Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rekonstrukce bitvy připomene konec války

  15:24aktualizováno  15:24
Zítra tomu bude padesát šest let, co 11. května padly ve Slivici u obce Milín nedaleko Příbrami poslední výstřely 2. světové války na evropském bojišti. Tuto památnou událost připomene veřejnosti v sobotu rekonstrukce tehdejší bitvy. Bitvy se zúčastní na tři sta lidí převlečených za partyzány a německé, ruské a americké vojáky. S nimi se do boje zapojí šedesát až sedmdesát kusů techniky včetně tanků, obrněných transportérů, džípů a motocyklů. Připravené jsou i velmi pestré a bohaté pyrotechnické efekty.

Co se vlastně ve Slivici 11. května 1945 odehrálo a co tedy bude i hlavním obsahem sobotní rekonstrukce? Zbytky německých jednotek SS a dalších složek říšské branné moci se snažily dostat přes demarkační čáru, která procházela Milínem, do zajetí spojeneckých vojsk. Protože jim však podmínky kapitulace podepsané 8. května zakazovaly jakékoliv přesuny, Němci se snažili přes demarkační čáru probít. Při boji, který skončil porážkou německých jednotek, zahynulo osmnáct partyzánů a několik desítek ruských vojáků i vojáků SS. O život přišlo také přes dvacet obyvatel převážně z Milínska.

Program rekonstrukce slivické bitvy začne již zítra ukázkou historické vojenské techniky (17.00), rockovým koncertem kapely Gentiana (19.00) a ohňostrojem u památníku ve Slivici (21.00). Na sobotní dopoledne je připravena ukázka výcviku vojáků v bojovém umění musado a současné dělostřelecké vojenské techniky (11.45-12.00). Po pietním aktu u památníku (13.00) vypukne bitva, která by měla trvat jeden a půl až dvě hodiny (14.00-16.00).

Po slavnostním nástupu účastníků bitvy vyjede kolona historických vozidel po linii demarkační čáry do Březnice, kde se zastaví na náměstí (17.00). Odtud bude pokračovat do Bělčic a také zde bude mít zastávku (18.00). Konečnou stanicí kolony bude město Strakonice, kde v neděli naváže na sobotní program Den otevřených dveří ve vojenských útvarech 4312 a 4325 (9.00-14.00).

V areálu slivického památníku bude po celou sobotu k dispozici vojenské ležení se stany, asi stovkou kusů vojenské techniky, se stánky s občerstvením a také s výstavou, která návštěvníkům přiblíží na fotografiích a dokumentech skutečnou slivickou bitvu i události, jež k ní vedly a po ní následovaly. Vstup do vojenského tábora bude stejně jako zhlédnutí bitvy zdarma.

JAK SE TAM DOSTANETE

Do Slivice se dostanete po rychlostní komunikaci R4, vedoucí z Prahy do Strakonic. Nedaleko dějiště bitvy bude připraveno velkokapacitní bezplatné parkoviště. Dopravu do Slivice zajistí i kyvadlová autobusová doprava z Příbrami. Od obchodního domu Prima budou autobusy vyjíždět mezi 11.00 a 12.00 hodinou, vracet zpět se budou od 16.30 do 17.30.

Autor:


Nejčtenější

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, nejslabší mají stále Afghánci

Pokud by prý města a obce ze svých peněz nedotovaly úkony, které na ně přenáší...

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, ale Singapurci. Obyvatelé tohoto městského státu v jihovýchodní Asii se díky...

Sezona skončila, lidé jsou pryč. Kam na poslední chvíli k moři a do hor

Noli, ležící západně od Janova, patří k nejpěknějším místům Ligurie.

Mnohem méně lidí, mírnější ceny, přitom ještě stabilní počasí. Takové jsou hlavní výhody návštěvy přímořských i...Experti varují před tuningem elektrokol. Stroj zničí a je nebezpečný

Redaktor MF DNES Miloslav Lubas s manželkou si vyzkoušeli, jak se v Jizerkách...

Někteří majitelé elektrokol své stroje upravují a navyšují jejich maximální rychlost s podporou motoru. Proti tuningu...

Pilot boeingu zapomněl vyrovnat tlak v kabině, cestující krváceli z nosu

Ilustrační foto

Nejméně třicet pasažérů muselo vyhledat ošetření poté, co pilot indických aerolinek „zapomněl“ stisknout tlačítko...

Na Mount Everestu řádí pojistná mafie. Horolezce okrádaly i nemocnice

Horolezci se kochají pohledem na Mount Everest

Stovky milionů dolarů během několika posledních let měly vydělat na pojistných podvodech nemocnice, společnosti s...

Další z rubriky

Magický masiv Ondřejníku trápí kůrovec, přesto jde téměř o povinný výlet

Hřeben Ondřejníku z Palkovických hůrek

Panorama Beskyd si nelze představit bez masivu Ondřejníku, výrazně a izolovaně vystupujícího z podbeskydské krajiny....

Pražská zoo opět mezi elitou. V prestižním žebříčku obhájila páté místo

Ve středu 9. listopadu oslaví gorilí samec Richard své 25. narozeniny,...

Zoologické zahradě v Praze se opět podařilo uspět v náročné světové konkurenci a v žebříčku cestovatelského serveru...

Tady nepospíchá ani řeka. Pěšky naším nejmenším národním parkem

Ráno u Dyje na rakouské straně

Řeka Dyje vyhloubila za miliony let mezi Vranovem a Znojmem divoký a zalesněný kaňon se spoustou meandrů, kamenných...

Najdete na iDNES.cz