První letní sídlo prezidenta T.G.Masaryka

  10:20aktualizováno  10:20
První letní sídlo prezidenta Masaryka, zámek Hluboš na Příbramsku, je jednou z nejvýznamějších novinek přichystaných pro turisty na letošní jaro. Návštěvníci tady na rozšířené prohlídkové trase uvidí dosud nepřístupné zachovalé interiéry, ale i park, kde byla první česká botanická zahrada.

Prohlídková trasa, která přibližuje pobyt prezidenta Masaryka a jeho rodiny na Hluboši, byla otevřena v roce 2001. Zpřístupněn byl pokoj paní Charlotty Masarykové, prezidentova pracovna a přijímací místnosti: velká jídelna, koncertní sál a lovecký salonek. Tyto stálé expozice jsou od dubna letošního roku významně rozšířeny o další prostory.

Unikátní park

"Nově je otevřený hostinský pokoj a apartmá posledního majitele zámku továrníka Josefa Kolaříka, které sestává z malé jídelny, společenského salonku, ložnice a šicího pokojíčku. Tyto pokoje jsou vybaveny původním zámeckým nábytkem, který se nám podařilo sehnat," vysvětluje Alena Velková, manželka spolumajitele zámku Jana Velka.

V chodbě spojující Masarykovu pracovnu a hostinský pokoj můžete shlédnout novou velkou expozici o zámeckém parku. Chodba je zakončena balkonem, ze kterého je krásný výhled právě do parku.


Pracovna T.G.Masaryka

"Zpřístupněný je i park, takže návštěvníci se můžou lépe orientovat i v tom, co se dozvěděli během prohlídky," doplňuje Alena Velková.

"Málokdo ví, že v hlubošském zámeckém parku byla na přelomu 18. a 19. století první botanická zahrada v Čechách. Výstava vypráví 'slovem i obrazem' o její historii i zániku, o prvních soupisech dřevin z let 1808 a 1812, o současné skladbě porostů i o tom, co je možné v parku vidět v jednotlivých ročních obdobích, o rostlinách a ptactvu i o proměnách, kterými park prochází."

Návštěvníci si mohou vybrat ze čtyř procházek parkem s informacemi o nejzajímavějších stromech; u těchto stromů jsou už od loňského roku instalovány cedulky s jejich jménem, původem a stářím.

ZÁMEK HLUBOŠ
Zámek v Hluboši má velmi bohatou historii. Byl postaven na místě gotické tvrze, poprvé zmíněné roku 1502 a patrně rozšířené renesančně. K výrazné změně podoby vrchnostenského sídla došlo po roce 1741 v duchu pozdního baroka, a zejména historizujícími úpravami ve stylu novorenesance a novobaroka ke konci 19. století.

Zámek v letech 1920 a 1921 nakrátko sloužil jako letní sídlo prezidenta republiky T. G. Masaryka. Poté se stal majetkem příbramského továrníka Josefa Kolaříka, jehož potomkům byl zámek před několika lety navrácen.

Výstavy a koncerty

Na expozici o zámeckém parku navazuje v chodbě vedoucí podél velkého sálu výstava nazvaná Turistické cíle Příbramska, kterou pro letošní sezonu zapůjčilo Hornické muzeum v Příbrami.

Už dříve otevřený lovecký salonek je doplněný o menší expozici o historii hlubošské myslivosti.

Ještě v letošním roce dojde ke zpřístupnění první místnosti Muzea heraldiky, které by mělo postupně vzniknout v horním křídle zámku.

"To ale není zdaleka všechno," pokračuje Alena Velková, "kromě dalších sedmi výstav, které se v průběhu sezony uskuteční v zámecké galerii, se chystají další akce...k nejzajímavějším patří už tradičně koncerty pořádané ve velkém sále, který je známý svou mimořádnou akustikou."

Může se hodit

OTEVŘENO:
listopad, prosinec, leden, únor, březen: zavřeno
duben, květen, červen, září, říjen: úterý až neděle: 10,00 - 15,00
červenec, srpen úterý až neděle: 10,00 - 17,00

Návštěvy mimo uvedený termín a hromadné návštěvy lze sjednat telefonicky nebo e-mailem.

VSTUPNÉ:
děti do 6 let: 0,- Kč
děti 6-15, studenti, důchodci: 30,- Kč
dospělí: 50,- Kč
fotografování: zdarma

 

Část přijímacích místností, které užívala rodina prvního československého prezidenta

Pracovna T. G. Masaryka

Barokní zámek Hluboš byl veřejnosti zpřístupněn v roce 2001 až po navrácení majitelům. Od letošního dubna výrazně rozšiřuje svoji expozici.

Autoři: ,


Nejčtenější

Brány a soutěsky Strážovských vrchů. Neskutečný výlet pro milovníky skal

Panoramatický rozhled ze zříceniny Súľovský hrad

Skalní města bývají vyhledávaným cílem turistů. Súľovské skály vám pak k malebnosti přidají bonus v podobě...

Ať žijí duchové. Podívejte se, kde skřítkové a tesaři vylezli z mechu

A ještě jeden snímek z poválečných oprav chátrající památky

Vy cizáci, zmizte! Tak odháněl ze svého hradu rytíř Brtník nezvané hosty. Dnešní hrad Krakovec je ovšem na hosty dobře...Silný žaludek a trpělivost s sebou. Na co se připravit při cestě do Indie

Hmyzí trus a znečištěný vzduch zabarvily původně bílou hrobku Tádž Mahal v...

Do druhé nejlidnatější země světa míří na přelomu roku tisíce cestovatelů. Indie je pestrobarevná a hlavně...

Podzimní balada v Tatrách. Dokonalý výhled z Barance vyváží náročnou dřinu

Vrchol Barance

Štíty pocukrované jinovatkou, modrá obloha bez bouřek, téměř nekonečná dohlednost a námaha bez potu. To vše čeká na...

Emigrace v evropském provedení. Iry vyhnal do světa hladomor a strach

Interaktivní prohlídka Cobh Heritage Centre, muzea emigrace, je jako cesta o...

Irsko je jednou z mála zemí, kde historie není dobou dávno minulou, ale je živá a hmatatelná se všemi událostmi, lidmi...

Další z rubriky

Divoké meandry i nejmenší náměstí. Hezký výlet k soutoku Odry a Olše

Soutok Odry a Olzy (vpravo)

Výlet plný drobných ale nečekaných objevů vás zavede k nejnižšímu místu Slezska na soutoku Odry a Olše. Cestou spatříte...

Hadí vrch, Březník i zmizelá ves. Tři nejhezčí procházky Šumavou

Hadí vrch. Výhled

Nádherné výhledy, pořádné výšlapy, překrásná krajina a nikde nikdo. Šumava je krásná po celý rok. Na začátku jara ji...

Větrné mlýny a božský klid. Krásný výlet na Litenčickou pahorkatinu

Chvalkovický větrný mlýn

Žádné lidi zato stovky mravenišť a statisíce mravenců potkáte v lesích neznámé pahorkatiny uprostřed Moravy. Život tu...Najdete na iDNES.cz