Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Pulčiny: největší skalní labyrint na Moravě

  9:02aktualizováno  9:02
Pískovcová skalní města v Čechách jistě znáte. Možná jste ale neslyšeli, že malý pískovcový labyrint vytvořila matička příroda i na Moravě. Konkrétně jižně od Vsetína na Valašsku. Nese jméno Pulčínské skály, lidově se mu říká Pulčiny.

Nedokončené čertovo dílo

Východiskem do Pulčin je vesnice Lidečko, o níž se zpívá ve známé lidové písničce.

K této rázovité valašské dědině patří neodmyslitelně nejenom folklór, ale také pozoruhodné skalní uskupení, které nelze minout bez povšimnutí. Jmenuje se Čertovy skály, říká se mu taky Čertova stěna a připomíná část zdi, která jakoby měla přehradit úzké údolí Lomensko, kterým si říčka Senice prořezává cestu mezi Vizovickými vrchy a Javorníky směrem ke Vsetínu.

Není ani třeba velké fantazie k rozeznání obrovských kvádrovitých bloků skal naskládaných jakoby jeden na druhém. Odtud již samozřejmě není daleko k pověsti, podle níž byl tvůrcem tohoto díla čert. Šlo prý o sázku přehradit hluboké údolí do ranního kuropění. Sázku však čert prohrál a zeď zůstala nedostavěna.

Pokud se vám pověst o čertovi nezdá příliš pravděpodobná, pak nezbývá než uvěřit odborníkům. Podle nich je strmě ukloněná skalní stěna vztyčenou vrstvou rozpukaného pískovce, která je natolik tvrdá, že dodnes odolává destrukčním erozním silám větru a deště.

*** Pulčínské skály najdete na MAPCE ZDE

Skalní město ukryté v lese

Pouhé 3 km od Čertových skal po modré turistické značce se ukrývají v hlubokých beskydských lesích Pulčínské skály, jež bývají často oprávněně charakterizovány jako největší skalní město na Moravě. Přestože Pulčiny nemohou v žádném případě konkurovat známým skalním městům v Čechách, jejich návštěva je velkým zážitkem.Čertovy skály u Lidečka

Rozlehlý areál skal je soustředěn do masivu kopce Hradisko, vstupní branou bývá rozcestí turistických cest na jihozápadním úpatí kopce pod vesnicí Pulčín. Odtud, kolem Ludmiliny skály a Zbojnického kostela, stoupá stezka strmě vzhůru labyrintem skal.

Celý komplex připomíná chaoticky naskládané obrovské balvany, jež se spojují do skalních řad a stěn. Jejich rozměry (výška 20 m, délka až 250 m) však příliš nevynikají, protože jsou z velké části zastíněny vegetací. Převažují řídké porosty zakrslé břízy, smrk, borovice a buk. Na prosluněných místech se vyskytuje i teplomilná květena.

Útočiště pronásledovaných

Jako vhodného úkrytu využíval člověk Pulčiny již v 1. tisíciletí před naším letopočtem.

Ve středověku stál na nejvyšším bodě skal  hrad, jehož nepatrné zbytky je možno rozeznat i po mnoha staletích. Jsou to především stopy po ukotvení dřevěných konstrukcí a zdí. V 17. a 18. století se ve skalách ukrývali pronásledovaní protestanti, zbojníci z blízkého okolí i obyčejní lidé v dobách krvavých kuruckých nájezdů z blízkých Uher.

Dnes zde hledají úkryt před rušnou civilizací především trampové, s jejichž základnami je možno se setkat v mnohých odlehlých zákoutích.

Návrh pěších túr
1) nenáročná pro rodiny s dětmi: Lidečko – Čertovy skály – soutěska Lomensko (modrá) – Pět kostelů (modrá) – Hradisko (modrá) – Pulčín – Horní Lideč (žlutá), zpět do Lidečka vlakem. Celkem asi 12 km.

2) náročná pro sběratele kilometrů: Lidečko – Čertovy skály – soutěska Lomensko (modrá) – Pět kostelů (modrá) – Hradisko (modrá) – Radošov (modrá) – Šerklava (červená) – Makyta (červená) – hotel Selanka (modrá) – Čubův kopec – Tisůvek (modrá) – Střelná (červená), zpět do Lidečka vlakem. Celkem asi 30 km.

Mapy
SHOCart 1:50 000, č.  71 – Beskydy, Javorníky
KČT 1:50 000, č. 95 – Javorníky západ

Toulky labyrintem

Chcete-li se seznámit se všemi zajímavými útvary Pulčínských skal, je nutno na plochém vrcholu kopce Hradisko opustit značenou turistickou trasu.

Dáte-li se vpravo, přijdete do zaříznuté kaňonovité deprese s výskytem četných jeskynních výklenků a pravidelně omezených prostor, které nesou charakteristický lidový název Izby. Dáte-li se pro změnu vlevo, dojdete k 18 m vysoké, strmé až převislé stěně, pod níž je mohutné kamenné moře.

Nachází se zde rovněž dvě puklinovité jeskyně, z nichž ta delší je průlezná a dosahuje délky téměř 50 m. Vchod je pod skaliskem Kazetelna, odkud se údajně nesla kázání protestantů v období protireformace. Ke komplexu Pulčínských skal patří také skalní útvary Pět kostelů (výška až 30 m), které se tyčí nad hájovnou Pulčínsko.

