Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

První den pochodu - pohoda!

  12:12aktualizováno  12:12
"Tak to je poprvé, co rozdělování zátěže nosičům doprovázela jen malá válka," liboval si šéf expedice Zdeněk Hrubý v sobotu ráno před sedmou, když v pohodě a v klidu si malá armádička nosičů nakládala zavazadla na záda a vyrážela pryč z campu. Podle všeho sirdár Sultan má dostatečnou autoritu. "Stalo se nám taky, že jsme se s nosiči na předchozích výpravách hádali od šesté od rána do jedné odpoledne. Pak teprve vyrazili," vysvětluje Hrubý.

Ráno všechny nemile překvapil déšť. Chvílemi přecházel ve slabounké mrholení a tak to vydrželo celé dopoledne, zatímco jsme pochodavali. Hned po startu jsme po krátkém stoupání přišli do malé vesničky. Maličké přístřešky z bláta a klacků byli obydlími sice moc moc nuznými, přesto bylo možné ve dvou nebo třech z nich dostat Coca colu nebo zubní pastu. Ovšem za kosmickou cenu. Zisk z tohoto obchodu ovšem určitě mezi místní lidi nešel.

Na cestě jsou nyní spolu s česku výpravou tři další expedice a jedna mezinárodní skupina trekkařů.

Po sedmi hodinách celkem dost ostrého pochodu podél řeky Braldo jsme dorazili do campu Jola. Je ve výšce 3100 metrů a na rozdíl od nepálských campů, je překvapivě čistý. "Campy tu uklízejí a dokonce jsou tu stálé a čisté!!! záchody. A nejen to. Loni jsme těsně před Jolou museli přelézt dvousetmetrovou skálu a dnes jsme prošli po úbočí strmé skály - Pákistánci tu kvůli trekařům a expedicím dynamitem vystříleli ve skále cestu," kroutil potěšeně hlavou vedoucí týmu Zdeněk Hrubý.

Drobným nedostatkem sobotní etapy tak bylo výrazné opoždění nosiče, který nesl tyčky k jídelnímu a kuchyňskému stanu. A tak horolezci seděli dvě hodiny na kamenech pod deštníky a čekali na jednoho ze čtyřiceti porterů. Po prvním dni pochodu jsou všichni ve vynikající kondici a v dobré náladě. (I mě, když to píši to zní jako hloupá fráze, ale opravdu to tak je. Uvidíme dál. Držte palce.)

Konečně sami

Kdo by čekal, že se celá výprava vydala na pochod jako jeden muž a šlapala soudržně až do cíle, mýlí se. Po jednom se všichni trousili po stezce. Nesvědčí to ale rozhodně o tom, že by se všichni ve výpravě navzájem pohádali a nemluvili spolu. Bylo to naopak tím, že od srazu na letišti v Ruzyni až po příjezd do campu v Askole byli všichni pořád spolu. V hotelu, v autobuse, u snídaní i večeří... Teď konečně mohl každý sám vyšlápnout. Chvíli mlčet a koukat po okolních kopcích a poslouchat hučení řeky.

Přibližování styčného důstojníka

Jedenatřicetiletý Chalid je sice vyslancem pákistánské vlády do středu českého týmu - aby nedělal v horách neplechu - ale také člověkem, který s námi bude skoro dva měsíce bydlet, chodit i jíst. A s tím vědomím se horolezci, ale i Chalid sám, moc snaží o vzájemné porozumění. Snaží se!

Tak například v sobotu, když přisedl ke stolu mezi nás ke snídani, okoukl, jak ty vajíčka vlastně všichni kolem dlabou. Vidličkou! (Pákistánský zvyk je jíst rukama.) Chalid tedy uchopil vidličku do levačky, pravačkou ukroutil kousek placky a po místním zvyku - rukou - odžďoubl na placku kousek volského oka z nerezového talíře a strčil do pusy. A tak to dělal furt. Ale vidličku měl!

Autor:


Nejčtenější

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, nejslabší mají stále Afghánci

Pokud by prý města a obce ze svých peněz nedotovaly úkony, které na ně přenáší...

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, ale Singapurci. Obyvatelé tohoto městského státu v jihovýchodní Asii se díky...

Sezona skončila, lidé jsou pryč. Kam na poslední chvíli k moři a do hor

Noli, ležící západně od Janova, patří k nejpěknějším místům Ligurie.

Mnohem méně lidí, mírnější ceny, přitom ještě stabilní počasí. Takové jsou hlavní výhody návštěvy přímořských i...Experti varují před tuningem elektrokol. Stroj zničí a je nebezpečný

Redaktor MF DNES Miloslav Lubas s manželkou si vyzkoušeli, jak se v Jizerkách...

Někteří majitelé elektrokol své stroje upravují a navyšují jejich maximální rychlost s podporou motoru. Proti tuningu...

Na Mount Everestu řádí pojistná mafie. Horolezce okrádaly i nemocnice

Horolezci se kochají pohledem na Mount Everest

Stovky milionů dolarů během několika posledních let měly vydělat na pojistných podvodech nemocnice, společnosti s...

Pilot boeingu zapomněl vyrovnat tlak v kabině, cestující krváceli z nosu

Ilustrační foto

Nejméně třicet pasažérů muselo vyhledat ošetření poté, co pilot indických aerolinek „zapomněl“ stisknout tlačítko...

Další z rubriky

Zbourat a znovu postavit. Unikátní most v Kambodži přitahuje tisíce turistů

Oprava bambusového mostu přes řeku Mekong v kambodžském Kampong Chamu

Měří víc než kilometr, tvoří jej padesát tisíc bambusových stébel a každý rok jej místní strhnou a znovu postaví. V...

Řecký ráj trpí pod návalem turistů z výletních lodí, Santorini chystá omezení

Kromě výletních plaveb je Santorini přední destinací pro svatby a líbánky.

Obrovské výletní lodě jsou pro někoho požehnáním, někomu přinášejí jen utrpení. K řeckému ostrovu Santorini jich každým...

Sezona skončila, lidé jsou pryč. Kam na poslední chvíli k moři a do hor

Noli, ležící západně od Janova, patří k nejpěknějším místům Ligurie.

Mnohem méně lidí, mírnější ceny, přitom ještě stabilní počasí. Takové jsou hlavní výhody návštěvy přímořských i...

Najdete na iDNES.cz