Řecko: když zakopáváte o památky

  22:56aktualizováno  22:56
Země nádherných památek, mnoha zajímavých ostrovů a nekonečně pestrého pobřeží, to je Řecko. K tomu připočítejme dobré jídlo a příjemné lidi. To je důvod, proč sem každý rok jezdí téměř 300.000 Čechů.

Země nádherných památek, mnoha zajímavých ostrovů a nekonečně pestrého pobřeží, to je Řecko. K tomu připočítejme dobré jídlo a příjemné lidi. To je důvod, proč sem jezdí téměř tři sta tisíc Čechů za rok.

Zde je deset tipů na cestu.

1. Knossos

Palác, svatyně nebo jen kamenné bludiště, proslavené vyprávěním o Minotaurovi. Obnovené fresky na polorozpadlých stěnách připomínají skvělost první evropské civilizace, která tu vznikla před téměř 4000 lety. Knossos je jen jedno z řady míst na Krétě, kde tato civilizace zanechala své stopy.

2. Delos

Ostrov uprostřed Kyklad, zasvěcený bohu Apollonovi, byl ve starověku největším náboženským centrem Egejského moře. Dodnes to připomínají zbytky svatého přístavu a svatého jezera, Terasa lvů i vybělené pozůstatky antických chrámů, divadla a obytných domů. Chybí jen pohřebiště, protože na svatém ostrově nesměl nikdo umřít.

3. Olympia

Místo spojené se sportem v jeho kráse a vznešenosti i v jeho ubohosti a snaze o vítězství za každou cenu. Olympijské hry byly jen jedním, leč nejslavnějším místem zápolení ve starém Řecku. Nad zdejším stadionem a nad troskami antických chrámů a cvičeben vloni opět zněl potlesk a křik davů.

4. Delfy

Pod masivem Parnasu dodnes stojí zbytky neproslulejší věštírny starověku, kde věštkyně Pýthia předpovídala osudy vládců a říší. Trosky Apollonovy svatyně připomínají boha, kterému bylo místo zasvěceno a který k lidem starověku promlouval ústy Pýthie.

5. Mykény

Sídlo válečnických králů, kde se rozhodovalo o tažení na Troju. Do války vojáci odcházeli dodnes zachovanou Lví bránou. Kruhové pohřebiště na mykénském hradě či majestátní Átreova pokladnice pod ním byly místem odpočinku pro krále a hrdiny doby bronzové.

6. Patmos

Idylický ostrov u břehů Turecka, na němž se zrodila Apokalypsa, děsivé vyprávění o posledních dnech lidstva. Toto biblické dílo i jeho tvůrce dodnes připomíná monumentální klášter svatého Jana Evangelisty a klášter Apokalypsy.

7. Théra (Santorini)

Tady mohla ležet bájná Atlantida. Ostrov ve tvaru půlměsíce je vše, co zbylo po ničivém výbuchu sopky před 3600 lety, který těžce zasáhl civilizaci na vzdálené Krétě. Přestože jde vlastně o trosku, staří Řekové říkali ostrovu Kallisté, tedy Velmi krásný.

8. Rhodos

Z největšího starověkého tržiště otroků, jemuž dominoval zmizelý Kolos rhodský, se před staletími stala pevnost řádu johanitů. Nejvíce památek připomíná tuto dobu, čas obléhání a válek s Turky. Dnes ostrov přitahuje svými plážemi, zahradami a příjemným klimatem.

9. Mistra

Město v horách Peloponésu, které leží nedaleko kdysi tak známé Sparty, je živou památkou na zaniklou byzantskou říši. Dávné chrámy, kláštery a opevnění připomínají časy, kdy tento "druhý Řím" vládl nejen Peloponésu, ale celému Balkánu.

10. Atény

Akropole a přilehlé pahorky, stejně jako trosky chrámů a řada muzeí, připomínají časy Perikla a Sokrata, kdy toto město bylo nejdůležitějším kulturním centrem Středomoří. Procházky v uličkách Pláky pod Akropolí jsou příjemným únikem z hektického mnohamilionového velkoměsta, jímž se Atény staly během posledních 150 let.


RADY A PROČ TAM JET


Výborná kuchyně:
V Řecku se dá přežít i s kusem bílého chleba, kozím sýrem a trochou oliv. To však není vůbec žádný důvod, aby se člověk vyhýbal pestré a zajímavé řecké kuchyni.

