Chlupaté krevety. Jedna z největších specialit vyhlášené řecké taverny Kavala

Chlupaté krevety. Jedna z největších specialit vyhlášené řecké taverny Kavala | foto: Libor Budinský, pro iDNES.cz

Chlupaté krevety, kleftiko či stifado. Znáte klenoty řecké kuchyně?

  • 10
Téměř každý ochutnal musaku, gyros a tzatziki. Ale vyhlášených pochoutek má řecká kuchyně mnohem víc: lahodné pomazánky z lilků či jiker, cibulový „guláš“ a famózní jehněčí pečené v pergamenu. Jenže přestože je Řecko vyhledávanou turistickou destinací, řeckých restaurací je u nás jako šafránu.

Pokud bychom měli hledat národní řecké jídlo, nebude to musaka, ale hustá fazolová polévka fasolada. Připravuje se bez masa, jen s kořenovou zeleninou a řapíkatým celerem. Musí se však servírovat s celou řadou doplňků - na stole nesmí chybět miska s černými olivami, krajíc chleba, solené ančovičky, syrová cibule a talířek se solí, do které se cibule „namáčí“.

Jehněčí v pergamenu

Dobře, fazolovou polévkou labužníky asi neoslníme, takže si pojďme představit jídla, která patří k největším a nejchutnějším hitům helénské kuchyně. Jedním z nich je slavné kleftiko, tedy jehněčí maso pomalu pečené se zeleninou v pergamenovém papíru. Maso se nejprve marinuje v olivovém oleji s citronem a bylinkami, načež se velmi pomalu peče se zeleninou, díky čemuž je křehké a šťavnaté. A hlavně, na stůl ho servírují v papírovém balíčku, který si hosté sami rozbalují.

V Praze připravují velmi slušné kleftiko v dejvické restauraci Kavala, která je považovaná za nejlepší řeckou restauraci u nás a nabízí pestrou kolekci specialit (ještě se k ní vrátíme).

Musaka je zřejmě nejslavnějším řeckým jídlem, ale to neznamená, že je také nejlepším či nejchutnějším.

Kleftiko, tedy pečené jehněčí maso se zeleninou, se servíruje zabalené v pergamenovém papíru.

Králík na cibulkách

Dalším fantastickým, ale u nás spíše neznámým řeckým jídlem, je stifado, připravované především z králičího masa, ale často také z hovězího. Pro přípravu stifada jsou zásadní malé cibulky, kterých je na váhu dvakrát víc než samotného masa.

Druhou podstatnou podmínkou je velmi pozvolné dušení, které v keramickém hrnci trvá několik hodin. Díky tomu se chuť cibule, koření (používá se římský kmín, hřebíček, skořice), rajčat, medu, červeného vína a masa nádherně propojí a výsledkem je nezapomenutelný pokrm, který by ve světovém souboji gulášů bez pochyb bojoval o zlatou příčku.

V Česku stifado stejně jako další speciality zařazuje do denní nabídky řecká taverna Masa Buka v Liberci, která má navíc velmi příjemné ceny. Třeba zmíněné králičí stifado s pečenými brambory zde vyjde na 115 korun.

Jehněčí vnitřnosti v bránici

Další řeckou specialitu představuje kokoretsi, tedy jehněčí případně kůzlečí vnitřnosti jako je srdce, plíce, játra či ledviny, které jsou nakrájené na kostky a napíchnuté na rožni. Pak se maso obalí bránicí a omotá střívky, načež se pozvolna griluje, dokud není měkké. V Česku kokoretsi s největší pravděpodobností neochutnáte, stejně jako se zde nepodává další řecká pochoutka v podobě grilované jehněčí hlavy. Ta se opět opéká na špízu a když se servíruje na talíř, kuchař ji sekyrkou rozsekne na dvě půlky. Rozpůlená hlava se pokape citronem a pak si už Řekové pochutnávají na mozku, jazyku, líčkách i očích.

Jikrová pomazánka

Co ale ochutnat můžete, jsou vyhlášené řecké „pomazánky“, boduje především lahodná a lehce nakyslá taramasalata, připravená z jiker tresky, které jsou rozmixované s bramborem, olivovým olejem, citronem a dále dochucené pepřem, cibulí či česnekem.

Druhou slavnou pomazánkou je lilkový „kaviár“, tedy pasta připravená z pečených lilků a dochucená česnekem, citronovou šťávou a olivovým olejem. Obě pomazánky (stejně jako slavnější tzatziki) se servírují v rámci předkrmů s pita chlebem.

Jednoduchá řecká večeře. Smažené krevety, chléb a sklenka bílého vína

Plněné kalamáry jsou další specialitou, která by neměla chybět v žádné řecké taverně.

Pestrý svět chutí

Na závěr se vrátíme ke slíbené chlupaté krevetě, která je jednou z kulinárních ozdob pestré nabídky mezze v již zmíněné restauraci Kavala. Velká kreveta gambas je obalená a osmažená v tenkém vlasovém těstíčku kataifi, jež je známější z řeckých dezertů. Další skvělou pochoutkou v nabídce dejvického podniku jsou křehké kalamáry v chutné omáčce z tresčích jiker, znamenitý jehněčí kebab pečený v bránici či malé chobotničky dušené v červeném víně s medem. V Kavale šéfkuchař připravuje kolem čtyřiceti různých druhů mezze, takže hosté si z nich mohou sestavit velmi pestré a zajímavé menu.

Z Davle do Ostravy

Velmi dobrou pověst má restaurace Thessaloniki v pražské Davli, kterou stejně jako ostatní vede zkušený řecký šéfkuchař. Místní specialitou jsou grilované kalamáry plněné feta sýrem či sépie na víně s rajčaty a cibulí.

Dalším oblíbeným podnikem v české metropoli je žižkovská restaurace Olympos, jejíž hlavním trumfem je fantastická lokace s prostornou zahrádkou ve vnitrobloku žižkovských činžáků. Hlavně od jara do podzimu je díky své pohodové atmosféře mimořádně oblíbená.

V Ostravě vždy žila celkem početná řecká komunita a tudíž je zde řeckých restaurací hned několik. Nejlepší pověst má Agiu Georgiu, která funguje již osm let v prostorách porubského zámku. Doporučujeme vyzkoušet některý z grilovaných řeckých sýrů.

Vaše tipy

Zapomněli jsme na některou zajímavou řeckou restauraci v Česku? Dejte nám na ni prosím tip do diskuse.

, pro iDNES.cz