplatnými jídly, což byla pocta, která se přiznávala vítězům olympijských her a velkým dobrodincům. Jeho soudci ho však odsoudili k trestu smrti jedem, který na sobě ochotně vykonal, když vypil číši bolehlavu obklopen plačícími žáky.

"S oslavou Sokrata oslavujeme také Atény, kde žena mohla bít svého muže, aniž by to bylo pro něj ponižující," řekla Ekeni Glyatzi-Ahrweilerová, předsedkyně rady evropského kulturního centra v Delfách, které organizuje letošní akce. Centrum pořádá akademická sympozia, divadelní a hudební akce a sponzoruje filmy o Sokratovi. "Považujeme Sokrata za živoucí prvek naší pokračující tradice," řekl Venizelos.

Ačkoli křesťanství vzniklo stovky let po Sokratově smrti, jeho obraz zdobí četné řecké pravoslavné kostely. Historici umění tvrdí, že církevní otcové oceňují jeho původní koncepci jednoho skutečného Boha proti olympskému panteonu. Jak Venizelos říká, Řekové mají podivnou inspiraci malovat Sokrata jako svatou ikonu a zahrnují ho mezi světce na malbách na ikonostasech v pravoslavných chrámech.

Z okolních kopců je na Akropoli nádherný výhled

Autor:


Nejčtenější

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, nejslabší mají stále Afghánci

Pokud by prý města a obce ze svých peněz nedotovaly úkony, které na ně přenáší...

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, ale Singapurci. Obyvatelé tohoto městského státu v jihovýchodní Asii se díky...

Experti varují před tuningem elektrokol. Stroj zničí a je nebezpečný

Redaktor MF DNES Miloslav Lubas s manželkou si vyzkoušeli, jak se v Jizerkách...

Někteří majitelé elektrokol své stroje upravují a navyšují jejich maximální rychlost s podporou motoru. Proti tuningu...Sezona skončila, lidé jsou pryč. Kam na poslední chvíli k moři a do hor

Noli, ležící západně od Janova, patří k nejpěknějším místům Ligurie.

Mnohem méně lidí, mírnější ceny, přitom ještě stabilní počasí. Takové jsou hlavní výhody návštěvy přímořských i...

Tady nepospíchá ani řeka. Pěšky naším nejmenším národním parkem

Ráno u Dyje na rakouské straně

Řeka Dyje vyhloubila za miliony let mezi Vranovem a Znojmem divoký a zalesněný kaňon se spoustou meandrů, kamenných...

Na Mount Everestu řádí pojistná mafie. Horolezce okrádaly i nemocnice

Horolezci se kochají pohledem na Mount Everest

Stovky milionů dolarů během několika posledních let měly vydělat na pojistných podvodech nemocnice, společnosti s...

Další z rubriky

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, nejslabší mají stále Afghánci

Pokud by prý města a obce ze svých peněz nedotovaly úkony, které na ně přenáší...

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, ale Singapurci. Obyvatelé tohoto městského státu v jihovýchodní Asii se díky...

Luxus za 18 miliard korun. Loď pro šest tisíc pasažérů pohání zemní plyn

Výletní zaoceánskou loď AIDAnova nepohání nafta, ale zemní plyn.

Nudí vás už klasické výletní lodě? Křest nového plavidla AIDAnova posunul hranice luxusu a přepychového vybavení při...

Slovensko pro tuláky. Pustiny a temnoty Veporských vrchů lákají i hvězdáře

Vyhlídka z Klenovského Veporu

Opuštěná a temná místa lidi většinou děsí, v případě slovenských Veporských vrchů však mohou být pro mnohé tuláky...

Najdete na iDNES.cz