Půjdem spolu do Betléma...

  9:09aktualizováno  9:09
Jako má italská Pisa šikmou věž a Londýn slavný Big Ben, Třebechovice pod Orebem u Hradce Králové mají ručně vyřezávaný betlém Josefa Probošta. Vzácná památka v 60. letech ohromila návštěvníky světové výstavy Expo 67 v Montrealu, později i královnu Alžbětu v londýnském Ideal Home a ohromuje stále. Zajeďte se o Vánocích podívat na tento světový unikát.

Po smrti Josefa Probošta (1849-1926), který si od svého díla sliboval peníze a slávu a pro něhož byl betlém až zničující vášní, dílo skončilo na dlouhé roky v kůlně manželů Boženy a Františka Skřivanových a stal se pro ně smyslem života.

Komunisté totiž v budovatelském zanícení v 50. letech likvidovali "přežité tmářství" a betlém jim byl trnem v oku. Díky dobrým lidem však přežil a v roce 1999 byl vyhlášen národní kulturní památkou.

"Mechanický Proboštův betlém se dvěma tisíci ručně vyřezávanými částmi je unikátním dokladem lidové tvořivosti. Zachycuje nejen známý biblický příběh narození a ukřižování Ježíše Krista, ale i život obyvatel Třebechovic a okolí na přelomu století.
Probošt na něm začal pracovat v polovině osmdesátých let předminulého století a vylepšoval ho až do své smrti," říká  ředitelka muzea Zita Zemanová.

Josef Probošt se narodil dne 25. března 1849 v Třebechovicích. Vyučil se truhlářem. V roce 1882 převzal hospodářství po svém otci.

"U Proboštů se scházeli sousedé, aby si popovídali o životě, ale také četli z českých kalendářů a knih. Snad to byl základ pozdějších 'betlémáků', kteří byli svědky vzniku budoucího Proboštova celoživotního díla. Škoda, že žádný z nich nevzal pero a papír a nezanechal písemné svědectví o jeho vzniku," píše se na internetových stránkách muzea.

MŮŽE SE HODIT
Otvírací doba: denně kromě pondělí od 9 do 16:00. Na Štědrý den od 9 do 12:00 a po oba sváteční dny od 9 do 16:00.
Vstupné: plné: 45Kč, snížené: děti + invalidé 15Kč,  studenti, vojsko, důchodci 25Kč, rodinné: 95Kč
Kontakt: Masarykovo náměstí 24, 503 46 Třebechovice pod Orebem
telefon: 495 592 053
www.betlem.cz, e-mail: info@betlem.cz

Seznam dalších vánočních
výstav betlémů v ČR najdete na: www.betlemy.cz
pod heslem
Aktuality

Dále se dočtete: "Stavění betlémů na Vánoce bylo v té době tradicí, většinou však byly figurky vystřihovány z tištěných archů. Probošt se spřátelil s řezbářem Vilémem Krištofem a u něho snad také s Josefem Kapuciánem. Podle pamětníků byly první vyřezávané jesličky, které představil sousedům asi v roce 1885, překvapením pro manželku a vznikly ze spolupráce těchto tří přátel. Ohlas prý byl tak vřelý, že se rozhodl betlém rozšířit o další postavičky,..."

Na slavném betlému se podílel řezbář Josef Kapucián a tvůrce zmenšeniny mlýnského kolového mechanismu, sekerník Josef Friml. Původně sedm metrů dlouhý betlém byl po vzoru jesliček z Rychnovska postaven jako rohový, aby ho kvůli předvádění po celých Čechách bylo možno převážet na voze.

Muzeum betlémů, které vzniklo v polovině 80. let za působení manželů Marie a Vladimíra Vaclíkových a které ročně navštíví více než pětašedesát tisíc návštěvníků, se betlémářství věnuje pečlivě, což dokládá i dlouhodobá výstava betlémů a jesliček ze sbírek muzea i exponátů zapůjčených od autorů z celé České republiky a Slovenska i stálá prodejní výstava betlémů a tradičních dřevěných hraček.

