Slaný svět plný krásy. Solná komora je v Rakousku hitem

Každý sice tak nějak tuší, že solná komora v Rakousku je jedním z turistických magnetů, ale nikdo vlastně pořádně neví, co si pod tím představit. Do úchvatné krajiny plné jezer a horských masivů ve středním Rakousku každoročně vyrážejí za aktivní dovolenou tisíce lidí z Česka. Krása, kterou si užívají na povrchu, má své zrcadlo i hluboko pod cyklostezkami a turistickými trasami.
Sešup po prudké a dlouhé skluzavce je prý replika původní „dopravy“ v dolech.

Sešup po prudké a dlouhé skluzavce je prý replika původní „dopravy“ v dolech. | foto: www.salzwelten.at

Blízko města Hallein, pouhých šest kilometrů od sjezdu z dálnice Salzburg-Villach, najdete jeden z podzemních světových unikátů. „V létě se tu na lístky občas stojí dlouhá fronta, teď na jaře je větší pohoda,“ vítá nás s úsměvem sympatická pracovnice infocentra, která zároveň vládne i obchodu se suvenýry.

Náš energií překypující čtyřletý syn už okukuje a zkoumá nejrůznější druhy soli a slaných suvenýrů. Pokladní má naštěstí pochopení a dává mu do ruky růžový kámen. „Lízni si,“ říká s potutelným úsměvem. „Brr, to je slaný,“ komentuje jeho chuť potomek. Sůl kamenná. A to doslova. Okolo ní se tu točí vlastně všechno. Dnes a především v minulosti.

Státní hranice v podzemí

Turistická atrakce, jakou je dnes solný důl u města Hallein, zadělala na svou slávu už čtyři tisíce let před naším letopočtem, kdy se poprvé začaly využívat přírodní slané prameny k těžbě soli. Keltští horníci později kvůli tomu vybudovali čtyři a půl kilometru dlouhý systém tunelů a další stovky let bylo právě tady nejdůležitější místo těžby soli ve východoalpském regionu. První prohlídka dolu návštěvníky se konala v roce 1607, těžba byla přerušena až skoro o čtyři stovky let později. Nyní už sem chodí pouze turisté.

Dostáváme speciální oblečení. Kabátky a kalhoty z pevného plátěného materiálu. Žena v šatně naprosto bezchybně odhaduje naše velikosti. Uděláme pár nezbytných fotek a za několik minut již nastupujeme do důlního vláčku, který nás odveze přibližně kilometr do podzemí. Pak už jdeme po svých úzkými těžebními tunely po původních kolejích. Čas od času se prostor rozšíří a čeká nás informační zastávka v podobě multimediální prezentace, kterou provází všemocný arcibiskup Wolf Dietrich von Raitenau (1559–1617) a jeho pomocník – mnich z Bad Dürrnbergu.

První prohlídka dolu návštěvníky se konala v roce 1607, těžba byla přerušena až skoro o čtyři stovky let později. Nyní už sem chodí pouze turisté.

Státní hranice Rakouska a Německa prochází i podzemím.

Dozvídáme se historii vzestupu i pádu mocného arcibiskupa, za jehož nadvlády bylo mimo jiné vystavěno mnoho honosných barokních staveb, jež jsou dodnes součástí historického centra Salzburgu, zapsaného na seznam chráněných památek UNESCO.

Další chodbou přecházíme přímo do Německa. Na hraniční linii nás upozorňují cedule přímo v tunelu. Následuje sešup po prudké a dlouhé skluzavce, což je prý replika původní „dopravy“ v dolech. Po další spleti chodeb se dostáváme ke zlatému hřebu (i když jak pro koho, děti jednoznačně preferují skluzavky). V záři barevných reflektorů a podmanivé hudby se ocitáme u podzemního slaného jezera, které se třpytí a dá se na něm plout po voru.

Muž, který skončil zakonzervovaný v soli

Následuje další sešup po dřevěné skluzavce a ocitáme se v nejhlubší části dolu, 210 metrů pod zemí. Chodbou se vracíme zpět z Německa do Rakouska. Na změnu regionu nás tentokrát upozorňuje historická cedule „Historische Grenze“ – Königreich Bayern a Fürsterzbistum Salzburg.

Ke konci se doslova tváří v tvář potkáváme s mužem zakonzervovaným v soli. Alespoň jak kroniky praví: v letech 1577 a 1616 došlo k řadě důlních neštěstí a několik pracujících horníků zde bylo pohřbeno zaživa. Jejich těla se díky účinku soli zachovala v téměř neporušeném stavu včetně oblečení, kůže i vlasů.

Průvodce v podzemí se třemi rozepnutými knoflíky na počest Barbory, patronky horníků.