Rázovitá ves Pulčín

Přímo naproti Pulčínským skalám se na odlesněném horském hřbetu rozkládá rázovitá dědina Pulčín, která patří k nejvýše položeným na Valašsku. Však také silnička, která sem vede, je velice úzká a v době, kdy sem zajíždí autobusová linka z Lidečka, je pouze jednosměrná (příslušné časy jsou uvedeny na dopravní značce omezující vjezd).

Od Pulčína je na Pulčínské skály nejkrásnější pohled a to zejména na podzim, kdy okolní listnaté lesy září mnoha barvami. Za dobré viditelnosti odtud přehlédnete rovněž celé pásmo Bílých Karpat a Vizovických vrchů na moravsko-slovenském pomezí. Občerstvit se tu můžete v typické vesnické hospodě, musí však být otevřeno!

Jak se tam dostat

Východiskem do Pulčínských skal je vesnice Lidečko, kudy prochází hlavní silniční i železniční tah od Valašského Meziříčí přes Vsetín na Slovensko  do Púchova nebo Trenčína. Jezdí se většinou přes Vsetín, pouze obyvatelé Zlínska a Jihomoravského kraje to mají blíže přes Vizovice nebo Valašské Klobouky.

V Lidečku lze zaparkovat u motorestu pod Čertovými skálami nebo vyjet autem až do vesnice Pulčín.

Zajímavosti v okolí

Čubův kopec – dřevěná vyhlídková věž na 720 m vysokém kopci nad Francovou Lhotou.

Lačnovské skály – méně známé, skalní uskupení nad obcí Lačnov charakteristické neobvykle velkými skalními dutinami kruhového půdorysu.

Trubiska – lovecký roubený zámeček z druhé poloviny 19. století. V okolí rybníčky a pramen sirné vody.

Valašské Klobouky – centrum jižního Valašska, možnost ubytování. Na náměstí muzeum a částečně zachované roubené domy.

 

Pulčínské skály

Typická valašská krajina v okolí Pulčína

Čertovy skály u Lidečka

Vesnice Pulčín

Autoři:
Nejčtenější

Značka na golfovém hřišti v Austrálii upozorňující na přítomnost žraloků.
Už žádné další útoky žraloků. Australské pláže budou hlídat drony

Austrálie vyšle na pláže bezpilotní letouny s kamerami, aby hlídaly výskyt žraloků u pobřeží a okamžitě vysílaly poplach pobřežní hlídce a na chytré hodinky...  celý článek

Karaoke z Islandu
Přijeďte a zlomíte si jazyk. Nejtěžší karaoke píseň má přilákat turisty

Že je váš rodný jazyk komplikovaný a turisté vás nedokážou ve vaší řeči ani pozdravit? Udělejte z toho výhodu. Originální karaoke písnička s komplikovanými...  celý článek

Před letošní cestou na Gašerbrum I. měl obavu, zda v něm výstup nerozvíří...
Bál jsem se, že na Gašerbrumu najdu parťákovy ostatky, říká Marek Holeček

Letos poprvé vylezl jihozápadní stěnou na osmitisícovku Gašerbrum I. Před čtyřmi lety tam při druhém společném pokusu tragicky zahynul jeho parťák Zdeněk...  celý článek

"V den mých pětadvacátých narozen jsem se ráno podíval na svou kočku a uvědomil...
Moje kočka si žila lépe než já, říká muž, který brázdí svět bez motorů

V pětadvaceti opustil dobře placenou práci a rozhodl se věnovat své vášni – pomalému cestování. Dave Cornthwaite ukrajuje kilometry na paddleboardu, kajaku,...  celý článek

Přistání na řece Hudson
Zázrak na řece Hudson. Přistání, které se zapsalo do letecké historie

Úžasná přirozená ranvej. Široká, rovná. Ne příliš rušná. Až na to, že její povrch tvoří vodní hladina, na níž neplánovaně přistál airbus se 150 pasažéry. Po...  celý článek

Další z rubriky

Nenáročný okružní výlet na jihovýchodním okraji Žďárských vrchů poblíž Bystřice...
Z Víru do Víru přes tři krásné hrady. Jarní výlet, který naláká

Přelom března a dubna je jako stvořený pro objevování starých hradních zřícenin. Absence listí na stromech umožňuje mnohým z nich právě teď představit svou...  celý článek

Pohled na rozhlehlý pozemek sanatoria z mojí rákosové chatičky.
Jak jsem zvracela v Peru. Léčba magickou ayahuascou očima čtenářky

O amazonské ayahuasce, liáně duše, jsem toho spoustu četla a viděla. Od různých článků na internetu přes dokumentární film až k pestrým ohlasům mnoha lidí,...  celý článek

Nejvyšší kóta Devíti skal
Nejhezčí kout Vysočiny i parádní skály. Jarní výlet do Žďárských vrchů

Roztodivná skaliska trčící ze země do úctyhodných výšek jsou pro Žďárské vrchy typické. Některá převyšují okolní stromy a poskytují nádherné pohledy do dálek....  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.