První letní lyžování v Mělníku

  13:00aktualizováno  13:00
Máte chuť si v první letní den v Česku 'zalyžovat'? Pak vyražte v sobotu 21. června do Mělníka na tamní "Jizerskou Padesátku". V tomto recesistickém závodě se už tradičně utkají soutěžící na lyžích nejrůznějších typů, značek a barev v zimní výstroji či - ve stále oblíbenějších - žertovných převlecích. Program je tentokrát nabitý k prasknutí!

Původně studentská akce určená pro několik lidí postupně získávala na popularitě a dnes už neodmyslitelně patří k předprázdninovému období v Mělníku.

S přibývajícími ročníky vzrůstala i úroveň celého klání, a znalce tak už nepřekvapí, když se na jindy liduprázdném náměstí sejde až 90 startujících a přibližně 2000 fanoušků této netradiční podívané.

Startuje se vždy třetí červnovou sobotu v 17 hodin. Letos si s pořadateli pohrál i kalendář, neboť 21. červen je zároveň prvním letním dnem.

Lavina a koupel v kašně
Obvod mělnického náměstí o délce 285 metrů se přibližně na dvě hodiny stává závodní dráhou, jejíž propustnost je omezena nejvíce 20 startujícími. Proto jsou aktivní účastníci klání hned při prezentaci rozděleni do několika rozběhů, ze kterých se ti nejlepší podle postupového klíče kvalifikují do velkého finále o ceny. Mezitím si pasivní účastníci rozeberou nejlukrativnější místa na trati.

Závod se jede ve dvou kategoriích – muži, ženy. Na trati čeká řada záludných překážek.Jsou to populární laviny z větví, nerovný terén kočičích hlav a v neposlední řadě také specialita podniku: startující si v každém okruhu v prostoru připravené pivní stolice vychutnají jedno 10° pivo! Pro ženy, které zpravidla jedou rovnou finále, jsou připravena piva malá.

V neděli budou na Petříně létat minikáry

Kalendář slavností - tipy na víkend - festivaly, jermarky, šermířské akce, historické vlaky, kulinářské slavnosti, slavnosti piva a vína - najdete ZDE.

Ve finále se pro některé závodníky stal doslova noční můrou divácky atraktivní dřevěný sněhulák, do jehož tlamy je nutné hodit improvizovanou sněhovou kouli, tj. tenisák.

V posledním finálovém kole se ještě často mění pořadí, protože bez regulérního zásahu není možné závod dokončit. Sami uznáte, že vyhrát tento závod není opravdu lehké. Počítejte se mnou: skoro 1500 m běhu na lyžích, dvě piva v rozběhu, tři ve finále, celkem 10 lavin a na závěr proklínaný sněhulák… Ti nejlepší zvládnou finále hluboko pod pět minut!!!

Neobyčejnou podívanou pro diváky je každoroční oslavná koupel vítězů v kašně uprostřed náměstí včetně lyžařské výzbroje a výstroje. Poprvé se takto radovali vítězové již při prvním ročníku v roce 1994, kdy bylo na slunci neuvěřitelných 42 °C! Tehdy přišla koupel určitě vhod. Od r. 1995 se vítězové veřejně "chladí" bez ohledu na počasí.

JAK A KDE SE PŘIHLÁSIT

Prezentace probíhá ve stanu přímo na náměstí od 15 hodin. Startující vyplní přihlášku a zaplatí startovné ve výši 149 Kč. V tom jsou již zahrnuta piva v závodě, sponzorské pozornosti a především originální triko s logem závodu. Uzávěrka je v 16.45 a přesně v 17.00 startuje tradičním dělobuchem první rozběh mužů.

Po rozbězích mužů následuje finále žen a celý závod zakončí pánská finálová jízda. Organizátoři hodnotí první tři místa v obou kategoriích, dále nejlepší pád roku a vzhledem k tomu, že jednotlivci se díky maskám spojují do družstev, také nejlepší družstvo a nejlepší masku roku.

Diváci mají vstup volný!!

Další informace: www.bezky.cz

 

 

Jeden z účastníků loňského ročníku Mělnické Jizerské padesátky zdolává lavinu z větví. Na své si v Mělníku přijdou i malí návštěvníci, každoročně je uprostřed náměstí postaven skákací hrad, kde se mohou děti zdarma vyřádit.

Mělnická Jizerská padesátka

Koupel v kašně na Mělnické Jizerské Padesátce

Mělnická Jizerská padesátka

Autoři: ,

Nejčtenější

Therme Erding. Největší termály na světě máme u sousedů

Therme Erding

Pokud existují lázně, kde mají nejvíc netradičních nápadů, pak jsou to bezesporu Therme Erding. Lokalita, kterou zatím...

Znáte Česko? Vyzkoušejte si kvíz a soutěžte o atlas

Pražský hrad - chrám sv. Víta. Ukázka z encyklopedie Český atlas

Atlasy a encyklopedie se v knihovnách nikdy neztratí. Zkuste si náš vědomostní kvíz o památkách a zajímavostech Česka....

Zachraňte si zadek, posviťte si do tmy. Vánoční dárky pro cestovatele

Vyrážet do světa bez zvídavosti je jedním z největších hříchů pod sluncem.

Některé dárky pro cestovatele, milovníky lyžování a outdooru nemusí okouzlit cenou, naopak jejich největší předností...

VIDEO: Na co zírá mašinfíra. Dráhou přes údolí a hřebeny Krušných hor

Motorový vůz M 131.1513 ve stanici Vejprty na trati 137

Dnes po železnici projedeme trať 137 z Vejprt do Chomutova. Čeká nás 58 kilometrů dlouhá jízda liduprázdnou krajinou,...

Nejezte labutě a nesvlékejte se v horách! Bizarní zákony ve světě

Krmení labutí

Zákaz žvýkání či provozování orálního sexu mezi homosexuály. Zapovězená jízda na kole bez toho, aby se nohy dotýkaly...

Další z rubriky

VIDEO: Na co zírá mašinfíra. Dráhou přes údolí a hřebeny Krušných hor

Motorový vůz M 131.1513 ve stanici Vejprty na trati 137

Dnes po železnici projedeme trať 137 z Vejprt do Chomutova. Čeká nás 58 kilometrů dlouhá jízda liduprázdnou krajinou,...

S balonem do oblak. Vyvracíme nejčastější mýty o balonovém létání

Horkovzdušný balon nad Českým krasem

Balony se na nebi objevují už 200 let, přesto o balonovém létání panuje mezi neznalou veřejností nespočet mýtů a pověr,...

Jeskyně i podzemní továrny. Výlet do zapomenutého Moravského Švýcarska

Františčina huť v Josefově

Nejenom nejhlubší, ale zřejmě i nejhezčí v celém Moravském krasu je údolí mezi Křtinami a Adamovem. Krása zdejší...

Najdete na iDNES.cz