Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Řekové oslavují Sokratův rok

  15:39aktualizováno  15:39
Ve většině západního světa je Sokrates oslavován jako jeden z otců filozofie. Ve svém rodném Řecku je to všudypřítomný moudrý muž, zobrazovaný nezřídka na zdech pravoslavných chrámů mezi ostatními křesťanskými světci. Mnoho Řeků dává svým dětem jeho jméno (synům, zjištěna nebyla ani jedna "Sokratka") a není divu, že letošní 2400. výročí jeho smrti bude vzpomínáno akcemi a konferencemi. Řecko vyhlásilo tento rok Sokratovým a oslavy začínají koncertem a čtením poezie pod schodištěm Akropole, co by kamenem dohodil od míst, kde se procházel a rozprávěl se svými žáky.

"Jako Řekům nám připadá historické dědictví nebo snad iluze, že máme výsadu vyhlásit tento rok Sokratovým," prohlásil ministr kultury Evangelos Venizelos mezi mramorovými sloupy aténské římské agory blízko antického tržiště, kde věřící obětovali olympským bohům, kupující kupovali a filozofové se přeli.

V historických ruinách antického tržiště mohou návštěvníci nalézt místo, kde byl Sokrates souzen za to, že kazí mládež, a uvržen do žaláře. Narodil se kameníkovi a porodní bábě. Tento muž, který je otcem pojmu "ctnost je vědění", nenapsal nic. To, co ho přežívá, zůstalo zachováno díky záznamům jeho žáka a pozdějšího filozofa Platona a historika Xenofona.

Sloužil jako těžkooděnec v aténském vojsku a bojoval statečně ve třech bitvách, ale chybějí důkazy, že měl stálou práci. Zdá se, že většinu času trávil spory na tržišti, kde ho následovali jeho věrní žáci. Mezi nimi bylo to nejlepší a nejhorší, co klasické Atény měly - od Platona a otce geometrie Euklida až po známého politika Alkibiada a některé z nenáviděných třiceti tyranů, kteří svrhli v roce 404 př. Kr. aténskou demokracii.

Právě jeho spojení s některými z tyranů poskytlo jeho nepřátelům záminku k obvinění, že kazí mládež a zavádí nové bohy. Platon uvádí, že ve své obhajovací řeči se Sokrates obrátil na své žalobce stylem označovaným později jako sokratovská ironie, když předstíral nevědomost. Když roztrhal na cáry jedno z jejich obvinění metodou obratného kladení otázek, navrhl nakonec, aby ho město odměnilo za jeho přínos bezplatnými jídly, což byla pocta, která se přiznávala vítězům olympijských her a velkým dobrodincům. Jeho soudci ho však odsoudili k trestu smrti jedem, který na sobě ochotně vykonal, když vypil číši bolehlavu obklopen plačícími žáky.

"S oslavou Sokrata oslavujeme také Atény, kde žena mohla bít svého muže, aniž by to bylo pro něj ponižující," řekla Ekeni Glyatzi-Ahrweilerová, předsedkyně rady evropského kulturního centra v Delfách, které organizuje letošní akce. Centrum pořádá akademická sympozia, divadelní a hudební akce a sponzoruje filmy o Sokratovi. "Považujeme Sokrata za živoucí prvek naší pokračující tradice," řekl Venizelos.

Ačkoli křesťanství vzniklo stovky let po Sokratově smrti, jeho obraz zdobí četné řecké pravoslavné kostely. Historici umění tvrdí, že církevní otcové oceňují jeho původní koncepci jednoho skutečného Boha proti olympskému panteonu. Jak Venizelos říká, Řekové mají podivnou inspiraci malovat Sokrata jako svatou ikonu a zahrnují ho mezi světce na malbách na ikonostasech v pravoslavných chrámech.

Z okolních kopců je na Akropoli nádherný výhled

Autor:Nejčtenější

Sovětské mapy světových měst byly jako Wikipedia a Google Maps v jednom

Sověti byli pečliví: takhle detailně zmapovali New York (vpravo) a přístavní...

Podle sovětských civilních map vlastních oblastí se spolehlivě bloudilo. A to byl záměr, měly totiž mást Západ i za...

Hitparáda turistických přešlapů. Čím zaručeně naštvete místní obyvatele

Turista si užívá krmení volně žijících hyen v Hararu v Etiopii.

Chtějí toho vidět co nejvíc a v neposlední řadě jsou důležitým zdrojem příjmů. Z pohledu místních obyvatel jsou však...Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...

Český skialpinista nepřežil 300 metrů dlouhý pád ve Vysokých Tatrách

V Nízkých Tatrách zahynuli dva skialpinisté z Česka (26. listopadu 2017)

Český skialpinista ve čtvrtek nepřežil dlouhý pád ve Vysokých Tatrách na Slovensku. Informovala o tom horská záchranná...

Další z rubriky

Hitparáda turistických přešlapů. Čím zaručeně naštvete místní obyvatele

Turista si užívá krmení volně žijících hyen v Hararu v Etiopii.

Chtějí toho vidět co nejvíc a v neposlední řadě jsou důležitým zdrojem příjmů. Z pohledu místních obyvatel jsou však...

Je třeba zabít Hitlera. Výlet do Vlčího doupěte, kde se měl změnit svět

Hitlerův bunkr měl šest metrů silné zdi a osm metrů silný strop.

Věčný stín, vlhko a miliony komárů. Tak působí na první pohled rozlehlý listnatý les, v jehož středu se nacházejí...

OBRAZEM: Jezdí po světě a maluje 3D. Leon Keer lidi baví i nutí přemýšlet

Nic k proclení, Aruba: Kombinovaná malba na podlahu a zeď vznikla na ostrově...

Leon Keer je světový umělec pouličního 3D umění. Do povědomí ho vystřelila malba Lego terakotové armády, kterou...

Najdete na iDNES.cz