Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Řecko: když zakopáváte o památky

  22:56aktualizováno  22:56
Země nádherných památek, mnoha zajímavých ostrovů a nekonečně pestrého pobřeží, to je Řecko. K tomu připočítejme dobré jídlo a příjemné lidi. To je důvod, proč sem každý rok jezdí téměř 300.000 Čechů.

Země nádherných památek, mnoha zajímavých ostrovů a nekonečně pestrého pobřeží, to je Řecko. K tomu připočítejme dobré jídlo a příjemné lidi. To je důvod, proč sem jezdí téměř tři sta tisíc Čechů za rok.

Zde je deset tipů na cestu.

1. Knossos

Palác, svatyně nebo jen kamenné bludiště, proslavené vyprávěním o Minotaurovi. Obnovené fresky na polorozpadlých stěnách připomínají skvělost první evropské civilizace, která tu vznikla před téměř 4000 lety. Knossos je jen jedno z řady míst na Krétě, kde tato civilizace zanechala své stopy.

2. Delos

Ostrov uprostřed Kyklad, zasvěcený bohu Apollonovi, byl ve starověku největším náboženským centrem Egejského moře. Dodnes to připomínají zbytky svatého přístavu a svatého jezera, Terasa lvů i vybělené pozůstatky antických chrámů, divadla a obytných domů. Chybí jen pohřebiště, protože na svatém ostrově nesměl nikdo umřít.

3. Olympia

Místo spojené se sportem v jeho kráse a vznešenosti i v jeho ubohosti a snaze o vítězství za každou cenu. Olympijské hry byly jen jedním, leč nejslavnějším místem zápolení ve starém Řecku. Nad zdejším stadionem a nad troskami antických chrámů a cvičeben vloni opět zněl potlesk a křik davů.

4. Delfy

Pod masivem Parnasu dodnes stojí zbytky neproslulejší věštírny starověku, kde věštkyně Pýthia předpovídala osudy vládců a říší. Trosky Apollonovy svatyně připomínají boha, kterému bylo místo zasvěceno a který k lidem starověku promlouval ústy Pýthie.

5. Mykény

Sídlo válečnických králů, kde se rozhodovalo o tažení na Troju. Do války vojáci odcházeli dodnes zachovanou Lví bránou. Kruhové pohřebiště na mykénském hradě či majestátní Átreova pokladnice pod ním byly místem odpočinku pro krále a hrdiny doby bronzové.

6. Patmos

Idylický ostrov u břehů Turecka, na němž se zrodila Apokalypsa, děsivé vyprávění o posledních dnech lidstva. Toto biblické dílo i jeho tvůrce dodnes připomíná monumentální klášter svatého Jana Evangelisty a klášter Apokalypsy.

7. Théra (Santorini)

Tady mohla ležet bájná Atlantida. Ostrov ve tvaru půlměsíce je vše, co zbylo po ničivém výbuchu sopky před 3600 lety, který těžce zasáhl civilizaci na vzdálené Krétě. Přestože jde vlastně o trosku, staří Řekové říkali ostrovu Kallisté, tedy Velmi krásný.

8. Rhodos

Z největšího starověkého tržiště otroků, jemuž dominoval zmizelý Kolos rhodský, se před staletími stala pevnost řádu johanitů. Nejvíce památek připomíná tuto dobu, čas obléhání a válek s Turky. Dnes ostrov přitahuje svými plážemi, zahradami a příjemným klimatem.

9. Mistra

Město v horách Peloponésu, které leží nedaleko kdysi tak známé Sparty, je živou památkou na zaniklou byzantskou říši. Dávné chrámy, kláštery a opevnění připomínají časy, kdy tento "druhý Řím" vládl nejen Peloponésu, ale celému Balkánu.

10. Atény

Akropole a přilehlé pahorky, stejně jako trosky chrámů a řada muzeí, připomínají časy Perikla a Sokrata, kdy toto město bylo nejdůležitějším kulturním centrem Středomoří. Procházky v uličkách Pláky pod Akropolí jsou příjemným únikem z hektického mnohamilionového velkoměsta, jímž se Atény staly během posledních 150 let.


RADY A PROČ TAM JET


Výborná kuchyně:
V Řecku se dá přežít i s kusem bílého chleba, kozím sýrem a trochou oliv. To však není vůbec žádný důvod, aby se člověk vyhýbal pestré a zajímavé řecké kuchyni.

