Reinhold Messner podniká výpravy do pouští

  • 5
Italský horolezec Reinhold Messner převzal v neděli večer v Praze výroční cenu nadace Pangea udělovanou za úsilí o nápravu věcí lidských. Muž, který jako první na světě zdolal bez použití kyslíku všech 14 nejvyšších hor světa, nyní podniká výpravy do pouští. Zároveň ve své rodné vesnici v Tyrolsku buduje síť muzeí, která mají lidem přiblížit svět a krásu velehor.

"Nechci vytvářet informace, ale zážitky, protože setkání člověka s horou je o prožitku, ne o intelektu," vyznal se na tiskové konferenci sedmapadesátiletý dobrodruh ze své lásky k nejvyšším vrcholům světa.

Posouvání hranic
Nadace Pangea Messnera ocenila jako "neúnavného posunovatele hranic", protože v horolezectví prosazoval nové přístupy.

"S posunování hranic to zatím bylo jednoduché, protože jsem se snažil pracovat a vyjadřovat se v různých oblastech," vysvětlil Messner. Byla to prý náhoda, že se ve 20 letech stal horolezcem a snažil se hledat nejtěžší cesty a posunovat lidské možnosti. "V dalším období jsem pochopil, že už není třeba posunovat se technicky, ale lidsky," naznačil své tehdejší úvahy.

Za snahu zdolat nejvyšší místa Zeměkoule zaplatil Reinhold Messner, který podnikl více než 100 výprav, ztrátou sedmi prstů na nohách, které mu omrzly.

Hledání za horami
Ve 40 letech měl za sebou výstup na všechny osmitisícovky, ale cítil se být ještě mladý na to, aby podle svých slov čekal u televize čekal na stáří. Začal tedy zkoušet posunovat hranice v horizontále.

"Toto období, ve kterém se snažím zjistit, co je za horami, ještě neskončilo. Další výpravu chystám do jedné asijské pouště v roce 2004," řekl cestovatel, který nikdy dopředu neprozradí cíl své cesty.

Ekologické snahy
Messner je autorem několika knih, například i o svém setkání s Yettim, točí dokumentární filmy a přednáší po celém světě. Pořádá konference pro manažery, kterým předává své zkušenosti z mezních situací. Jako člen Evropského parlamentu se zasazuje o zachování zbytků divoké přírody.

 

Nadace Pangea

Na úvod slavnostního večera, jímž provázel herec Jaroslav Dušek, viděli hosté krátký film, který s Messnerem natočil na jeho hradě Juval v Tyrolích hudebník Martin Kratochvíl. Messner gotický hrad vyzdobil uměním, které si přivezl z četných cest po Asii. Jeho sídlo slouží jako muzeum a místo, kde obdivovatelé z celého světa slavného muže navštěvují.

V narážce na dosud nesplněný Messnerův sen, kterým je dosažení severního pólu,
citoval jeden z minulých laureátů ceny Zdeněk Svěrák ze hry Dobytí severního pólu, kterou má v repertoáru Divadlo Járy Cimrmana.

Zatímco Messnera zvolila porota nadace Pangea v mezinárodní kategorii, v národní kategorii cenu získal Ludvík Vaculík. Autor výzvy Dva tisíce slov svou angažovanost zaplatil nuceným odchodem do disentu. Jako osobitý glosátor se do oficiální literatury vrátil až po listopadu 1989. Spisovatel, fejetonista, novinář a vydavatel, jeden ze zakládajících členů Charty 77 v červenci oslaví šestasedmdesáté narozeniny. 

Nadace Pangea byla založena v roce 1991 ke 400. výročí  narození Jana Amose Komenského. Její činnost je inspirována  odkazem osobnosti a díla tohoto myslitele a humanisty, hlásí se  zejména k jeho celoživotnímu úsilí o spojení vzdělání, humanismu  a světoobčanství v jeden systém "nápravy věcí lidských".  

Mezi dosavadními laureáty ceny jsou například prezident Václav Havel, Jaroslav Foglar, Jiří Suchý, Otto Wichterle, Jacques-Yves Cousteau, Jiří Hanzelka a Miroslav Zikmund.

Italský horolezec Reinhold Messner na tiskové konferenci v Praze. (9. června 2002)

,