První letní sídlo prezidenta T.G.Masaryka

  10:20aktualizováno  10:20
První letní sídlo prezidenta Masaryka, zámek Hluboš na Příbramsku, je jednou z nejvýznamějších novinek přichystaných pro turisty na letošní jaro. Návštěvníci tady na rozšířené prohlídkové trase uvidí dosud nepřístupné zachovalé interiéry, ale i park, kde byla první česká botanická zahrada.

Prohlídková trasa, která přibližuje pobyt prezidenta Masaryka a jeho rodiny na Hluboši, byla otevřena v roce 2001. Zpřístupněn byl pokoj paní Charlotty Masarykové, prezidentova pracovna a přijímací místnosti: velká jídelna, koncertní sál a lovecký salonek. Tyto stálé expozice jsou od dubna letošního roku významně rozšířeny o další prostory.

Unikátní park

"Nově je otevřený hostinský pokoj a apartmá posledního majitele zámku továrníka Josefa Kolaříka, které sestává z malé jídelny, společenského salonku, ložnice a šicího pokojíčku. Tyto pokoje jsou vybaveny původním zámeckým nábytkem, který se nám podařilo sehnat," vysvětluje Alena Velková, manželka spolumajitele zámku Jana Velka.

V chodbě spojující Masarykovu pracovnu a hostinský pokoj můžete shlédnout novou velkou expozici o zámeckém parku. Chodba je zakončena balkonem, ze kterého je krásný výhled právě do parku.


Pracovna T.G.Masaryka

"Zpřístupněný je i park, takže návštěvníci se můžou lépe orientovat i v tom, co se dozvěděli během prohlídky," doplňuje Alena Velková.

"Málokdo ví, že v hlubošském zámeckém parku byla na přelomu 18. a 19. století první botanická zahrada v Čechách. Výstava vypráví 'slovem i obrazem' o její historii i zániku, o prvních soupisech dřevin z let 1808 a 1812, o současné skladbě porostů i o tom, co je možné v parku vidět v jednotlivých ročních obdobích, o rostlinách a ptactvu i o proměnách, kterými park prochází."

Návštěvníci si mohou vybrat ze čtyř procházek parkem s informacemi o nejzajímavějších stromech; u těchto stromů jsou už od loňského roku instalovány cedulky s jejich jménem, původem a stářím.

ZÁMEK HLUBOŠ
Zámek v Hluboši má velmi bohatou historii. Byl postaven na místě gotické tvrze, poprvé zmíněné roku 1502 a patrně rozšířené renesančně. K výrazné změně podoby vrchnostenského sídla došlo po roce 1741 v duchu pozdního baroka, a zejména historizujícími úpravami ve stylu novorenesance a novobaroka ke konci 19. století.

Zámek v letech 1920 a 1921 nakrátko sloužil jako letní sídlo prezidenta republiky T. G. Masaryka. Poté se stal majetkem příbramského továrníka Josefa Kolaříka, jehož potomkům byl zámek před několika lety navrácen.

Výstavy a koncerty

Na expozici o zámeckém parku navazuje v chodbě vedoucí podél velkého sálu výstava nazvaná Turistické cíle Příbramska, kterou pro letošní sezonu zapůjčilo Hornické muzeum v Příbrami.

Už dříve otevřený lovecký salonek je doplněný o menší expozici o historii hlubošské myslivosti.

Ještě v letošním roce dojde ke zpřístupnění první místnosti Muzea heraldiky, které by mělo postupně vzniknout v horním křídle zámku.

"To ale není zdaleka všechno," pokračuje Alena Velková, "kromě dalších sedmi výstav, které se v průběhu sezony uskuteční v zámecké galerii, se chystají další akce...k nejzajímavějším patří už tradičně koncerty pořádané ve velkém sále, který je známý svou mimořádnou akustikou."

Může se hodit

OTEVŘENO:
listopad, prosinec, leden, únor, březen: zavřeno
duben, květen, červen, září, říjen: úterý až neděle: 10,00 - 15,00
červenec, srpen úterý až neděle: 10,00 - 17,00

Návštěvy mimo uvedený termín a hromadné návštěvy lze sjednat telefonicky nebo e-mailem.

VSTUPNÉ:
děti do 6 let: 0,- Kč
děti 6-15, studenti, důchodci: 30,- Kč
dospělí: 50,- Kč
fotografování: zdarma

 

Část přijímacích místností, které užívala rodina prvního československého prezidenta

Pracovna T. G. Masaryka

Barokní zámek Hluboš byl veřejnosti zpřístupněn v roce 2001 až po navrácení majitelům. Od letošního dubna výrazně rozšiřuje svoji expozici.

Autoři: ,

Nejčtenější

Therme Erding. Největší termály na světě máme u sousedů

Therme Erding

Pokud existují lázně, kde mají nejvíc netradičních nápadů, pak jsou to bezesporu Therme Erding. Lokalita, kterou zatím...

Znáte Česko? Vyzkoušejte si kvíz a soutěžte o atlas

Pražský hrad - chrám sv. Víta. Ukázka z encyklopedie Český atlas

Atlasy a encyklopedie se v knihovnách nikdy neztratí. Zkuste si náš vědomostní kvíz o památkách a zajímavostech Česka....

Ztroskotání na ostrově. Češi radí Čechům, jak si zachránit život

V 1.díle seriálu CESTUJ BEZPEČNĚ se dozvíte, jak přežít na opuštěném ostrově

Stačí málo a vaše romantická dovolená v jihovýchodní Asii se může změnit v menší hororový film. Ztroskotání na...

Zachraňte si zadek, posviťte si do tmy. Vánoční dárky pro cestovatele

Vyrážet do světa bez zvídavosti je jedním z největších hříchů pod sluncem.

Některé dárky pro cestovatele, milovníky lyžování a outdooru nemusí okouzlit cenou, naopak jejich největší předností...

Pražský hrad otevře Dům sokolníka, utajenou budovu u jízdárny

Dům sokolníka na Pražském hradě pochází z druhé poloviny 16. století.

I na Pražském hradě, nejnavštěvovanějším místě v celém Česku, jsou místa skrytá očím běžných turistů. Jedním z nich je...

Další z rubriky

Dárek od Stalina zbouráme. Ikonický mrakodrap ve Varšavě bojuje o přežití

Kolem Paláce kultury už vyrostlo několik mrakodrapů, ale zatím jsou všechny...

I když jeho historii zdobí řada superlativů, po léta druhá nejvyšší stavba Evropy dnes nemá na růžích ustláno. Přestože...

Hadí vrch, Březník i zmizelá ves. Tři nejhezčí procházky Šumavou

Hadí vrch. Výhled

Nádherné výhledy, pořádné výšlapy, překrásná krajina a nikde nikdo. Šumava je krásná po celý rok. Na začátku jara ji...

Divoké meandry i nejmenší náměstí. Hezký výlet k soutoku Odry a Olše

Soutok Odry a Olzy (vpravo)

Výlet plný drobných ale nečekaných objevů vás zavede k nejnižšímu místu Slezska na soutoku Odry a Olše. Cestou spatříte...

Najdete na iDNES.cz