Levné cestování:
Autobusem či vlakem se dá po Řecku cestovat stejně jako u nás doma (i když cestování po kolejích je pěkně pomalé). Problémem jsou jen informace. Na jízdní řády není radno spoléhat, protože na většině zastávek nejsou - ne že by je někdo zničil, ale prostě nejsou. Nejjistějším zdrojem informací jsou pak staříci v nálevněobchůdku, který se nachází u každé autobusové zastávky.

Obchody a banky:
Čas na nákupy si člověk v Řecku hlídat nemusí - otevřeno je obvykle až do osmi večer. Ale kdo potřebuje do banky, na poštu nebo na nějaký úřad, udělá líp, když tam vyrazí pokud možno už ráno a nejpozději před druhou hodinou odpoledne.

Raději na jaře či na podzim:
V létě se do Řecka jezdí samozřejmě nejčastěji, ale nejlepší dobou pro cestování i rekreaci je duben, květen nebo brzký podzim, a to kvůli snesitelnějším teplotám. Pak je dobré vzít si něco teplejšího na večerní posezení venku.

Je tam bezpečno:
Řecko netrpí nějakou vysokou zločinností. Přesto se doporučuje zamykat dveře pokoje, dávat si pozor na kabelku a nemít všechny peníze a dokumenty na jednom místě - jako ve většině jiných zemí Evropy.


Akropolis

Atény

Delfy

Meteora

Olympia

Rhodos

DIŮV CHRÁM. Trosky největšího chrámu antického Řecka, který kdysi skrýval zlatou a slonovinovou sochu vládce bohů Dia, jež byla kopií jednoho ze sedmi divů světa. Majestátní chrám budovali Atéňané 650 let - stavba začala ještě před příchodem demokracie, za aténských tyranů, a dokončili ji římští císařové.

Autoři: ,Nejčtenější

Češi si v Astaně oblékli „boratovské“ plavky, skončili ve vazbě

Zelené plavky proslavil filmový snímek Borat z roku 2006 s hercem Sachou...

Skupina Čechů se chtěla z žertu vyfotit v kazašské Astaně v kultovních zelených plavkách, kterými zemi proslavil...

Je to tady! E-kola naplno vtrhla na cyklostezky i do terénu

Moderní e-kolo Specialized Turbo Vado 4.0 pro jízdu po městě i pro výlety po...

Měl jsem pekelný sen. Sešla se naše parta na bikovou půldenní vyjížďku. „Doufám, že na vás nebudeme čekat,“ obrací se...Kde sídlili Keltové i páni. Výlet za tajemnými hrady Drahanské vrchoviny

Repešský žleb

Podzimní lesy bez listí jsou ideálním obdobím pro hledání starých zřícenin, ze kterých toho mnoho nezbylo. Doslova...

VIDEO: Letadlo zasáhl blesk těsně po vzlétnutí z letšitě

Blesk zasáhl letadlo těsně po vzlétnutí z letšitě v Amsterdamu

Děsivou událost, která se odehrála v neděli 12.listopadu, natočil letadlový nadšenec na letišti Schiphol v Amstrdamu....

Anketa o nejlepší kemp roku 2017 zná vítěze. Opět boduje Český ráj

Kempem roku 2016 s nejlépe hodnocenými službami se stal Autocamp Sedmihorky v...

Obliba kempování v českých a moravských krajích neupadá, spíš naopak. A zákazníci neradi jezdí naslepo. Jedním z...

Další z rubriky

Turisté naházeli za rok do římské fontány 36 milionů, charita je nedostane

Před římskou fontánou jsou každý den takové davy, že je velice těžké se k jejím...

Peníze, jež turisté nahází do slavné římské fontány di Trevi, už nebude automaticky dostávat katolická charitativní...

Zkušenosti, které v Čechách nezískáte. Jak se žije nahoře

Horský klášter v Bhútánu

Aby nedošlo k mýlce, v tomto textu nejde o horních deset tisíc boháčů, nýbrž o život ve vysokých nadmořských výškách,...

Milenci ukradli gondolu v Benátkách a málem se utopili. Teď čelí obvinění

Itálie, Benátky. Romantika pro jednoho zákazníka na tradiční gondole a kolem...

Pár Francouzů v italských Benátkách v noci na pondělí ukradl gondolu, aby se vydal na romantickou večerní plavbu....Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.