Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

První Češka na severním pólu: Je nám ukrutná zima a čekáme na odvoz

  14:14aktualizováno  14:14
iDNES.cz se podařilo přes satelit spojit s první Češkou, která dobyla včera severní pól. Miluše Netolická, její dva krajané i dva průvodci prožívají dramatické situace. Jejich mise se nečekaně protáhla, když už skoro den čekají na ruskou helikoptéru.

Miluše Netolická | foto: central-group

Helikoptéra se zpozdila a my od včerejšího večera čekáme na severním pólu. Nebyli jsme na to připraveni, došlo nám palivo do vařiče, takže se nemůžeme zahřát, a nemáme už ani jídlo.

Venku sice teď vysvitlo slunce, ale je šílený mráz. Dost pod -40 stupňů. Čekáme ve stanu, kde aspoň tolik nefouká, a modlíme se, aby helikoptéra přiletěla.

Jinak dosažení severního pólu vypadalo tak, že jsme ho našli podle GPS a pak na místě zapíchli českou vlajku. Po deseti dnech náročného putování to byly nádherné pocity. Udělali jsme pár fotografií a pak okamžitě začali stavět stan, abychom se ukryli v závětří.

Severní pól vypadá jako obrovská relativní rovina, která je však plná ker a toroz (nahromaděných ker přes sebe). Všude je bílo, sníh. A jsme samozřejmě na pohyblivé kře, takže teď už můžeme být klidně i kilometr od skutečného bodu severního pólu.

Až na tu zimu to snáším celkem dobře. Snažím se nepřipouštět si emoce. Věděla jsem, s kým výpravu podnikám. Známe se několik let, takže v tom není žádný problém.

Šli jsme celou cestu na lyžích s tuleními pásy. Jsou s námi ještě dva průvodci ze Špicberk a saně nám táhli polární psi. Nejhorší zážitek byl, když že se dva psi i s jedním průvodcem propadli tenkým ledem do vody. Naštěstí je ostatní v pořádku vytáhli.


Miluši Netolické je 34 let. Narodila se v severních Čechách, vystudovala ekonomiku a je svobodná. Pracuje jako obchodní ředitelka ve společnosti Central Group.


K severnímu pólu míří ještě druhá česká expedice ve složení Miroslav Jakeš a Petr Horký, kteří jdou bez jakékoli pomoci sami náročnější, takzvanou Messnerovou, cestou a jsou nyní asi 50 km od cíle - čtěte deník výpravy.

Další dva Češi přeletěli v uplynulých dnech severní pól v historickém letadle L-200 Morava.


Jak šla expedice

Expedice Central Group je na cestě již od března. Z Prahy se dostala přes Oslo na Špicberky. Odtud po krátkém tréninku odletěla expedice speciálním letadlem Antonov na ruskou polární základnu Barneo, která je vzdálená zhruba 130 kilometrů od pólu. Ze základny šli členové výpravy na lyžích. Část zásob a výbavy vezlo psí spřežení, zbytek si nesli členové expedice na zádech a táhli na saních za sebou. Z cesty by měl vzniknout dokumentární film.

Také ostatní dva členové výpravy jsou z firmy. Dušan Kunovský je předsedou představenstva a hlavním akcionářem. Ladislav Franta je technickým ředitelem.

(Fotografie ze severního pólu vzhledem k těžkým podmínkám na místě zatím nejsou k dispozici.)

Autor:


Nejčtenější

Naivní Češi v sandálech jsou v Chorvatsku pojem. Znají je i záchranáři

Milovníci hor ocení při návštěvě Makarské výstup na vrcholky Biokova.

Makarska je klenot Dalmácie, ale umí být i nebezpečná. Nádherná a unikátní příroda totiž bývá při nepříznivém počasí...

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...Musíte sebrat odvahu a se žralokem bojovat, řekl v Rozstřelu filmař žraloků

Steve Lichtag byl hostem pořadu Rozstřel.

Na začátku srpna usmrtil českého turistu v egyptském letovisku Marsá Alam žralok. V Egyptě nejde o ojedinělý útok, za...

Nejhezčí výstup na Praděd. Trasu z malebné osady moc lidí nevyužívá

Výstup na Praděd

Na Pradědu byl skoro každý, ale skutečně nejhezčí cestou se na nejvyšší kopec Jeseníků vydává jen málokdo. Řeč není o...

Do Pákistánu prý jezdí jen hlupáci, ale Žlutý cirkus si to stejně užil

Babu, trabant, který se nikdy nezastavil, se nám začal rozpadat. Čím dál jsme,...

Skoro čtvrt roku jsme cestovali Indií. Bylo to krásné, bylo to intenzivní, ale bylo toho dost. Před námi je Pákistán,...

Další z rubriky

Naivní Češi v sandálech jsou v Chorvatsku pojem. Znají je i záchranáři

Milovníci hor ocení při návštěvě Makarské výstup na vrcholky Biokova.

Makarska je klenot Dalmácie, ale umí být i nebezpečná. Nádherná a unikátní příroda totiž bývá při nepříznivém počasí...

Bioplynka na Everestu. Nový projekt má odstranit tuny horolezeckých výkalů

Horolezci se kochají pohledem na Mount Everest

Mount Everest je výzva. Tisíce vášnivých horolezců se každým rokem snaží pokořit vrchol nejvyšší hory světa, ale jen...

Domy měla špinavé od sazí, teď je Zalipie nejbarevnější vesnicí Polska

V Zalipii překvapí také malovaná kamna.

Na první pohled vypadají zdejší domy jako vystřižené z dětských omalovánek. Lidové malby se tu ovšem objevují na všech...

Najdete na iDNES.cz