Perly Rajeckého údolí. Nádhernou část Slovenska většina turistů míjí

Malou Fatru odděluje od Strážovských vrchů jihozápadní cíp Žilinské kotliny, kterému město Rajec dalo jméno Rajecké údolí. A milovníkům krás všeho druhu přichystala tato poněkud stranou ležící oblast nejeden skvost.
Rajecké údolí u Zbyňova

Rajecké údolí u Zbyňova | foto: Martin Janoška, pro iDNES.cz

Vstupní bránu do Rajeckého pdolí tvoří žilinská aglomerace, konec se nachází u Čičman mezi horami Kľak a Strážov. Hlavní dopravní tahy se Rajeckému údolí vyhýbají a motorizovaní turisté většinou profrčí co nejrychleji okolo bez zastavení, aby měli obávaný tranzit Žilinou co nejdříve za sebou.

Skalní jehla u Jozefa Gabčíka

Nejznámějším místem Rajeckého údolí jsou Rajecké Teplice, kam vás doveze za slabou půlhodinku vlak nebo autobus ze Žiliny. Lázeňské letovisko s termálními prameny o teplotě 32 ºC a 37 ºC začali budovat počátkem 17. století Thurzovci. V současnosti se tu léčí především nemoci pohybového ústrojí.

Pěkně upravené lázně leží na jižním úpatí zalesněného masívu Skalky (778 m), jenž je doslova protkán značenými cestami a vycházkovými okruhy různých délek. Vedou tu i dvě naučné stezky se začátkem na parkovišti u termálního koupaliště.

Méně náročná stezka, zaměřená na přírodní zajímavosti, vede úpatím horského masívu a po levém břehu říčky Rajčianky do Porúbky, odkud je možné se vrátit zpět vlakem.

Perlou naučné stezky je dolomitový útvar Poluvsianská skalná ihla vysoký patnáct metrů. Hned vedle ní je pomník s bustou hrdiny Jozefa Gabčíka (1912–1942) a naproti jeho rodný domek s pamětní deskou. Pro nás je to asi nejznámější rodák Rajeckého údolí, jemuž při atentátu na Heydricha selhal samopal.

Naučná stezka dále pokračuje otevřeným údolím s mnoha výhledy na okolní hory, zejména pak na zjara ještě sněhem pokryté Martinské hole. V atraktivním prostředí Slnečných skal, což je významná lezecká oblast s kempem, se posléze vyskytne i obtížnější zdolávání skalního terénu zpestřené řetězy.

Zřícenina hradu Lietava

Pokud máte dobrou kondici, můžete se z Rajeckých Teplic vypravit po zelené přes vrchol Skalek až na hrad Lietava, jenž patří k nejkrásnějším a největším na Slovensku. Samozřejmě se dá dojet pod hradní vrch také autem.

Lietava byla postavena začátkem 14. století a vlastnil jej Matúš Čák. V 16. století hrad prošel mnohými stavebními úpravami, které byly vyžádány zájmy majitelů rodiny Thurzovců. Protože je umístěn na vyvýšeném místě na začátku Rajecké doliny, plnil v této době nejen úlohu sídla, ale měl především funkci vojenskou a obrannou. Jeho ruiny zaujímají velkou plochu 1,5 hektaru a hradní zdi jednotlivých objektů se tyčí do veliké výšky. Mnohé mají zachované okenní a vstupní otvory, některé i architektonické detaily.

Rajecké údolí u Porúbky

Hrad Lietava

Velkolepý hradní areál je volně přístupný na vlastní nebezpečí. V provozu tu bývá malý bufet a historická expozice, vstupné se neplatí. Některé části hradu jsou upravené jako vyhlídky do několika směrů, spatřit lze Malou Fatru, Súľovské skály, Žilinu a na obzoru i Beskydy s Lysou horou. Stejně hezké a neopakovatelné bývají opačné pohledy z mnoha míst na hrad Lietavu, který je neodmyslitelným krajinným symbolem a skvostem Rajeckého údolí.

U pramene vody Rajec

Dalším zajímavým místem Rajecké doliny je Rajecká Lesná – rázovitá dědina a zároveň poutní místo. Kromě výrobních hal, kde se stáčí místní pramenitá voda, se tato vesnice může pochlubit zcela ojedinělým Slovenským betlémem.

Mapa

1 : 50 000 VKÚ Harmanec č. 120 – Malá Fatra, Martinské hole

Obdivuhodné řezbářské dílo o rozměrech 8,5 x 2,5 metru od J. Pekara zobrazuje kromě Ježíšova narození také všechny slovenské regiony s jejich rázovitými památkami a tradičním způsobem života. Největší pohyblivý dřevěný betlém na Slovensku přitahuje denně velké množství návštěvníků.

Rajecká Lesná je zároveň východiskem do méně frekventované Lúčanské Malé Fatry, jíž vévodí hora Kľak (1 351 m) řazená znalci karpatských hor k nejkrásnějším vrcholům Slovenska. Jeho charakteristický tvar obstarávají mírně ukloněné vrstevní lavice druhohorního vápence.

