Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

První útok na vrchol byl odvolán

  13:40aktualizováno  13:40
O půlnoci z pátka na sobotu se všichni lezci ve čtvrtém táboře oblékli, utáhli mačky, rozepnuli zipy u stanů, rozhlédli se a stany zase zavřeli. Krátce před tím, než měl historicky první útok české expedice na Qgir začít, zůstala K2 vězet v těžkých mracích překvapivě rychlé fronty od jihu. Nebylo vidět na krok. Oblečení a připravení číhali čtyři lezci v téměř osmi tisících metrech na svou šanci až do tří hodin do rána. V osm hodin ráno zavolali vysílačkou do základního tábora, že se rozhodli pro sestup.
sestup z C2

sestup z C2 | foto: Jan Rýdl

 


Zároveň padlo rozhodnutí pro čtveřici Hrubý, Jaroš, Mašek a Caban- sestoupit co nejrychleji do BC a vzdát tím veškeré další pokusy. Dramatický ústup v mracích z C4 (7900m) začal v 10 hod. Ve 14.30 se ozvali z C3 (7200m) se zprávou, že jsou v pořádku a pokračují v klesání po stěně. Celé dopoledne, až do okamžiku odesílání této zprávy, se počasí pod K2 chovalo jako opilé: vždy na dvě, tři minuty prosvítilo slunce mraky a hned během následujících pěti minut klesala základna mraků z 7000m až na ledovec a začalo sněžit. To se opakovalo několikrát.

Obava, že sestupující jdou chvílemi v totální mlze, chvíli v nepříjemné difuzi a krátce na to v těžké v noci, je velmi pádná. Ve hře zůstávají Šimůnek a Vomáčková, kteří po dlouhém rozhodování zůstávají do nedělního rána v C3. Pokud budou podmínky, půjdou do C4 s cílem- v pondělí zaútočit. Rozhodující okamžik tedy bude v neděli v 07.00hod. Expedici už maximálně tlačí čas, protože odchod z pod Qgiru byl stanoven na 8.8. ráno. Takže poslední naděje - Šimůnek a Vomáčková - by eventuálně útočili na vrchol absolutně v poslední myslitelné chvíli.


3.8. Útok začíná
O půlnoci z pátku na sobotu nastupuje ze čtvrtého výškového kempu 7900m čtveřice: Hrubý, Jaroš, Mašek, Caban. Vyrážejí ze dvou stanů na rameni Qgiru. Bohužel předpoklad, že středeční obrovskou lavinu spustil super nebezpečný finální sérak, se nepotvrdil. Několik desítek metrů vysoký a brutálně nahnutý sněhovo-ledový převis totiž hrozí závěrečné fázi výstupu stále. Že je K2  nejobtížnější osmitisícovkou na světě, potvrdil pět hodin před začátkem útoku i Radek: "Mt.Everest je proti K2 procházka růžovou zahradou. Potřeboval bych nové nohy a plíce. Abych si co nejvíc ulehčil batoh, nechal jsem ve třetím kempu i spacák."

Zdeněk prohlásil do vysílačky z C4 o šancích na vrchol asi toto: "Úspěch bude dost možná záviset na tom, jak moc zachoval vítr a mráz prošlapanou stopu na vrchol po výstupu Korejců, Španělů a dvou lezců z mezinárodního týmu. Pokud tam jsou stopy alespoň tak, že se nebudeme propadat po pás jako cestou z C3 do C4, budou šance podstatně lepší." Zároveň varoval  Šimona, že jsou se Soňou aklimatizovaní jen na 6800 a že výstup je fakt težký.

Z C4 ještě večer zaznělo, že nezbytné vaření jde hrozně pomalu. Zároveň došel úplně čaj a cukr. Docházel také plyn na vaření. Všichni se shodli v tom, že poslední část cesty do nejvyššího kempu byla náročnější než čekali, protože dlouhé úseky přes sněhová pole nejsou opatřena fixními lany. Proto bude i návrat dost riskantní,  neboť lze očekávat, že všichni, kdo tudy budou sestupovat, půjdou z posledních sil.

Ve třetím táboře na sobotu nocuje Šimon a Soňa. Ve večerní relaci dostali předpověď o počasí a potvrdili svůj úmysl vystoupat také do C4 a v neděli, jako druhá česká vlna zaútočit. Počasí - vítr 8-12m/sec., nízká vlhkost vzduchu a teplota na vrcholu kolem -20st.C - jsou zatím pro výstup příznivé.

Všichni lezci děkují za telefonáty a emaily podpory, které do BC dorazily.

Autor:


Nejčtenější

Ale je tady krásně. Místo ze slavného filmu dnes nepozná ani Zdeněk Svěrák

"Václave? Proč nejsi moje žena?" ptá se Zdeněk Svěrák Jana Třísky jako rekreant...

Idylická krajina a typická venkovská stavení z filmu Na samotě u lesa zůstávají dodnes symbolem poklidného života,...

Sezona skončila, lidé jsou pryč. Kam na poslední chvíli k moři a do hor

Noli, ležící západně od Janova, patří k nejpěknějším místům Ligurie.

Mnohem méně lidí, mírnější ceny, přitom ještě stabilní počasí. Takové jsou hlavní výhody návštěvy přímořských i...Foťte si po svém. Hříchy fotografů, které profesionál nikdy neudělá

Tzv. „high key“ fotografie s převažujícími světlými tóny a malým kontrastem je...

Ve druhém dílu našeho seriálu o prohřešcích proti fotografické etiketě budeme stopovat hříchy fotografů během samotného...

Pilot boeingu zapomněl vyrovnat tlak v kabině, cestující krváceli z nosu

Ilustrační foto

Nejméně třicet pasažérů muselo vyhledat ošetření poté, co pilot indických aerolinek „zapomněl“ stisknout tlačítko...

Nejmenší skanzen a opuštěné lázně. Moravským krajem, který ani nemá jméno

Skanzen v Horním Smržově

Tento kraj nemá žádný zažitý zeměpisný ani národopisný název, a možná právě proto patří k nejhezčím venkovským oblastem...

Další z rubriky

VIDEO: Přes Alpy na skákacím míči. Šílený nápad vznikl u bezdomovce

Brit překonal Alpy na skákacím balónu

Celkem sedmnáct dní mu trvalo, než na trase dlouhé 76 kilometrů proskákal přes Alpy z Itálie do Francie. Steven Payne...

Sezona skončila, lidé jsou pryč. Kam na poslední chvíli k moři a do hor

Noli, ležící západně od Janova, patří k nejpěknějším místům Ligurie.

Mnohem méně lidí, mírnější ceny, přitom ještě stabilní počasí. Takové jsou hlavní výhody návštěvy přímořských i...

Bez stativu nejdu. Největší hříchy fotografa při cestě za skvělými obrázky

Hříchy fotografů 01

Fotíte dobře a rádi? Možná, že čtete i odbornou literaturu, časopisy, diskuse na internetu, nebo se bavíte se stejně...

Najdete na iDNES.cz