Od dalších podobných událostí návštěvníky chrání socha svaté Barbory, patronky horníků. „Na hornické uniformě máme 29 knoflíků,“ hrdě si po nich přejede náš průvodce. „Tolik měla Barborka let, když ji vlastní otec sťal za to, že přijala křesťanskou víru. On sám byl pohan. Tři poslední knoflíky máme vždy rozepnuté jako připomínku tří let, kdy byla Barbora vězněna,“ popisuje osud ženy.

Sláva silným ženám

Důlní vláček nás opět vyváží na povrch a čerstvý vzduch. Pokud vás nebo vaše potomky podzemí solné komory zaujalo natolik, že byste si dali ještě přídavek, můžete se zastavit ve městech Hallstatt, Salzkammergut, Altausee nebo Imausseerland. I zde na vás čeká „slaný dech“ historie, samozřejmě včetně hlubokých štol, dlouhých skluzavek a pohádkových podzemních jezírek. A když už budete v Hallstattu, dopřejte si organizovanou prohlídku na téma „Za každým úspěšným mužem stojí silná žena“. Historická obchůzka vás zavede na zajímavá místa spojená se ženami, které hrály důležitou roli v rozvoji a historii Hallstattu.

V pozdním odpoledni se pak ještě nechte hýčkat a rozmazlovat v jednom z nesčetných wellness či lázní. Ty nejbližší k solným dolům Hallein se nacházejí přímo v Bad Dürrnbergu, konkrétně v lázeňském hotelu St. Josef, který je přístupný i nehotelovým hostům. Čeká tu na vás řada balneoterapií s pomocí přírodních zdrojů, Kneippova vodoléčba, slané terapie nebo jen „pouhý“ bazének s teplou slanou vodou.

Může se hodit

Se vstupenkou do solných dolů Hallein můžete navštívit: Keltské muzeum - jedno z největších evropských muzeí keltské historie vám ukáže, jak žili horníci doby železné a v co věřili. Největší skvost: 2 500 let stará železná helmice, která se stala vzorem pro pokrývku hlavy komiksové postavy Asterixe.

Keltská vesnice Salina - nově otevřený menší skanzen se nachází přímo naproti vstupu do dolů. Barevné obrazy velikosti celé stěny domku jsou zasazené přímo do obydlí Keltů a ilustrují jejich tehdejší život.

Muzeum Tiché noci - v domě přímo v centru Halleinu (hned naproti kostelu) uvidíte prostředí, kde žil skladatel nejznámější vánoční písně Franz Xaver Gruber.

Další informace, mapku, otvírací doby, vstupné a jiné zajímavosti naleznete na www.salzwelten.at (dostupné v němčině, angličtině a italštině).

Autoři:
  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  27.3 14:07

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Vstup zakázán! Ostrovu Morgan vládnou tisícovky pokusných makaků

25. března 2024

Mohutné duby porostlé chomáči lišejníků, husté křoviny a šest úzkých písečných pláží. Morgan Island...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Poznáte země světa podle jediné fotografie?

22. března 2024

Existují místa, která jsou tak výjimečná, že se dají zařadit pouze do jedné konkrétní země. Poznáte...

Nejpomalejší rychlík světa. Ledovcový Express nabízí úchvatnou jízdu

25. března 2024

Tentokrát jsme se za švýcarskými panoramaty vydali s vlaky Rhétských drah, tedy typicky červenými...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na palubě české La Grace: Vlny tu kradou jídlo a medúzy ucpávají kohoutky

26. března 2024

Dnes brzy ráno odstartoval ve Francii největší námořní festival ve Středozemním moři. Letos má i...

OBRAZEM: Nejdivnější armáda světa. Tisíce mužů chrání posmrtný klid císaře

29. března 2024

Až osm tisíc bojovníků bylo zrozeno z hlíny, podobně jako golem, aby chránili posmrtný klid jednoho...

Český výletník: Říkali mi, že v Kolíně nic není. Tak jsem tam vyrazil

29. března 2024

Všichni si myslí, že ho znají, protože přes něj jezdí každý někam vlakem. Ale doopravdy ho zná...

Děravé království v údolí Loiry. Nejen zámky, ohromí skalními domy i koktejly

28. března 2024

Premium V některých se pěstují houby, v jiných zpracovávají jablka, v dalších farmáři chovají bource...

Sedadlo v třinácté řadě v letadlech nehledejte. Chybí tu i další čísla

28. března 2024

Třináctka má v Evropě pověst smolného čísla. Pokud se vám ale podařilo zasednout v letadle na...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Velikonoce 2024: Na Velký pátek bude otevřeno, v pondělí obchody zavřou

Otevírací doba v obchodech se řídí zákonem, který nařizuje, že obchody s plochou nad 200 čtverečních metrů musí mít...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...