Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

První den pochodu - pohoda!

  12:12aktualizováno  12:12
"Tak to je poprvé, co rozdělování zátěže nosičům doprovázela jen malá válka," liboval si šéf expedice Zdeněk Hrubý v sobotu ráno před sedmou, když v pohodě a v klidu si malá armádička nosičů nakládala zavazadla na záda a vyrážela pryč z campu. Podle všeho sirdár Sultan má dostatečnou autoritu. "Stalo se nám taky, že jsme se s nosiči na předchozích výpravách hádali od šesté od rána do jedné odpoledne. Pak teprve vyrazili," vysvětluje Hrubý.

Ráno všechny nemile překvapil déšť. Chvílemi přecházel ve slabounké mrholení a tak to vydrželo celé dopoledne, zatímco jsme pochodavali. Hned po startu jsme po krátkém stoupání přišli do malé vesničky. Maličké přístřešky z bláta a klacků byli obydlími sice moc moc nuznými, přesto bylo možné ve dvou nebo třech z nich dostat Coca colu nebo zubní pastu. Ovšem za kosmickou cenu. Zisk z tohoto obchodu ovšem určitě mezi místní lidi nešel.

Na cestě jsou nyní spolu s česku výpravou tři další expedice a jedna mezinárodní skupina trekkařů.

Po sedmi hodinách celkem dost ostrého pochodu podél řeky Braldo jsme dorazili do campu Jola. Je ve výšce 3100 metrů a na rozdíl od nepálských campů, je překvapivě čistý. "Campy tu uklízejí a dokonce jsou tu stálé a čisté!!! záchody. A nejen to. Loni jsme těsně před Jolou museli přelézt dvousetmetrovou skálu a dnes jsme prošli po úbočí strmé skály - Pákistánci tu kvůli trekařům a expedicím dynamitem vystříleli ve skále cestu," kroutil potěšeně hlavou vedoucí týmu Zdeněk Hrubý.

Drobným nedostatkem sobotní etapy tak bylo výrazné opoždění nosiče, který nesl tyčky k jídelnímu a kuchyňskému stanu. A tak horolezci seděli dvě hodiny na kamenech pod deštníky a čekali na jednoho ze čtyřiceti porterů. Po prvním dni pochodu jsou všichni ve vynikající kondici a v dobré náladě. (I mě, když to píši to zní jako hloupá fráze, ale opravdu to tak je. Uvidíme dál. Držte palce.)

Konečně sami

Kdo by čekal, že se celá výprava vydala na pochod jako jeden muž a šlapala soudržně až do cíle, mýlí se. Po jednom se všichni trousili po stezce. Nesvědčí to ale rozhodně o tom, že by se všichni ve výpravě navzájem pohádali a nemluvili spolu. Bylo to naopak tím, že od srazu na letišti v Ruzyni až po příjezd do campu v Askole byli všichni pořád spolu. V hotelu, v autobuse, u snídaní i večeří... Teď konečně mohl každý sám vyšlápnout. Chvíli mlčet a koukat po okolních kopcích a poslouchat hučení řeky.

Přibližování styčného důstojníka

Jedenatřicetiletý Chalid je sice vyslancem pákistánské vlády do středu českého týmu - aby nedělal v horách neplechu - ale také člověkem, který s námi bude skoro dva měsíce bydlet, chodit i jíst. A s tím vědomím se horolezci, ale i Chalid sám, moc snaží o vzájemné porozumění. Snaží se!

Tak například v sobotu, když přisedl ke stolu mezi nás ke snídani, okoukl, jak ty vajíčka vlastně všichni kolem dlabou. Vidličkou! (Pákistánský zvyk je jíst rukama.) Chalid tedy uchopil vidličku do levačky, pravačkou ukroutil kousek placky a po místním zvyku - rukou - odžďoubl na placku kousek volského oka z nerezového talíře a strčil do pusy. A tak to dělal furt. Ale vidličku měl!

Autor:Nejčtenější

Sovětské mapy světových měst byly jako Wikipedia a Google Maps v jednom

Sověti byli pečliví: takhle detailně zmapovali New York (vpravo) a přístavní...

Podle sovětských civilních map vlastních oblastí se spolehlivě bloudilo. A to byl záměr, měly totiž mást Západ i za...

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...

Golfský proud zpomaluje. Přirozený proces posiluje globální oteplování

Schéma ukazuje směr Golfského proudu

Dlouho to byly jen domněnky, nyní jsou ale k dispozici nové důkazy: v uplynulých zhruba stech letech se systém...

Žlutý cirkus v Indii. Bez trabantů, ale s Leninem na každém kroku

Lenin vypouští své draky...tento kout Indie je zkrátka rudý - ovšem v mnoha...

Posádka žlutého cirkusu přistála v Indii, ale žlutý cirkus stále nemá. Jejich dva trabanti, maluch a jawa 250 se stále...

Další z rubriky

Katka na Kubě: Češi mají všechno, a přesto jsou naštvaní

Katka v novém seriálu internetové televize Playtvák.cz

Ještě než odjela na Kubu, studovala doma půl roku mapu Havany. A po půl roce stráveném na ostrově věděla, že tady chce...

Hitparáda turistických přešlapů. Čím zaručeně naštvete místní obyvatele

Turista si užívá krmení volně žijících hyen v Hararu v Etiopii.

Chtějí toho vidět co nejvíc a v neposlední řadě jsou důležitým zdrojem příjmů. Z pohledu místních obyvatel jsou však...

Přijedu do Česka a jsem nervózní. Na Kubě je pohoda, říká Pedro Kulíšek

Pedro Kulíšek pravidelně cestuje mezi Českem a Kubou.

Na Kubu se poprvé podíval před patnácti lety. Ze začátku nadšený turista se postupně vypracoval v turistického...

Najdete na iDNES.cz