První letní lyžování v Mělníku

  13:00aktualizováno  13:00
Máte chuť si v první letní den v Česku 'zalyžovat'? Pak vyražte v sobotu 21. června do Mělníka na tamní "Jizerskou Padesátku". V tomto recesistickém závodě se už tradičně utkají soutěžící na lyžích nejrůznějších typů, značek a barev v zimní výstroji či - ve stále oblíbenějších - žertovných převlecích. Program je tentokrát nabitý k prasknutí!

Původně studentská akce určená pro několik lidí postupně získávala na popularitě a dnes už neodmyslitelně patří k předprázdninovému období v Mělníku.

S přibývajícími ročníky vzrůstala i úroveň celého klání, a znalce tak už nepřekvapí, když se na jindy liduprázdném náměstí sejde až 90 startujících a přibližně 2000 fanoušků této netradiční podívané.

Startuje se vždy třetí červnovou sobotu v 17 hodin. Letos si s pořadateli pohrál i kalendář, neboť 21. červen je zároveň prvním letním dnem.

Lavina a koupel v kašně
Obvod mělnického náměstí o délce 285 metrů se přibližně na dvě hodiny stává závodní dráhou, jejíž propustnost je omezena nejvíce 20 startujícími. Proto jsou aktivní účastníci klání hned při prezentaci rozděleni do několika rozběhů, ze kterých se ti nejlepší podle postupového klíče kvalifikují do velkého finále o ceny. Mezitím si pasivní účastníci rozeberou nejlukrativnější místa na trati.

Závod se jede ve dvou kategoriích – muži, ženy. Na trati čeká řada záludných překážek.Jsou to populární laviny z větví, nerovný terén kočičích hlav a v neposlední řadě také specialita podniku: startující si v každém okruhu v prostoru připravené pivní stolice vychutnají jedno 10° pivo! Pro ženy, které zpravidla jedou rovnou finále, jsou připravena piva malá.

V neděli budou na Petříně létat minikáry

Kalendář slavností - tipy na víkend - festivaly, jermarky, šermířské akce, historické vlaky, kulinářské slavnosti, slavnosti piva a vína - najdete ZDE.

Ve finále se pro některé závodníky stal doslova noční můrou divácky atraktivní dřevěný sněhulák, do jehož tlamy je nutné hodit improvizovanou sněhovou kouli, tj. tenisák.

V posledním finálovém kole se ještě často mění pořadí, protože bez regulérního zásahu není možné závod dokončit. Sami uznáte, že vyhrát tento závod není opravdu lehké. Počítejte se mnou: skoro 1500 m běhu na lyžích, dvě piva v rozběhu, tři ve finále, celkem 10 lavin a na závěr proklínaný sněhulák… Ti nejlepší zvládnou finále hluboko pod pět minut!!!

Neobyčejnou podívanou pro diváky je každoroční oslavná koupel vítězů v kašně uprostřed náměstí včetně lyžařské výzbroje a výstroje. Poprvé se takto radovali vítězové již při prvním ročníku v roce 1994, kdy bylo na slunci neuvěřitelných 42 °C! Tehdy přišla koupel určitě vhod. Od r. 1995 se vítězové veřejně "chladí" bez ohledu na počasí.

JAK A KDE SE PŘIHLÁSIT

Prezentace probíhá ve stanu přímo na náměstí od 15 hodin. Startující vyplní přihlášku a zaplatí startovné ve výši 149 Kč. V tom jsou již zahrnuta piva v závodě, sponzorské pozornosti a především originální triko s logem závodu. Uzávěrka je v 16.45 a přesně v 17.00 startuje tradičním dělobuchem první rozběh mužů.

Po rozbězích mužů následuje finále žen a celý závod zakončí pánská finálová jízda. Organizátoři hodnotí první tři místa v obou kategoriích, dále nejlepší pád roku a vzhledem k tomu, že jednotlivci se díky maskám spojují do družstev, také nejlepší družstvo a nejlepší masku roku.

Diváci mají vstup volný!!

Další informace: www.bezky.cz

 

 

Jeden z účastníků loňského ročníku Mělnické Jizerské padesátky zdolává lavinu z větví. Na své si v Mělníku přijdou i malí návštěvníci, každoročně je uprostřed náměstí postaven skákací hrad, kde se mohou děti zdarma vyřádit.

Mělnická Jizerská padesátka

Koupel v kašně na Mělnické Jizerské Padesátce

Mělnická Jizerská padesátka

Autoři: ,


Nejčtenější

Brány a soutěsky Strážovských vrchů. Neskutečný výlet pro milovníky skal

Panoramatický rozhled ze zříceniny Súľovský hrad

Skalní města bývají vyhledávaným cílem turistů. Súľovské skály vám pak k malebnosti přidají bonus v podobě...

Ať žijí duchové. Podívejte se, kde skřítkové a tesaři vylezli z mechu

A ještě jeden snímek z poválečných oprav chátrající památky

Vy cizáci, zmizte! Tak odháněl ze svého hradu rytíř Brtník nezvané hosty. Dnešní hrad Krakovec je ovšem na hosty dobře...Silný žaludek a trpělivost s sebou. Na co se připravit při cestě do Indie

Hmyzí trus a znečištěný vzduch zabarvily původně bílou hrobku Tádž Mahal v...

Do druhé nejlidnatější země světa míří na přelomu roku tisíce cestovatelů. Indie je pestrobarevná a hlavně...

Byl jsem ve všech zemích světa dvakrát, tvrdí cestovatelský rekordman

Babis Bizas na návštěvě Crozetových ostrovů v roce 2013

Řecký cestovatel Babis Bizas se na svou první cestu vydal v roce 1976 ve věku 22 let. Od té doby se v podstatě...

Buduje se 136 let, ale až teď dostane chlouba Barcelony stavební povolení

Sagrada Familia, Barcelona

Barcelonská katedrála Sagrada Familia, která je jednou z nejnavštěvovanějších španělských památek, se buduje už 136...

Další z rubriky

Nejnavštěvovanějším městem světa je Bangkok, Praha spadla na 26. místo

Turisté na prohlídce Královského paláce v Bangkoku.

Praha byla loni 26. nejnavštěvovanějším městem na světě. Meziročně si na žebříčku pohoršila o šest pozic. Vyplývá to ze...

Po stopách železné opony. Výlet do zapovězené oblasti u hranic s Rakouskem

Obec Litschau v rakouském příhraničí

Měří přes deset tisíc kilometrů. Dálková cyklotrasa Eurovelo 13 sleduje dlouhý pás bývalé železné opony z Norska až do...

S balonem do oblak. Jak překonávají pasažéři v koši strach z létání

Příprava horkovzdušného balonu před letem

Šestý díl seriálu S balonem do oblak se zaměří na pasažéry zážitkových a vyhlídkových letů. Jaká touha je žene do...Najdete na iDNES.cz