Rarita v Česku: mandloňový sad u Hustopečí

  • 20
Zatímco v horských střediscích se ještě lyžuje, na Břeclavsku pozvolna začíná vinnými keři proudit čerstvá míza... Ale hřejivé paprsky probudily život i u plodin, které bychom spíše čekali v krajích daleko exotičtějších. Poblíž Hustopečí máte právě nyní jedinečnou šanci vidět unikátní mandloňový sad v Česku v květu!

 

Kde rodí mandloně

Dnes patří téměř k raritám, ovšem ještě před sto lety se řadily k tradiční dřevině zdejších zahrádek. Jejich největší koncentrací se bezesporu vyznačuje unikátní mandloňový sad na jihozápadních svazích Staré hory nad Hustopečemi.

Četní řidiči, kteří pravidelně uhánějí dálnicí k Bratislavě, si zajisté vzpomenou na nezapomenutelný pohled spojený s prvními týdny jara, kdy se zcela náhle před nimi vynoří pravidelný narůžovělý obdélník, ostře kontrastující s neutěšeným holým větvovím okolních vinic.

Možná si i položí otázku, copak za ovoce už vyrazilo na květ, když ještě před týdnem všude ležel sníh. Naopak - od konce září a prakticky po celý říjen je možné zcela svobodně podlehnout mlsné žádostivosti chuťových buněk a vyzkoušet jeden z atypických darů našeho podzimu. Ostrých hlídačů se není třeba obávat - svého času patřily k jedinému odběrateli mandlí ještě státní Čokoládovny, nyní zpustlý a neudržovaný sad je již řadu let bez hospodáře.


Dříve, než se dostaneme k sladkému jádru je nutné odstranit zelenou dužnatou slupku

Za poučením i degustací

Milovníci tekuté podoby hroznů  by měli zaostřit pozornost k nenápadnému objektu ve vrchní půli hustopečského náměstí. Vnější tvář nezapře středověký původ - o poznání vzrušující se může stát nahlédnutí do interiéru.

Hluboká sklepení v sobě tají ty nejlepší vzorky z archivu místních vinařů. Aby se návštěva nezvrhla v bohapusté pití, nechybí ani expozice zachycující dlouhou cestu od rostliny k nápoji.

Kterou z odrůd doporučit? Záleží na individuálním vkusu - nároční zajisté ocení možnost absolvovat prohlídku formou degustace v doprovodu zkušeného sommeliera, doslova o pár kroků dále začíná labyrint uliček vinných sklípků.

A ačkoli vyznavače historických památek nemusí Hustopeče plně uspokojit, v těsné blízkosti se nachází jedna natolik výjimečná a širší veřejnosti nepříliš známá, která nepříznivý deficit zajisté zvrátí.

Kurdějov


Kaple Všech svatých připomíná spíše obrannou věž

Stará, původně německá obec, vzdálená necelé tři kilometry z centra městečka. Malebně schoulená pod pahorky Ždánického lesa. Proslulá nepřehlédnutelnou dominantou - opevněným, pozdně gotickým, církevním komplexem s kostelem sv. Jana Křtitele.

Po architektonické stránce se může směle měřit s obdobnými stavbami transylvánských Sasů zapsanými na seznam světového kulturního dědictví při UNESCO: z arkýřů vysoké solitérní zvonice míří do všech stran temná ústí střílen, za masívní hradbou se skrývá strohá hlavní loď.

Samostatně stojící kaple Všech svatých a několik dalších budov, společně s archeology nalezeným systémem podzemních chodeb vyvolá spíše dojem hradu. Překvapí množstvím ukázek původních kamenických prací, pod vnější omítkou byly během rekonstrukce objeveny fragmenty maleb. Pouze později prolomená oblouková okna narušují slohovou čistotu stavby, která naštěstí unikla barokizaci.

Může se hodit

JAK SE TAM DOSTAT

Do Hustopečí:
- osobním vlakem z Brna či Břeclavi do Šakvic, zde přesednout na „lokálku“ s konečnou v Hustopečích
- automobilem po dálnici D2 - 25. km výjezd Hustopeče

K mandloním je nutné v úseku mezi výjezdem a náměstím odbočit na vedlejší komunikaci ve směru na Kurdějov. U hřbitova, kde jsou mimo jiné pohřbeni rodiče Tomáše G. Masaryka, zaparkovat, projít kolem jeho pravého konce a následně příkře stoupat levým okrajem mladého vinohradu na návrší. Dále polní cestou pokračovat vlevo podél zahrádek až k sadu, případně se ubírat přímo skrz neudržovanou louku.

Všeobecné informace, včetně možností ubytování a přehledu kulturních akcí poskytnou následující stránky: www.hustopece-city.cz a www.obec-kurdejov.cz

Speciální tip: na www.hustopecsko.net najdeme kontakty na bezmála třicítku sklepů a vináren, kde si lze dohodnout návštěvu s posezením

Mandloň obecná ( Amygdalus communis L. ), strom nebo častěji keř, patřící do čeledi růžovitých. Domovem - od severní Afriky, až k do střední Asie, velmi hojný ve středomoří.. Mimo jižní Moravy u nás velmi vzácně pěstována i v Polabí.

 

Říjen v mandloňovém sadu - mezi holými větvemi zůstala nikým nesklizena letošní úroda

Říjen v mandloňovém sadu - mezi holými větvemi zůstala nikým nesklizena letošní úroda

Kurdějovský kostel: Kaple Všech svatých připomíná spíše obrannou věž

Dříve, než se dostaneme k sladkému jádru, je nutné odstranit zelenou dužnatou slupku

Boční portál s gotickými malbami znázorňujícími p. Marii a sv. Jana pod křížem

"Nedobytný" vstupní trakt kurdějovského kostela

Hustopečské mandloně - první posel opravdového jara

Hustopečské mandloně - první posel opravdového jara