Betlém v České Třebové
Betlémy si můžete prohlédnout i v České Třebové. V místním Muzeu betlémů, které je otevřeno je i během vánočních svátků až do 30.prosince, jsou k vidění jak exponáty přímo z majetku českotřebovského muzea, tak zapůjčené například z Třebechovic pod Orebem nebo z Poličky.

"Raritou je Velký kostelní betlém, a zejména černošský betlém z Poličky," uvádí ředitelka muzea Jana Voleská. "Stejně jako v posledních letech se i letos na výstavě objevila novinka. Je to dílo českotřebovského řezbáře a truhláře Miloslava Janzy." Janzův betlém je celý z přírodních materiálů a umisťuje betlémský výjev do nejstarší českotřebovské čtvrti.

Zajímavostí je betlém, který tvoří děti z místních škol přímo v průběhu výstavy. "Děti během výstavy doplní krajinu figurkami darovníků, ovečkami, stavbami a dalšími výjevy. Tyto figurky, nakreslené na čtvrtkách o velikosti do deseti centimetrů, musí být na druhé straně označeny jménem, třídou a školou," upřesňuje Voleská.

Výtvory bude oceňovat odborná porota. Českotřebovský dětský betlém tak bude den ode dne zajímavější. Po skončení výstavy se stane novým exponátem městského muzea.

Východní Čechy patří k oblastem se starou betlemářskou tradicí. Nejstarší třebovské jesličky vznikly již na počátku předminulého století.

Mechanický Proboštův Betlém v Třebechovicích pod Orebem je světovým unikátem. Skládá se ze 2000 dřevěných částí.

Autoři: , ,

Nejčtenější

Kde je nejlepší lyžování v Alpách? Vybrali jsme 10 super středisek

Chamonix

Vybrat nejlepší lyžařská střediska Alp není snadné. Kritériem našeho žebříčku je hlavně velikost propojených lyžařských...

Lyžování v Rakousku: Přehled nejlepších lyžařských středisek

St.Anton, Lech

Češi míří za sněhem nejvíce do Rakouska, které je k nám nejblíže. Přinášíme vám deset tipů na místa, která stojí za...

VIDEO: Na co zírá mašinfíra. Velkolepá podívaná na trase z Košic do Prahy

Výhled z lokomotivy Siemens Vectron společnosti Regiojet v čele vlaku RJ 1012...

Nový seriál iDNES.cz zahajujeme přelomovým videem českého internetu. Jako vůbec první jsme natočili kompletní cestu...

Výhodné skipasy, nové atrakce. Velký přehled novinek v rakouských Alpách

Výhled z Rifflsee směrem k ledovci

Tolik zahraničních i místních turistů, kolik do rakouských Alp přijelo v minulé zimní sezóně, tu ještě nikdy...

Smutný symbol války v Jugoslávii. Unikátní most rozstříleli před 25 lety

Hercegovský Mostar. Plocha předválečné občiny (zhruba náš okres, resp....

Více než čtyři století byl Stari most neodmyslitelnou součástí hercegovského Mostaru. Přitahoval nejen odvážlivce...

Další z rubriky

VIDEO: Na co zírá mašinfíra. Velkolepá podívaná na trase z Košic do Prahy

Výhled z lokomotivy Siemens Vectron společnosti Regiojet v čele vlaku RJ 1012...

Nový seriál iDNES.cz zahajujeme přelomovým videem českého internetu. Jako vůbec první jsme natočili kompletní cestu...

Výlet na Hlučínsko. Československo tu nechtěli, teď mají kvetoucí pohraničí

Evangelický kostel v Hlučíně

Hlučínsko, lidově Prajzska, je svérázný region, který byl skoro 200 let nedílnou součástí Pruska, respektive Německa....

S balonem do oblak. Jak překonávají pasažéři v koši strach z létání

Příprava horkovzdušného balonu před letem

Šestý díl seriálu S balonem do oblak se zaměří na pasažéry zážitkových a vyhlídkových letů. Jaká touha je žene do...

Najdete na iDNES.cz