Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Řecký Kos: zeleň a pláže ideální pro děti

aktualizováno 
Řecký Kos je zelený ostrov nedaleko tureckého pobřeží s několikakilometrovými písečnými a oblázkovými plážemi. Většina z nich má pozvolný vstup do moře, takže jsou ideální pro koupání i pro nejmenší děti. Nejkrásnější pláže jsou v letoviscích Tigaki, Marmari, Mastichari a na Kefalose.

Řecko - horské městečko na ostrově Kos | foto: CK Fischer

Kos je po Rhodosu nejoblíbenějším ostrovem souostroví Dodekanessos. Je znám především jako rodiště Hippokrata – zakladatele moderní medicíny. Na Kosu každého zaujme nejen krásná příroda s romantickými vesničkami, ale i velké množství pamětihodností a zajímavých staveb.

Řecko - pláž na ostrově Kos

Nejčastějším a nejoblíbenějším dopravním prostředkem je kolo, na kterém můžete podnikat výlety za poznáním tohoto krásného ostrova. Za tradiční řeckou kulturou nemusejí návštěvníci chodit daleko – dýchá jí celý ostrov.

Hlavní město - vykopávky i největší antické lázně
Ti, co mají zájem o kulturu a historii, si též přijdou na své. Mohou navštívit hlavní město Kos, ve kterém najdou nádherné opevnění z doby rytířů johanitů, Hippokratův platan, který je údajně nejstarším stromem v Evropě, nádherné antické vykopávky, trhy i sportoviště. Za návštěvu stojí i jedny z největších antických lázní v celém Řecku – Asklepion.

Řecko - Asklepion na ostrově Kos

Psalidi - klidné předměstí živoucí metropole města Kos s přírodní oblázkovou pláží (doporučujeme boty do vody). Po celé délce pobřežní silnice spojující Psalidi a město Kos je mnoho restaurací, barů, obchodů, půjčoven motocyklů a kol a možností dobré zábavy.

Tigaki - letovisko se nachází 8 km od hlavního města ostrova. Leží u jedné z nejkrásnějších písčitých pláží ostrova s pozvolným vstupem do moře. Jsou zde ideální podmínky pro vodní sporty a cyklistiku.

Řecko - suvenýry na ostrově Kos

V centru vesnice se nachází spousta obchodů, restaurací, taveren a barů, půjčoven kol a motocyklů. Tigaki je ideálním místem pro ty, kteří mají rádi zábavu.

Marmari - asi 15 km od města Kos se na dlouhé bílé písečné pláži, pozvolně se svažující do moře, nachází středisko Marmari, vhodné zejména pro rodinnou dovolenou. Jsou zde také ideální podmínky pro vodní sporty (zejména windsurfing a plachtění), středisko je dobrým výchozím bodem k poznávání ostrova a ideálním místem pro odpočinek a krásné koupání.

Řecko - pláž Marmari na ostrově Kos

Mastichari - tato malá, idylická rybářská přístavní vesnička na severním pobřeží ostrova leží asi 30 km od města Kos (spojení linkovým autobusem). Je tu klid, přírodní písečná pláž a v okolí několik typických řeckých vesniček. V jejich tavernách sim v ospalé atmosféře můžete vychutnat dobrou silnou řeckou kávu nebo si objednat skvěle připravené čerstvé ryby. Můžete si také zapůjčit kolo nebo motorku a vyrazit za poznáním ostrova.

Kardamena - středisko Kardamena se nachází na jihovýchodním pobřeží ostrova asi 30 km od města Kos (v hlavní sezoně pravidelné spojení linkovým autobusem). Původní rybářská osada se pomalu mění v turistické centrum, v přístavu je mnoho taveren, barů, restaurací, obchůdků a diskoték.

Řecko - Empros Therma na ostrově Kos

Moře je o něco klidnější než na severním pobřeží, dlouhá písečná pláž láká k procházkám. Je zde také mnoho malých oblázkových a písečných zálivů. Zdejší odsolená voda není vhodná k přímé konzumaci.

Nea Alikarnassos (Lamb) - Lambi leží na samotném severním výběžku ostrova a je částí hlavního města Kos. Je perfektní pro všechny návštěvníky, kteří chtějí být blízko hlavního města a zároveň nechtějí "bydlet" v hlučném centru.

Pláže jsou písčité a oblázkové, nabízejí vodní sporty, slunečníky a lehátka za poplatek a většinou jsou s pozvolným vstupem do moře, tedy vhodné pro děti. V Lambi najdete mnoho restaurací, obchodů a příležitostí k noční zábavě v místních barech.

Řecko - suvenýry na ostrově Kos

Horská vesnice nabízí nádherný výhled
Až si na Kosu dosyta užijete koupání na překrásných plážích, udělejte si výlet do Kéfalosu. Je to vysoko položená horská vesnice s nádherným výhledem a zároveň nejvýznamnější sídlo v západní části ostrova.

V okolí najdete dobře zachované antické divadlo. V jeskyních na okraji obce archeologové odkryli prehistorické nálezy.

Nedaleko se nachází zřícenina baziliky Ájios Stéfanos. V zátoce pod ní s rozsáhlými hotelovými komplexy stojí malebné pobřežní skály, kterým místní obyvatelé dali jména Nikólaos a Stefános.Nejčtenější

Ale je tady krásně. Místo ze slavného filmu dnes nepozná ani Zdeněk Svěrák

"Václave? Proč nejsi moje žena?" ptá se Zdeněk Svěrák Jana Třísky jako rekreant...

Idylická krajina a typická venkovská stavení z filmu Na samotě u lesa zůstávají dodnes symbolem poklidného života,...

Sezona skončila, lidé jsou pryč. Kam na poslední chvíli k moři a do hor

Noli, ležící západně od Janova, patří k nejpěknějším místům Ligurie.

Mnohem méně lidí, mírnější ceny, přitom ještě stabilní počasí. Takové jsou hlavní výhody návštěvy přímořských i...Pilot boeingu zapomněl vyrovnat tlak v kabině, cestující krváceli z nosu

Ilustrační foto

Nejméně třicet pasažérů muselo vyhledat ošetření poté, co pilot indických aerolinek „zapomněl“ stisknout tlačítko...

Nejmenší skanzen a opuštěné lázně. Moravským krajem, který ani nemá jméno

Skanzen v Horním Smržově

Tento kraj nemá žádný zažitý zeměpisný ani národopisný název, a možná právě proto patří k nejhezčím venkovským oblastem...

Bez stativu nejdu. Největší hříchy fotografa při cestě za skvělými obrázky

Hříchy fotografů 01

Fotíte dobře a rádi? Možná, že čtete i odbornou literaturu, časopisy, diskuse na internetu, nebo se bavíte se stejně...

Další z rubriky

Bez stativu nejdu. Největší hříchy fotografa při cestě za skvělými obrázky

Hříchy fotografů 01

Fotíte dobře a rádi? Možná, že čtete i odbornou literaturu, časopisy, diskuse na internetu, nebo se bavíte se stejně...

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, nejslabší mají stále Afghánci

Pokud by prý města a obce ze svých peněz nedotovaly úkony, které na ně přenáší...

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, ale Singapurci. Obyvatelé tohoto městského státu v jihovýchodní Asii se díky...

Na Mount Everestu řádí pojistná mafie. Horolezce okrádaly i nemocnice

Horolezci se kochají pohledem na Mount Everest

Stovky milionů dolarů během několika posledních let měly vydělat na pojistných podvodech nemocnice, společnosti s...

Najdete na iDNES.cz