Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

První konflikt s počasím

  13:01aktualizováno  13:01
5.7. Po dost zlé noci v prvním výškovém táboře v 6000m - vichřice a nový sníh - upustili Jaroš, Hrubý a Mašek od původního záměru stoupat dál do 6800 a postavit základ pro druhý výškový camp. Jak řekl šéf výpravy Zdeněk Hrubý, v silném větru a úporném sněžení se nepodařilo ani postavit druhý stan v C1, takže nakonec museli tři lezci trávit noc ve stanu pro dva, který navíc je postaven na plošince menší, než je jeho podlážka. V noci hnal sníh tak silný vítr, že okázal proniknout i do zavřeného stanu, takže všechno uvnitř bylo brzo nepříjemně mokré.

Čtvrteční ráno sice začalo slibovat posun v počasí k lepšímu, ale rozhodnutí sestoupit už bylo neměnné.  Šimůnek, Vomáčková a Caban zatím celé dopoledne značili bezpečnou cestu přes trhiny ledovce mezi základním táborem a nástupem do stěny. 

Dnes přišla emailem předpověď počasí, která slibuje dobré výstupové podmínky až do 12.7., takže Šimůnek Vomáčková a Caban teď večer ještě rychle balí stan, lana, spacáky a jídlo a zítra brzo ráno vyrazí do C1. Plán je stejný jako pro předchozí trojici: postavit druhý stan v C1 a s podporou druhé trojice (Hrubý, Jaroš, Mašek) půjdou vystavět C2 v 6800 metrech. Optimizmus je dokonce - i přes dnešní sestup - takový, že se mluví i o založení C3 jedním tahem ze dvojky. Držme palce.

Vztahy mezi horolezci jsou různé. Tak například - už víte - mezi námi a Španěly je silné pouto po poslední návštěvě, která přerostla do nezřízené soutěže o  lepší zásobování horolezců. (V prvním kole jsme ČR jasně zvítězila) Jiné vztahy ale budují se svým okolím třeba Korejci, kteří se svou tradičně velmi početnou skupinou opanovali vršek morény, na které stojí základní tábory všech čtyř expedic. Při odběru vody ze společného ledovcovho potoka jsou tudíž první a je jen na nich, jak tolerantní a ohleduplní budou k lidem níže po proudu. Moc si s tím hlavy nelámou. Soudím tak podle toho, že v potůčku, ze kterého bereme vodu na vaření čajů a instantních polívek, chladnokrevně myli střeva čerstvě poražené kozy. Namísto mezinárodní rozmíšky jsme jenom počkali až "kozí" voda odteče. 

Nejsou ale všichni - zdaleka ne - tak tolerantní a snášenliví. Dneska jsme se například dozvěděli, že na vedlejší osmitisícovce,  Broad Peaku, se poprali Číňani se Švýcary. Číňani prý při výstupu posílali (snad jen z nedbalosti) dolů pod sebe jeden šutr za druhým a spousty sněhu k tomu, aniž by se starali, jestli náhodou za nimi    někdo neleze.

Taky jsou to lidi Konstatovali jsme dnes, že Pákistánci jsou lidé jako všude na světě, kde se mezi sebou někteří mají rádi více a někteří méně. Vizte. Náš styčný důstojník chytil do záděry na pravém prostředníku infekci.  Postupovala. Soňa - je tu za medicinní péči - mu navrhla, že ranku jehlou otevře, vyčistí a dá čertvý obvaz. OK, pravil styčák. Soňa vytáhla jehlu a styčák skoro omdlel. Druhý den zánět postoupil a zachvátil skoro celý prst. Znova pokus o operaci, znova  mdloby. Pak se styčák rozhodl, že sestoupí o pár stovek níž do základního tábora Broad Peaku, kde je prý nějaký jeho známý lékař a ten provede zákrok. Odešel. Čtyři hodiny nato přišel rozzářený pákistánský kuchtík Peter s dortem. Takovou měl radost. Styčák ho často sekýruje. Peter si evidentně dělá naději, že podebraný nehet styčného floutka odvede do údolí na delší čas než na den.
       

 Nejčtenější

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, nejslabší mají stále Afghánci

Pokud by prý města a obce ze svých peněz nedotovaly úkony, které na ně přenáší...

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, ale Singapurci. Obyvatelé tohoto městského státu v jihovýchodní Asii se díky...

Sezona skončila, lidé jsou pryč. Kam na poslední chvíli k moři a do hor

Noli, ležící západně od Janova, patří k nejpěknějším místům Ligurie.

Mnohem méně lidí, mírnější ceny, přitom ještě stabilní počasí. Takové jsou hlavní výhody návštěvy přímořských i...Experti varují před tuningem elektrokol. Stroj zničí a je nebezpečný

Redaktor MF DNES Miloslav Lubas s manželkou si vyzkoušeli, jak se v Jizerkách...

Někteří majitelé elektrokol své stroje upravují a navyšují jejich maximální rychlost s podporou motoru. Proti tuningu...

Pilot boeingu zapomněl vyrovnat tlak v kabině, cestující krváceli z nosu

Ilustrační foto

Nejméně třicet pasažérů muselo vyhledat ošetření poté, co pilot indických aerolinek „zapomněl“ stisknout tlačítko...

Na Mount Everestu řádí pojistná mafie. Horolezce okrádaly i nemocnice

Horolezci se kochají pohledem na Mount Everest

Stovky milionů dolarů během několika posledních let měly vydělat na pojistných podvodech nemocnice, společnosti s...

Další z rubriky

Sezona skončila, lidé jsou pryč. Kam na poslední chvíli k moři a do hor

Noli, ležící západně od Janova, patří k nejpěknějším místům Ligurie.

Mnohem méně lidí, mírnější ceny, přitom ještě stabilní počasí. Takové jsou hlavní výhody návštěvy přímořských i...

Přírodní národy už kvůli globalizaci téměř skončily, říká cestovatel

Cestovatel Petr Jahoda má za sebou desítek expedic k přírodním národům Asie a...

Máte sen, že vyrazíte do světa za dobrodružstvím? Cestovatel Petr Jahoda jich na cestách za přírodními národy prožil...

Bulharské UFO. Na chloubu komunistů přispěly i děti ze školky

V mlze vypadá celý památník snad ještě pompézněji.

Památník Buzludža vlastně stavělo celé Bulharsko. Měla to být velká sláva a také byla. Avšak dlouho nevydržel. Po...

Najdete na iDNES.cz