Levné cestování:
Autobusem či vlakem se dá po Řecku cestovat stejně jako u nás doma (i když cestování po kolejích je pěkně pomalé). Problémem jsou jen informace. Na jízdní řády není radno spoléhat, protože na většině zastávek nejsou - ne že by je někdo zničil, ale prostě nejsou. Nejjistějším zdrojem informací jsou pak staříci v nálevněobchůdku, který se nachází u každé autobusové zastávky.

Obchody a banky:
Čas na nákupy si člověk v Řecku hlídat nemusí - otevřeno je obvykle až do osmi večer. Ale kdo potřebuje do banky, na poštu nebo na nějaký úřad, udělá líp, když tam vyrazí pokud možno už ráno a nejpozději před druhou hodinou odpoledne.

Raději na jaře či na podzim:
V létě se do Řecka jezdí samozřejmě nejčastěji, ale nejlepší dobou pro cestování i rekreaci je duben, květen nebo brzký podzim, a to kvůli snesitelnějším teplotám. Pak je dobré vzít si něco teplejšího na večerní posezení venku.

Je tam bezpečno:
Řecko netrpí nějakou vysokou zločinností. Přesto se doporučuje zamykat dveře pokoje, dávat si pozor na kabelku a nemít všechny peníze a dokumenty na jednom místě - jako ve většině jiných zemí Evropy.


Akropolis

Atény

Delfy

Meteora

Olympia

Rhodos

DIŮV CHRÁM. Trosky největšího chrámu antického Řecka, který kdysi skrýval zlatou a slonovinovou sochu vládce bohů Dia, jež byla kopií jednoho ze sedmi divů světa. Majestátní chrám budovali Atéňané 650 let - stavba začala ještě před příchodem demokracie, za aténských tyranů, a dokončili ji římští císařové.

Autoři: ,

Nejčtenější

Děsivý klášter u Podhájske přežil Osmany i zvrhlé mnichy, rozebral ho lid

Zeď presbytáře - jediný zbytek impozantního chrámu

Slovenská Podhájska pro nás znamená relax v termální slané vodě s iluzí vnitrozemského moře, večerní posezení u vína i...

VIDEO: Na co zírá mašinfíra. Velkolepá podívaná na trase z Košic do Prahy

Výhled z lokomotivy Siemens Vectron společnosti Regiojet v čele vlaku RJ 1012...

Nový seriál iDNES.cz zahajujeme přelomovým videem českého internetu. Jako vůbec první jsme natočili kompletní cestu...

Výhodné skipasy, nové atrakce. Velký přehled novinek v rakouských Alpách

Výhled z Rifflsee směrem k ledovci

Tolik zahraničních i místních turistů, kolik do rakouských Alp přijelo v minulé zimní sezóně, tu ještě nikdy...

Jak létání útočí na vaši imunitu. Pozor na stolečky a palubní časopisy

Myslete na to, že létání je obrovským náporem na vaší imunitu, zvlášť pokud...

Možná už jste si toho všimli. Jakmile někam letíte, prakticky vždycky to odstůněte nachlazením, virózou nebo alespoň...

Smutný symbol války v Jugoslávii. Unikátní most rozstříleli před 25 lety

Hercegovský Mostar. Plocha předválečné občiny (zhruba náš okres, resp....

Více než čtyři století byl Stari most neodmyslitelnou součástí hercegovského Mostaru. Přitahoval nejen odvážlivce...

Další z rubriky

V La Paz mají nejdelší síť lanovek. Jako chytrá MHD zachraňuje ovzduší

První linku otevřel bolívijský dopravní podnik v roce 2014, o její vznik se...

Bolívijská metropole La Paz je nejvýše položeným hlavním městem na světě. I ve třech kilometrech nad zemí je však trápí...

Fotíme východ a západ slunce. Nebuďte líní a připravte se dopředu

Mount Taranaki, Nový Zéland. Použitím vyššího clonového čísla zvýrazníte efekt...

Fotografování východů a západů slunce patří k oblíbeným tématům nejednoho turisty. Většina lidí se však ke své škodě...

Praha neznámá. Nouzové kolonie si poradily s magistrátem i komunisty

Podívejte se, jakým způsobem vznikaly nouzové kolonie v Praze.

Myslíte si, že moderní Praha už nemůže mít nouzové kolonie? Kotlaska a kolonie Na Hájku vás přesvědčí o opaku. Jejich...

Najdete na iDNES.cz