Rakouskému Maria Alm už vévodí carvingové lyže

- Pokud se lyžaři vypraví zhruba sedmdesát kilometrů pod Salzburk, do horské vesnice Maria Alm, může se stát, že jim tu na den nabídnou carvingové lyže a nic za ně nebudou chtít. Tlak výrobců lyží, kteří se obávají nástupu snowboardingu, už je tak silný, že u horní stanice lanovky na dvoutisícovém Aberg-Langeck občas instruktoři lyžařské školy v rámci propagace carvingu celý víkend tyto lyže půjčují zadarmo. Stačí tu prostě do sněhu zapíchnout lyže vlastní, nazout ty karvingové a k večeru vše zase vyměnit zpět.
"Hluboce vykrojené lyže se u nás objevily tak před třemi lety a teď už na nich jezdí minimálně osmdesát procent lidí," tvrdí šéf zdejší lyžařské školy Christian Mitteregger. "Carvingy jsou kratší, a tak i průměrným lyžařům se na nich lépe zatáčí. A pokud se je naučíte ovládat a využíváte jejich vykrojených boků k tomu, že oblouky skutečně vyjíždíte, zažijete při velkých náklonech úžasné pocity."
Výrobci lyží mají několik posledních let doslova hrůzu z toho, že až mladí snowboardisté dorostou, na klasická prkénka už nestoupnou. Carvingové lyže jsou tedy kompromisem mezi klasikou a snowboardem.
V alpském Maria Alm najdou na sto padesáti kilometrech sjezdovek pochopitelně radost nejen "carveři", ale i začátečníci nebo děti. Řada sjezdovek je zde totiž příjemně mírných, a tak rodiny s dětmi tu nacházejí doslova ráj.
Pokud je nebaví lyžování, mohou si půjčit "snowbike", což je jakýsi skibob. "Mezi dětmi jsou poslední dobou populární malé sněžné skútry na baterie," říká Andrea Muska z turistické společnosti Salzburger Land. "A největším hitem jsou pak velké umělohmotné a průhledné koule, do níž se dospělí nechají připoutat za ruce i nohy a pustit po sněhu dolů. Kupodivu jsem ještě neviděla, že by z toho někomu bylo špatně, většinou si to všichni naopak pochvalují."
Pokud se někdo diví odvážlivcům v plastikové kouli, nad lyžaři, kteří si k zápěstí a ke kotníkům připevňují jakýsi brzdící padáky, jen nevěřícně kroutí hlavou. Této novince se říká snowsaling a na alpských sjezdovkách se objevuje čím dál víc.
Maria Alm má dva tisíce stálých obyvatel a šest tisíc lůžek pro turisty. Je nabíledni, že na hostech jsou místní dost závislí, a tak se jim snaží zimní radovánky co nejvíce zpříjemnit. Mimo jiné výhodnou cenou. Například od Nového roku do konce ledna a od šestého března do konce sezóny tu mají takzvané bílé týdny, v nichž lze sedm noclehů se šestidenní permanentku na jedenačtyřicet vleků pořídit v penziónu se snídaní za 3455 šilinků a v hostinci s polopenzí za 4890 šilinků.
Ještě výhodnější je pak nabídka takzvaného salcburského skiburgera, která platí v Maria Alm od poloviny března do konce sezóny. Šest dnů v penziónu se snídaní přijde na 1650 šilinků, permanentka na 1510 šilinků a děti do 12 let neplatí v doprovodu rodičů za vleky nic.
Salcburský SkiJoker zase nabízí za 3100 šilinků desetidenní permanentku na sedmadvacet lyžařských středisek, přičemž pokud si někdo kupuje jednodenní lístky na vleky, zaplatí pochopitelně až o deset procent víc.
Předplatné SkiJokera lze zakódovat do KeyCard, čili kartičky, kterou u vleku netřeba z kapsy bundy vyndávat. Čtecí zařízení turniketu samo kartičku registruje a lyžaře k vleku pustí. Podobně je to i se speciálními hodinkami Swatch, které lze koupit za 600 šilinků a předplatné do nich nechat nabít. U turniketu pak stačí hodinkami mávnout před čtecím zařízením a cesta je volná. Lyžařské hodinky Swatch jsou už ale k mání i například v Krkonoších.