Slovenský Betlém v Rajecké Lesné

Rajecké údolí s vévodící horou Kľak

Na Klaku se hvězdicovitě sbíhá celkem pět turistických tras. Pokud byste šli z Rajecké Lesné, nezapomeňte si prohlédnout gejzír v Rajeckolesnianské dolině svědčící o zdejším velkém bohatství podzemních vod. Bohužel vodopád pod Kľakem na opačné straně hory bývá vzhledem k hustému lesnímu porostu a kolísavým průtokům méně zajímavý.

Stratený Budzogáň

Ohraničení Rajeckého údolí tvoří ze západní strany atraktivní Súľovské vrchy se známými Súľovskými skálami. Nad Rajecké údolí sice vystupuje pouze malá část tohoto impozantního uskupení, poslední dobou však přitahuje čím dál více návštěvníků. Magnetem, který zřejmě zabodoval na sociálních sítích, je skalní útvar Stratený Budzogáň, česky Ztracený Kyj.

Dole zúžené hřibovité skalisko má na výšku čtrnáct metrů a podle webových stránek nejbližší obce Zbyňov patří mezi sedm nejkrásnějších přírodních divů Slovenska.

Stratený Budzogáň

Místní legenda vypráví o stromu Hromodubu, z něhož vytesal obr svůj hromný kyj. Vytékající smůla však nevšímavého obra přilepila k zemi a ten v návalu vzteku budzogáň proklel a zarazil vší silou do země, kde zkameněl a ční dosud.

Od Budzogáně se obvykle pokračuje na vyhlídkový vrch Žibrid (867 m) nabízející úžasnou scenérii Súľovských skal. Od turistů doslova olezlý vrcholek tvořený skalním hrotem zpřístupňují dvousměrné řetězy. Hezkou podívanou na Rajecké údolí poskytuje rovněž vyhlídka nad Zbyňovskou skalní jehlou, k ní však turistické značky nevedou.

Vzhůru na Martinské hole

Vytrvalým milovníkům náročných horských výšlapů lze doporučit výstup na Martinské hole, kde koncem dubna stále ještě bělostně září zbytky sněhu. Nahoru se musí ze strany Rajeckého údolí dojít výhradně po svých, což znamená téměř tisíc metrů převýšení a zdlouhavý nástup i sestup.

Zámek Kunerad v roce 2007 před druhým vyhořením

Na hřebeni Martinských holí

Hezké trasy stoupají v několika variantách od secesního zámečku Kunerad nad stejnojmennou vesnicí. Má překrásnou polohu uprostřed zalesněných hor a pochází z roku 1916. Původně sloužil jako lovecký objekt, za Slovenského národního povstání v něm měli štáb partyzáni, kvůli nimž ho roku 1944 fašisti vypálili. Po válce byl obnoven a využíván jako lázeňská léčebna nedalekých Rajeckých Teplic. V roce 2010 opět vyhořel a od té doby bez využití chátrá.

Vrcholová část Martinských holí má charakter zarovnané plošiny nad horní hranicí lesa. Nejvyšší body Veľká lúka (1 476 m) a Krížava (1 453 m) zvýrazňují zdaleka viditelné vysílače. Kromě jarního sněhu je třeba nahoře počítat s hustými porosty kosodřeviny, bahnitým terénem a nepříliš kvalitním značením turistických cest. Zpět do Rajecké doliny lze sestoupit například po zelené značce do obce Turie.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Autor: , pro iDNES.cz

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  25.4 10:51

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Unikátní přírodní úkaz na Litovelsku: povodně protrhly meandr řeky Moravy

19. dubna 2024  13:10

Odborníci z Agentury ochrany přírody a krajiny (AOPK) a vědci z katedry geoinformatiky Univerzity...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jako v pohádce. Japonský park pokryly koberce modrých květů hajniček

23. dubna 2024  14:43

Turisté z celého světa míří v těchto dnech do veřejného parku Hitači na ostrově Honšú. Na 350...

Žádný porod a na toaletu vezměte pravítko! Podivná pravidla národních parků

18. dubna 2024

Americké národní parky trhají rekordy, patří k nejvyhledávanějším destinacím světa. Ročně do nich...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Chmury otce Fouras. Pevnosti Boyard hrozí zkáza, ničí ji nápory vln

21. dubna 2024  12:36

Pevnost Boyard, která se stala dějištěm populární televizní soutěže, ohrožují rozmary počasí. Kvůli...

VIDEO: Nahlédněte do Indie očima české poutnice hnutí Hare Krišna

25. dubna 2024

Indická republika je sedmá největší a s více než miliardou obyvatel jednou z nejlidnatějších zemí...

OBRAZEM: Blýskalo se na horší časy. Procházka po Praze v roce 1941

24. dubna 2024

Protektorátní správa začala už v březnu roku 1939, o dva roky později však Prahu čekaly výrazné...

Jako v pohádce. Japonský park pokryly koberce modrých květů hajniček

23. dubna 2024  14:43

Turisté z celého světa míří v těchto dnech do veřejného parku Hitači na ostrově Honšú. Na 350...

Čůral jsem krev a stopoval. Cestovatel popisuje, jak poznával Venezuelu

23. dubna 2024

Premium Dal si 48 dní, aby sám prošel 1 500 kilometrů dlouhý trek od hranic k hranicím a poznal exotickou...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...