Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pula, město argonautů a turistů

aktualizováno 
- Největší město Istrijského poloostrova je zároveň i městem nejstarším. Jeho slavná minulost sahá až do let počítaných hluboko před naším letopočtem a dokazují jí nesčetné památky, kterým se naštěstí vyhnulo válečné řádění. Turisté zde mohou obdivovat jeden z nejzachovalejších amfiteátrů v Evropě, Augustův chrám či Vítězný oblouk Sergijavac.
Zá návštěvu ale nepochybně stojí i muzeum, bohatá archeologická sbírka i blízké ostrovy Briony, které dříve sloužily hlavám státu.
Do Puly se dá nejlépe dostat autem, od Prahy ji dělí 850 kilometrů. Ten kdo se chce Pule ubytovat, nechť nechá auto zaparkované u hotelu a raději chodí pěšky, vzdálenosti nejsou nijak velké. Ten kdo jenom projíždí, udělá asi nejlépe když zaparkuje na nábřeží u starého přístavu. Parkuje se zde zadarmo a je to téměř v centru. Navíc poblíž jsou hned dvě informační kanceláře, kde mají nejen plán města, ale turista se zde dozví i o všech zajímavých akcích, o které není v Pule nouze.
Největším lákadlem je rozlehlý amfiteátr, který byl stavěn současně s Koloseem v Římě. V nejširším místě má průměr sto třicet metrů a ochozy jsou dvoupatrové. Měl tři věže a tři vchody. Jeden byl určen pro řadové občany, druhý pro bohaté a třetím vcházeli účinkující.
Těmi byli ponejvíce gladiátoři, kteří zde bojovali o holé životy a při prohlídce se průvodce neopomene zmínit, že písek v aréně je nepochybně prosáklý krví ještě dnes. Současnost amfiteátru je ale úplně jiná. Rok co rok se zde konají filmové a divadelní festivaly, návštěvníci obdivují stavbu samotnou i expozice ve sklepeních. V těch jsou nejen zbraně gladiátorů a desítky nádherně zachovalých amfór, ale třeba i stroje na drcení obilí či mechanismus na čerpání vody ze zvlášť hlubokých studní.
Další stavbou, která by neměla v žádném případě ujít pozornosti turistů je nepochybně Augustův chrám. Byl postaven po smrti císaře Augusta, aby mu tak byla vzdána sláva. Chrám sice při druhé světové válce poničili nálety, ale byl úspěšně zrekonstruován a dnes jsou v něm expozice z doby kamenné a bronzové. V podobném stylu je postavena i Dvojitá brána, kterou se vchází do archeologického muzea, či brána Herkulova prozměnu u městského muzea.
Archeologické muzeum má rozsáhlé sbírky, všechny zde vystavené exponáty pochází z Istrijského poloostrova. Největší pozornost si nepochybně žádá doba bronzová a železná. Jsou zde totiž vystaveny meče, kopí a štíty, které pocházejí z hrobů slavných bojovníků a gladiátorů. Nechybí exponáty týkající se architektury, jsou zde vystaveny jednotlivé stavební prvky či ozdoby, ale i celé bloky jednotlivých staveb.
Trochu jiná atmosféra panuje v městkém muzeu. Vedle starých námořních děl jsou vystaveny zbraně, které sloužily ještě před několika lety. Do věže na vrcholu se stoupá po vratkých plechových schodech a každému je jasné, že zde hlídkovali vojáci ve všech válkách, kterými Istrijský poloostrov prošel. Vzhledem k tomu, že Pula má bohatou námořní tradici, je několik expozic věnováno právě lodím a námořníkům.
V Pule se turista jistě neztratí a vzhledem k tomu, že místní obyvatelé jsou na svoje město hrdí, mají snahu pomoci a upozorní na spoustu zvlášností, které by byly jinak pominuty. Rádi mluví o tom, že pověst o argonautech a zlatém rounu se podle některých pramenů váže právě k jejich městu a turistický průvodce slibuje tomu, kdo to objasní, přízeň celého Chorvatska a čestné občanství města Pula.
Autor:


Témata: Chorvatsko, Řím

Nejčtenější

VIDEO: V lyžařském resortu se rozbila lanovka, lidé odlétávali ze sedaček

Zrychlená lanovka v Gruzii

Zraněním osmi lidí skončil incident v lyžařském resortu Gudauri ve východní Gruzii, kde se porouchala sedačková...

Lepšíme se, ale nejšťastnější je Finsko: sedm důvodů severského úspěchu

Finsko má krásnou lesnatou přírodu

Podle nejnovější studie z OSN je Finsko nejšťastnější zemí na světě. Mezi 196 zeměmi poskočilo na základě indexu štěstí...Jsme jako uplakánci, přitom život v Česku je privilegium, říká cestovatel

Cestovatel Petr Horký

V 90. letech byl známý jako moderátor dětských pořadů. Nyní je Petr Horký uznávaným dokumentaristou a cestovatelem....

O víkendu se bude psát historie. Boeing 787 poletí z Londýna do Austrálie

Qantas na linku Perth - Londýn nasadí letoun Boeing 787-9 Dreamliner.

První přímý komerční let mezi Austrálií a Evropou se uskuteční v sobotu na trase Perth - Londýn dlouhé 14 498 kilometrů...

Jednou je poznáte a máte to na doživotí. Jak prozkoumat moravské Chřiby

Chřibské bučiny z Kazatelny

Jen jednou se necháte očarovat přírodní a historickou pokladnicí Chřibů a je s vámi konec. Hledání všech možných skal,...

Další z rubriky

Bojíte se létat? Při cestě z Tokia na Havaj neodlepíte nohy od země

Cestujícím s virtuální japonskou leteckou společností First Airlines jsou k...

Japonci přišli s řešením pro ty, kteří mají panický strach z létání: založili první virtuální leteckou společnost First...

Hračky i záchodová sedátka. Záplava plastů v Pacifiku prudce roste

Žralok velrybí. Vědci zjistili, že plast spolklo 73 procent ryb, což je jeden z...

Množství plastového odpadu znečišťujícího povrchové vody Tichého oceánu za poslední roky mnohonásobně vzrostlo. Tvrdí...

Propagace Egypta míří i na občany Česka. Turistů je prostě málo

Ilustrační foto.

Egypt plánuje další investice do propagace cestovního ruchu. V dubnu podle listu Al-Ahrám zahájí propagační kampaň...

Najdete na iDNES.cz