Úbočí pahorku Kogelsteine vévodí věž Wächterstein neboli Strážný kámen.

Úbočí pahorku Kogelsteine vévodí věž Wächterstein neboli Strážný kámen. | foto: Jan Doubravnickýpro iDNES.cz

Rakouské Stonehenge i největší pták Evropy. Výlet kousek od hranic

  • 10
Tento výlet nám představí méně známou část rakouského příhraničí poblíž Znojma. Nejprve zkusíme pozorovat dropy velké a pak se vypravíme do voňavé stepi, kde se v dávné minulosti odehrávaly tajemné obřady. Někteří vědci dokonce považují tamní megality za rakouskou obdobu proslulého Stonehenge.

Největší pták Evropy

Drop velký, největší evropský zástupce ptačí říše, u nás již prakticky ztratil svůj domov. Nyní se pouze sporadicky zatoulá na jižní okraj Znojemska a do okolních regionů. Vždy jde o jedince či menší hejna, která se k nám vypravila ze sousedních oblastí dolnorakouského Weinviertlu. Tam se populace dropa velkého udržela především v okolí obce Sitzendorf an der Schmieda, nedaleko městečka Eggenburgu. Nejvíc se vyskytují v otevřeném obdělávaném terénu severozápadně od Sitzendorfu, kde byla nedávno zbudována pozorovatelna s informačním panelem.

Najdeme ji na holém návrší nad vískou Wartberg, jemuž vévodí monumentální loď pozdně gotického kostela. Už díky němu dostává toto místo prazvláštní posvátný charakter. Bezprostředně za našimi zády se tyčí tichý chrám, okolo něj uvnitř nízké stepní trávy září nafialovělé květy konikleců velkokvětých, těsně v popředí se rozbíhají řádky vinic a pak už se do širé dáli táhne nekonečná mozaika pastvin, luk i políček, hlavní domovina dropů. Taková kombinace jedinečné květeny, vzácného ptactva i pozoruhodné historické památky na tak malém prostoru se opravdu vidí jen málokde.

Amatérští ornitologové sem směřují hlavně během časného jara, tedy v čase dropího toku. Tehdy zároveň čerstvě vzešlé polní plodiny zatím příliš neruší pozorování. Ačkoli zrovna panovala zachmuřená neděle, sešly se nás tu celkem tři skupinky vyzbrojené dalekohledy. Trpělivější rakouští kolegové měli štěstí. Díky profesionální technice se jim podařilo za krátkou chvíli lokalizovat dvě menší hejna. A ochotně nás pozvali ke svému stanovišti.

Ve stepi okolo útvarů Kogelsteine se hojně vyskytují také modřence.

Pozorovatelna na Wartbergu

Exotická step

Další zajímavost leží severozápadně od Wartbergu. I sem zasahuje dropí teritorium. Ovšem tady místo starobylé památky dominují překrásná zátiší přírody. Uprostřed polí a vinic se náhle zvedá řetěz pahorků porostlých suchou stepní vegetací. A mezi ní jsou roztroušené ohromné žulové balvany mnohdy s náznaky viklanu, ohlazené útesy i pár působivě vymodelovaných skalních věží.

První z nich tvoří součást skupiny Kogelsteine. Hrdě se vypíná nad travnatou plání a svým vzezřením zdánlivě připomíná světoznámé obří sochy z Velikonočního ostrova. Obklopuje ji tisíce chocholek odkvetlých konikleců velkokvětých. Ačkoli svým počtem zaostávají za legendárním stanovištěm na Kamenném vrchu v Brně, hodně se mu přibližují. Navíc tady jsou součástí nesmírně atraktivní krajiny. Místy se kolem balvanů tyčí osamocené pokroucené kmeny dřevin. Celkově působí Kogelsteine hodně exoticky. To proto, že si doopravdy zachovaly autentickou atmosféru dalekých stepních oblastí.

Nejvyšší bod Kogelsteine

Nejvyšší bod Kogelsteine poskytuje hezký pohled ke kostelu na Wartbergu.

Díky vzácné květeně jsou Kogelsteine oblíbeným cílem místních obdivovatelů přírody. Tuto skutečnost potvrzuje hustá spleť vyšlapaných pěšin. Koniklece velkokvěté již sice skoro všechny odkvetly, brzy však objevujeme temně fialové lucerny konikleců lučních. A za pár týdnů zdejší step prozáří sírově žluté kosatce písečné.

Rakouské Stonehenge

Při bližším průzkumu skalní věže upoutaly naši pozornost zvláštně uspořádané kamenné bloky, jejichž vzhled nápadně evokuje dolmeny. Současně povrch přilehlých balvanů brázdí nápadné miskovité prohlubně, což otevírá dveře do tajuplného světa záhad. Ten dostává reálnou podobu na sousedním pahorku Fehhaube aneb v lokálním dialektu, který před čtyřmi až šesti tisíci lety plnil funkci kultovního místa a prý i megalitické observatoře.

Komplex Feehhaube-Kogelsteine je od roku 1942 chráněným územím.

Tady uvnitř keřů vyčnívá zvláštní kamenná věž s výrazně falickým zakončením, přičemž samotný vrchol pahorku nese dobře patrné obrysy vyvýšeného kruhového prostranství lemovaného téměř pravidelnou linií balvanů. A taky tady se setkáváme s útvarem podobným dolmenu. Feehhaube bývá často označován za rakouskou verzi Stonehenge, i když podobný název se shodně užívá i pro repliku keltské svatyně nedaleko Waidhofenu nad Dyjí.

Feehaube je ale skutečně původní. Magický význam Feehaube a Kogelsteine dále naznačují i pozdější lidová jména jednotlivých útvarů jako například Čertův trůn, Čertova kazatelna nebo Obří trůn či Čertův kůň. Dnes sem proudí vyznavači tajemna a esoterici, protože celý soubor údajně oplývá výraznými energetickými zónami.

Může se hodit

Jak se tam dostat

  • Wartberg leží asi 30 km jihozápadně od Znojma. Nejlépe se sem dopravíte autem nebo na kole, protože až do k Wartbergu směřuje vzájemně propojená síť cyklotras z různých příhraničních východisek Znojemska. Motoristé obvykle parkují přímo u kostela vedle pozorovatelny.
  • Přístupovou stezku ke skalám vyznačuje směrovka od silnice B2 instalovaná těsně za západním okrajem vesnice Stoitzendorfu. Tady se dá taky zaparkovat, ale moc místa tady není.

Cestování veřejnou dopravou je složitější, ale možné. A to také ze Znojma, přímým vlakem do rakouské stanice Platt. Odtud pak pokračujte pěšky či na kole po trase vinařské stezky za obec Roseldorf, kde poté uhnete k Wartbergu. Vzdálenost pochodu činí zhruba 9 km. Následné obohacení o návštěvu skalních útvarů vám dohromady přidá přibližně 8 km, celkově tedy během výletu urazíte vzdálenost okolo 26 km.

Užitečné weby