Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

První Češka na severním pólu: Je nám ukrutná zima a čekáme na odvoz

  14:14aktualizováno  14:14
iDNES.cz se podařilo přes satelit spojit s první Češkou, která dobyla včera severní pól. Miluše Netolická, její dva krajané i dva průvodci prožívají dramatické situace. Jejich mise se nečekaně protáhla, když už skoro den čekají na ruskou helikoptéru.

Miluše Netolická | foto: central-group

Helikoptéra se zpozdila a my od včerejšího večera čekáme na severním pólu. Nebyli jsme na to připraveni, došlo nám palivo do vařiče, takže se nemůžeme zahřát, a nemáme už ani jídlo.

Venku sice teď vysvitlo slunce, ale je šílený mráz. Dost pod -40 stupňů. Čekáme ve stanu, kde aspoň tolik nefouká, a modlíme se, aby helikoptéra přiletěla.

Jinak dosažení severního pólu vypadalo tak, že jsme ho našli podle GPS a pak na místě zapíchli českou vlajku. Po deseti dnech náročného putování to byly nádherné pocity. Udělali jsme pár fotografií a pak okamžitě začali stavět stan, abychom se ukryli v závětří.

Severní pól vypadá jako obrovská relativní rovina, která je však plná ker a toroz (nahromaděných ker přes sebe). Všude je bílo, sníh. A jsme samozřejmě na pohyblivé kře, takže teď už můžeme být klidně i kilometr od skutečného bodu severního pólu.

Až na tu zimu to snáším celkem dobře. Snažím se nepřipouštět si emoce. Věděla jsem, s kým výpravu podnikám. Známe se několik let, takže v tom není žádný problém.

Šli jsme celou cestu na lyžích s tuleními pásy. Jsou s námi ještě dva průvodci ze Špicberk a saně nám táhli polární psi. Nejhorší zážitek byl, když že se dva psi i s jedním průvodcem propadli tenkým ledem do vody. Naštěstí je ostatní v pořádku vytáhli.


Miluši Netolické je 34 let. Narodila se v severních Čechách, vystudovala ekonomiku a je svobodná. Pracuje jako obchodní ředitelka ve společnosti Central Group.


K severnímu pólu míří ještě druhá česká expedice ve složení Miroslav Jakeš a Petr Horký, kteří jdou bez jakékoli pomoci sami náročnější, takzvanou Messnerovou, cestou a jsou nyní asi 50 km od cíle - čtěte deník výpravy.

Další dva Češi přeletěli v uplynulých dnech severní pól v historickém letadle L-200 Morava.


Jak šla expedice

Expedice Central Group je na cestě již od března. Z Prahy se dostala přes Oslo na Špicberky. Odtud po krátkém tréninku odletěla expedice speciálním letadlem Antonov na ruskou polární základnu Barneo, která je vzdálená zhruba 130 kilometrů od pólu. Ze základny šli členové výpravy na lyžích. Část zásob a výbavy vezlo psí spřežení, zbytek si nesli členové expedice na zádech a táhli na saních za sebou. Z cesty by měl vzniknout dokumentární film.

Také ostatní dva členové výpravy jsou z firmy. Dušan Kunovský je předsedou představenstva a hlavním akcionářem. Ladislav Franta je technickým ředitelem.

(Fotografie ze severního pólu vzhledem k těžkým podmínkám na místě zatím nejsou k dispozici.)

Autor:Nejčtenější

VIDEO: V lyžařském resortu se rozbila lanovka, lidé odlétávali ze sedaček

Zrychlená lanovka v Gruzii

Zraněním osmi lidí skončil incident v lyžařském resortu Gudauri ve východní Gruzii, kde se porouchala sedačková...

Lepšíme se, ale nejšťastnější je Finsko: sedm důvodů severského úspěchu

Finsko má krásnou lesnatou přírodu

Podle nejnovější studie z OSN je Finsko nejšťastnější zemí na světě. Mezi 196 zeměmi poskočilo na základě indexu štěstí...Jsme jako uplakánci, přitom život v Česku je privilegium, říká cestovatel

Cestovatel Petr Horký

V 90. letech byl známý jako moderátor dětských pořadů. Nyní je Petr Horký uznávaným dokumentaristou a cestovatelem....

O víkendu se bude psát historie. Boeing 787 poletí z Londýna do Austrálie

Qantas na linku Perth - Londýn nasadí letoun Boeing 787-9 Dreamliner.

První přímý komerční let mezi Austrálií a Evropou se uskuteční v sobotu na trase Perth - Londýn dlouhé 14 498 kilometrů...

Jednou je poznáte a máte to na doživotí. Jak prozkoumat moravské Chřiby

Chřibské bučiny z Kazatelny

Jen jednou se necháte očarovat přírodní a historickou pokladnicí Chřibů a je s vámi konec. Hledání všech možných skal,...

Další z rubriky

Lepšíme se, ale nejšťastnější je Finsko: sedm důvodů severského úspěchu

Finsko má krásnou lesnatou přírodu

Podle nejnovější studie z OSN je Finsko nejšťastnější zemí na světě. Mezi 196 zeměmi poskočilo na základě indexu štěstí...

Bojíte se létat? Při cestě z Tokia na Havaj neodlepíte nohy od země

Cestujícím s virtuální japonskou leteckou společností First Airlines jsou k...

Japonci přišli s řešením pro ty, kteří mají panický strach z létání: založili první virtuální leteckou společnost First...

Z očí do očí horským gorilám. To nejlepší, co Rwanda dává světu

Ubumwe, stříbrohřbetý samec rodiny Amahoro

Vlastně byste se jim do očí vůbec neměli dívat, protože je to může vyprovokovat k útoku. Někdy se tomu ale nelze...

Najdete na iDNES.cz