Horolezec Radek Jaroš při on-line rozhovoru se čtenáři iDNES

Horolezec Radek Jaroš při on-line rozhovoru se čtenáři iDNES | foto: David Votruba, iDNES.cz

Radek Jaroš: Nejsem žádným pokořitelem

"Nejsem pokořitelem Kančendžengy," zdůraznil horolezec Radek Jaroš, který v květnu společně s Martinem Minaříkem jako první Čech na vrchol třetí nejvyšší osmitisícovky vystoupil. "Osmitisícovky se pokořit nedají. Musí člověku dovolit, aby se na vrchol dostal," vysvětlil Jaroš. Na dotaz, který horolezec je podle něho nejlepší, odpověděl: "Ten, který přežije." Rozhovor s Radkem Jarošem čtěte ZDE.

Tříčlenná expedice českých horolezců se vydala do Himálaje 28. března pod vedením Zdeňka Hrubého. Radkovi Jarošovi a Martinovi Minaříkovi se podařilo Kančendžengu (8598 m.n.m.) dobýt 15. května bez podpory kyslíku.

Horský velikán, který se nachází v indické části Himálaje, byl posledním z osmitisícových štítů, kterého až do této chvíle žádní čeští horolezci nedosáhli.

"Nikdy jsem se v Himálaji nebál, jako tentokrát," řekl Jaroš po svém výstupu. "Taky jsem říkal, že jestli se nám to podaří, budu strašně namyšlenej. A to teď jsem," dodal s úsměvem. 

Více o expedicích Radka Jaroše - ZDE.

Pět pokladnic sněhu
Název hory v překladu znamená "Pět pokladnic sněhu", údajně podle pěti ledovců, které tečou z jejího úpatí. O hoře, která je opředena řadou pověstí, se říká, že je svatá. Panovník Sikkimského království prý kdysi zakázal výstupy na samotný vrchol. 

Říká se, že na hoře sídlí bohové a je radno zachovat symbolický odstup dvou metrů pod vrcholem, aby se bohové nerozzlobili.

Úctu k hoře cítili i čeští horolezci. "Nechtěl jsem na samotný vrchol a nešel jsem tam. Přesto jsem byl ale tak blízko, že jsem se bál až do poslední chvíle. Ten divný pocit nás s Martinem přešel až ve chvíli, kdy jsme vylezli z morény ledovce na pevnou zem," uvádí Jaroš na svých internetových stránkách. 
 

 ÚDAJE O HOŘE KANČENDŹENGA

Kančendženga je po Mount Everestu a K2 třetí nejvyšší horou na světě. Horolezci ji považují za jednu z nejtěžších osmitisícovek. Leží na hranici mezi Nepálem a Sikkimem. Její vrchol leží jižněji než hlavní himálajský řetězec a nese hlavní nápor letního monzunu. Ten horu pokrývá těžkou sněhovou pokrývkou, kvůli které je hora neblaze proslulá nebezpečím lavin.

K hlavnímu vrcholu se sbíhají tři stěny - velmi strmá východní stěna, z níž stéká ledovec Zemu, severozápadní stěna, pod níž začíná po hoře pojmenovaný ledovec Kančendženga a jihozápadní stěna, odkud teče ledovec Yalung.