Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ramzová má nejdelší sjezdovku v zemi, ale zoufale čeká na čtyřsedačku

aktualizováno 
Jesenický areál Ramzová - Bonera, čtyřhvězdičkové zimní středisko s parádní 3360 metrů dlouhou sjezdovkou, by mohlo být ještě lepší. Jako na smilování ale čeká na svou první čtyřsedačkovou lanovku, která by měla zmírnit děsné fronty o víkendech.

Lyžařský areál Ramzová | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Lanovka už měla dávno jet. Je postavena, funguje, ale čeká na kolaudaci a spuštění se protahuje. Podle posledních zpráv by měla odstartovat bohužel až koncem února. Až se tak stane, Ramzová se posune pořádně vpřed. Není totiž v Česku místo, kde byste se mohli svést z kopce dolů tak daleko, jako tady. I převýšení je na naše poměry úctyhodné – 570 metrů.

Jen pro porovnání, druhá nejdelší trať v Rokytnici, tzv. Turistická, má údajně mírně přes 3000 metrů a Suzuki na Černé Hoře v Krkonoších 3000 metrů. A větší převýšení najdete asi jen v Rokytnici.

Jezdí se tak trochu do skoby po sjezdovkách širokých až 70 metrů. Nejzajímavější sjezd je z Mračné (1253 metrů) po černé trojce, která se pak napojuje na červenou dvojku. Zde se sjezdovka lomí doprava a končí až dole v Ramzové.

Lyžařský areál Ramzová

Do poloviny na Čerňavu vede zatím dvojsedačka (ta má být nahrazena zmíněnou čtyřsedačkou). Z Čerňavy na Šerák pak míří jednosedačka (ta by měla být do dvou let nahrazena dvojsedačkou) a kratší kotva. Ani jedno zařízení už není moderní, natož dostatečné. Pak jsou tu ještě dva talířové vleky. To je dnes v porovnání s nejlepšími místy v Česku krutě málo. Na Lipně, kde tratě zdaleka nedosahují takových délek a náročnosti, mají už tři čtyřsedačky.

To je také hlavní příčina dlouhých front, které se tu tvoří zejména o víkendech a o prázdninách.

Mapa sjezdovek v Ramzové

Nejlepší zimní středisko na Moravě

Jinak je Ramzová vyhodnocena jako nejlepší zimní středisko na Moravě a deváté v celé zemi. Kromě již zmíněné nejdelší tratě a druhého největšího převýšení má dohromady osm kilometrů opravdu pěkných sjezdovek včetně dobré černé. Výhodou tu je i vysoký výkon zasněžovacího systému (minimální sněhová pokrývka je nyní cca 40 cm) a v neposlední řadě i výborná dopravní dostupnost.

Jak upozorňuje ředitelka areálu Karla Kubíčková, 200 metrů od lanovek staví rychlík a zároveň tu vede i slušná silnice spojující Jeseník a Šumperk. Nejblíž je to ale do polské Wroclavi – hodinu jízdy autem. Proto sem také jezdí více Poláků než Čechů a středisko v podstatě funguje dvojjazyčně.

Ramzová má i veškeré potřebné zázemí včetně půjčovny, servisu, lyžařské školy a parkoviště pro cca 600 aut. Parkoviště areálu je zdarma, obecní stojí 50 korun na den.

Dole u lanovky jsou dvě restaurace – samoobslužnou s hotovkami od 55 do 80 korun a normální s minutkami kolem stovky. Nahoře na Šeráku je pak Chata Jiřího, kde funguje další restaurace. Po jídle, když je hezky, se odtud nabízí nádherný výhled – výjimečně i od Sněžky přes Alpy až k Tatrám. Další občerstvení nabízí Bufet na Čerňavě – párek v rohlíku tu stojí 25 korun.

Až se zlepší lanovky, bude na Ramzové opravdu příjemná a pohodová moravská lyžovačka.


Může se hodit

Nadmořská výška: 782-1351 m
Celková délka tratí: 8 km
Počet lanovek / vleků: 2/3
Přepravní kapacita: 4 500 os./hod.
Ceny skipasů: Celodenní dospělí 500 Kč / děti 360 Kč
Jak je to daleko: Z Olomouce je to na Ramzovou 100 km (hodina a půl jízdy autem), z Brna 170 km, z Ostravy 120 km, z Prahy 250km

Ubytování

Ve spolupráci s RWE – energie českého lyžování
Autor:Nejčtenější

Sovětské mapy světových měst byly jako Wikipedia a Google Maps v jednom

Sověti byli pečliví: takhle detailně zmapovali New York (vpravo) a přístavní...

Podle sovětských civilních map vlastních oblastí se spolehlivě bloudilo. A to byl záměr, měly totiž mást Západ i za...

Hitparáda turistických přešlapů. Čím zaručeně naštvete místní obyvatele

Turista si užívá krmení volně žijících hyen v Hararu v Etiopii.

Chtějí toho vidět co nejvíc a v neposlední řadě jsou důležitým zdrojem příjmů. Z pohledu místních obyvatel jsou však...Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...

Český skialpinista nepřežil 300 metrů dlouhý pád ve Vysokých Tatrách

V Nízkých Tatrách zahynuli dva skialpinisté z Česka (26. listopadu 2017)

Český skialpinista ve čtvrtek nepřežil dlouhý pád ve Vysokých Tatrách na Slovensku. Informovala o tom horská záchranná...

Další z rubriky

Lyžování v Česku pořád láká, skiareály se chlubí výbornou sezonou

Skiareál v Janských Lázních na Černé hoře

České skiareály mají za sebou jednu z nejlepších zimních sezon, počet návštěvníků se meziročně zvýšil o dvě procenta a...

Investice, která se vyplatila. Do Andorry jezdí lyžaři z celé Evropy

Andorra úspěšně zainvestovala do lyžování a přitahuje lyžaře z celého světa. V...

Andorra, vzdálená od velkých alpských zimních středisek, s úspěchem investovala do zimních sportů, které se staly...

Lyžařů ve střediscích ubývá, ale sněhu je na horách stále dost

Skiareál v Janských Lázních na Černé hoře

Lyžařské areály v českých horách navzdory oteplení stále hlásí velmi dobré podmínky. Na sjezdovkách leží kvalitní...

Najdete na iDNES.cz