Radek Jaroš: Nejsem žádným pokořitelem

  14:33aktualizováno  14:33
"Nejsem pokořitelem Kančendžengy," zdůraznil horolezec Radek Jaroš, který v květnu společně s Martinem Minaříkem jako první Čech na vrchol třetí nejvyšší osmitisícovky vystoupil. "Osmitisícovky se pokořit nedají. Musí člověku dovolit, aby se na vrchol dostal," vysvětlil Jaroš. Na dotaz, který horolezec je podle něho nejlepší, odpověděl: "Ten, který přežije." Rozhovor s Radkem Jarošem čtěte ZDE.
Horolezec Radek Jaroš při on-line rozhovoru se čtenáři iDNES

Horolezec Radek Jaroš při on-line rozhovoru se čtenáři iDNES | foto: David VotrubaiDNES.cz

Tříčlenná expedice českých horolezců se vydala do Himálaje 28. března pod vedením Zdeňka Hrubého. Radkovi Jarošovi a Martinovi Minaříkovi se podařilo Kančendžengu (8598 m.n.m.) dobýt 15. května bez podpory kyslíku.

Horský velikán, který se nachází v indické části Himálaje, byl posledním z osmitisícových štítů, kterého až do této chvíle žádní čeští horolezci nedosáhli.

"Nikdy jsem se v Himálaji nebál, jako tentokrát," řekl Jaroš po svém výstupu. "Taky jsem říkal, že jestli se nám to podaří, budu strašně namyšlenej. A to teď jsem," dodal s úsměvem. 

Více o expedicích Radka Jaroše - ZDE.

Pět pokladnic sněhu
Název hory v překladu znamená "Pět pokladnic sněhu", údajně podle pěti ledovců, které tečou z jejího úpatí. O hoře, která je opředena řadou pověstí, se říká, že je svatá. Panovník Sikkimského království prý kdysi zakázal výstupy na samotný vrchol. 

Říká se, že na hoře sídlí bohové a je radno zachovat symbolický odstup dvou metrů pod vrcholem, aby se bohové nerozzlobili.

Úctu k hoře cítili i čeští horolezci. "Nechtěl jsem na samotný vrchol a nešel jsem tam. Přesto jsem byl ale tak blízko, že jsem se bál až do poslední chvíle. Ten divný pocit nás s Martinem přešel až ve chvíli, kdy jsme vylezli z morény ledovce na pevnou zem," uvádí Jaroš na svých internetových stránkách. 
 

 ÚDAJE O HOŘE KANČENDŹENGA

Kančendženga je po Mount Everestu a K2 třetí nejvyšší horou na světě. Horolezci ji považují za jednu z nejtěžších osmitisícovek. Leží na hranici mezi Nepálem a Sikkimem. Její vrchol leží jižněji než hlavní himálajský řetězec a nese hlavní nápor letního monzunu. Ten horu pokrývá těžkou sněhovou pokrývkou, kvůli které je hora neblaze proslulá nebezpečím lavin.

K hlavnímu vrcholu se sbíhají tři stěny - velmi strmá východní stěna, z níž stéká ledovec Zemu, severozápadní stěna, pod níž začíná po hoře pojmenovaný ledovec Kančendženga a jihozápadní stěna, odkud teče ledovec Yalung.

 


 


Autor:


Nejčtenější

Brány a soutěsky Strážovských vrchů. Neskutečný výlet pro milovníky skal

Panoramatický rozhled ze zříceniny Súľovský hrad

Skalní města bývají vyhledávaným cílem turistů. Súľovské skály vám pak k malebnosti přidají bonus v podobě...

Silný žaludek a trpělivost s sebou. Na co se připravit při cestě do Indie

Hmyzí trus a znečištěný vzduch zabarvily původně bílou hrobku Tádž Mahal v...

Do druhé nejlidnatější země světa míří na přelomu roku tisíce cestovatelů. Indie je pestrobarevná a hlavně...Světová hvězda Instagramu fotila na Lipensku. Chce si tu koupit dům

Hvězda Instagramu Christina Tan z Indonésie fotila v okolí Lipna.

Její fotografie mají na sociálních sítích miliony zhlédnutí. Christina Tan z Indonésie patří na Instagramu k...

Tísnivé pátrání po starém Bejrútu. Jak jsem si užil lekci pomíjivosti

Centrální čtvrt v Bejrútu byla tak zničená, že se zatím neví, co s ní.

Bejrútu a Libanonu se dříve říkalo Švýcarsko Blízkého východu, dnes však je bohužel pravdou opak. „Bejrút už není tím,...

Byl jsem ve všech zemích světa dvakrát, tvrdí cestovatelský rekordman

Babis Bizas na návštěvě Crozetových ostrovů v roce 2013

Řecký cestovatel Babis Bizas se na svou první cestu vydal v roce 1976 ve věku 22 let. Od té doby se v podstatě...

Další z rubriky

Nejmenší skanzen a opuštěné lázně. Moravským krajem, který ani nemá jméno

Skanzen v Horním Smržově

Tento kraj nemá žádný zažitý zeměpisný ani národopisný název, a možná právě proto patří k nejhezčím venkovským oblastem...

S balonem do oblak. Let můžou zmařit i neznatelné rozmary počasí

Horkovzdušný balon v záři zapadajícího funkce

V šestém díle seriálu S balonem do oblak se podíváme na nástrahy počasí. Většina z nás si myslí, že se každý hezký a...

Nejnavštěvovanějším městem světa je Bangkok, Praha spadla na 26. místo

Turisté na prohlídce Královského paláce v Bangkoku.

Praha byla loni 26. nejnavštěvovanějším městem na světě. Meziročně si na žebříčku pohoršila o šest pozic. Vyplývá to ze...Najdete na iDNES.cz