Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

První anglický park leží ve středních Čechách

  10:00aktualizováno  10:00
O zámeckém parku ve Veltrusech lze říci, že předběhl dobu. Byl založen v 18. století podle anglického stylu, mnohem dříve, než se tento zahradní sloh masově rozšířil do Evropy. Pokud sem zamíříte na výlet, čeká vás na pravém břehu Vltavy lehounce zvlněná malebná krajina, zámek, staleté duby, příjemná zákoutí, i tajné podzemí.

Zámek Veltrusy | foto: Petr ŠvarciDNES.cz


Zdroj: Mapy © PLANstudio

Ačkoli je veltruský park kvůli nedostatečné péči od konce 19. století a staleté povodni v roce 2002 ve špatném stavu, stále podle odborníků patří mezi nejlépe dochované anglické parky na starém kontinentě.

Veltruský zámecký park, který je podle některých průvodců prvním svého druhu na našem území, je mezi místními obyvateli a turisty velmi oblíbený. Každý den zde můžete potkat maminky s kočárky, výletníky na kolech nebo mladé milence, kteří se v rozličných zákoutích mezi staletými duby skrývají před okolním světem.

Zámek Veltrusy

Rostlinstvo z celého světa

Park se začal rodit už zkraje 18. století, kdy se zde stavěl nádherný zámek, který stojí v ose hlavní aleje téměř třísethektarové oázy zeleně. U zrodu stál hraběcí rod Chotků.

"Zakladatel zámku Václav Antonín Chotek myslel od samého počátku na úpravu okolí svého letního sídla, a tak dle zápisů v jeho souboru kalendářních deníků se můžeme dočíst, že již v roce 1708, tedy v době výstavby zámku, nakupoval pro Veltrusy semena květin, zahradní plody, ovocné stromy a zákrsky (zejména švestky, meruňky a broskve, ořešáky tvořily dokonce celé aleje), cypřiše, pomeranče, semena buku, habru, smrku, ale i vikev, jáhly, konopí a len," píše se na oficiálních internetových stránkách veltruského zámku.

Zámek Veltrusy

Dnešní podoba parku pochází převážně z let 1764 až 1785. Na tvorbu parku dohlíželi významní evropští znalci zahradní architektury. Významnou atrakcí byl vodní kanál, uměle upravené bývalé vltavské rameno, které sloužilo k nočním plavbám panstva.

Tajemné podzemí

V parku postupně vyrostly další klasicistní či empírové stavby, například Pavilón přátelství, Pavilón Marie Terezie nebo most se sfingou. Vše z přelomu 18. a 19. století.

Za zvláštní pozornost stojí zřícenina, která stojí hned vedle mostu se sfingou. Úzkým tmavým schodištěm v polorozpadlé kamenné stavbě připomínající malý hrad lze sestoupit až k vodnímu kanálu, za nímž je údajně ústí tajné chodby z veltruského zámku, který je odsud vzdálen asi půl hodiny svižné chůze.

Sestup ke kanálu je ale jen pro otrlejší povahy, poslední kroky musíte absolvovat v takřka úplné tmě. Až po pár metrech sem dopadne slabé světlo z ústí podzemního kanálu.

Zámek Veltrusy

Zámek Veltrusy

Věž s paprsky

Zámek stojí v ose hlavní aleje téměř třistahektarového parku. Stejně jako u zahrady stál u jeho zrodu hraběcí rod Chotků.

Šlechtické sídlo začalo nejspíš vznikat v druhém desetiletí 18. století. Hlavní budovu tvoří válcová věž, která o výšku jednoho patra převyšuje paprskovitě v něj vybíhající jednopatrová křídla.

Ve své původní podobě patřil veltruský zámek k nejvýznamnějším dílům vrcholného baroka v Čechách, a to i přes jeho pozdější úpravy. Přestože se stavební plány nedochovaly, nejčastěji je stavba spojována s jedním nejvýznamnějších barokních architektů v Čechách, Giovannim Battistou Allipradim.

Stavba zámku a úprava okolí trvala až do počátku čtyřicátých let 18. století.

První veletrh na světě

V srpnu 1754 uspořádal na nádvoří zámku významný národohospodář Rudolf Chotek takzvaný Velký trh tovarů Království českého, který měl po ztrátě Slezska ukázat vysokou úroveň české řemeslné a manufakturní výroby.

Zboží se zde přímo neprodávalo, ale dodávalo se později na základě dohodnutých objednávek. Šlo tedy nejspíš o první vzorkový veletrh na světě. Mezi prominentními návštěvníky z celé Evropy byla  i císařovna Marie Terezie, která tu nejen nakupovala, ale vystavovatele odměnila i pamětními medailemi.

Rudolf Chotek dokonce dostal jedno z nejvyšších habsburských vyznamenání, Řád Zlatého rouna.

Zámek Veltrusy

Zámek Veltrusy


Může se hodit
www.zamek-veltrusy.cz - vše o zámku Veltrusy, otevírací době, výstavách, parku i prohlídkovém okruhu pro cyklisty

Když řádila povodeň

Zámek byl zle poškozen katastrofální povodní v roce 2002, takže se nákladně rekonstruuje. Návštěvníci se ale mohou projít nejen v rozsáhlém parku, ale rovněž na zámecké zahradě, která je například vyzdobena kašnou nebo sochami znázorňující dvanáct měsíců a čtyři roční období.

V přístupných prostorách se zároveň konají různí kulturní akce, až do konce října je zde například otevřena výstava historických kočárků a hraček.

Ve Veltrusech je zároveň jediná šlechtitelská stanice letniček, které jsou rovněž pro všechny zájemce k vidění hned vedle zámku.

Zámek Veltrusy

Dopravní spojení - odkaz vede pryč z tohoto webu

Autoři:


Nejčtenější

Naivní Češi v sandálech jsou v Chorvatsku pojem. Znají je i záchranáři

Milovníci hor ocení při návštěvě Makarské výstup na vrcholky Biokova.

Makarska je klenot Dalmácie, ale umí být i nebezpečná. Nádherná a unikátní příroda totiž bývá při nepříznivém počasí...

Amsterdam pohlcuje kriminalita, v noci se z města stává džungle

Amsterdam se stabilně řadí mezi nejnebezpečnější evropské metropole. Na sto...

Nizozemská metropole je po setmění místem, kde přestávají platit zákony, varuje tamní ombudsman. Přetížená policie...Slovensko bez turistů. Nejkrásnější dolina Nízkých Tater zeje prázdnotou

Dolina Štiavnica od Štefánikovy chaty

Za nejkrásnější dolinu Nízkých Tater bývá obvykle považována Demänovská dolina s turistickým střediskem Jasná a...

Nebuďte povýšení a nechovejte se jako stádo. Sedm cestovatelských hříchů

Vyrážet do světa bez zvídavosti je jedním z největších hříchů pod sluncem.

Chcete si prázdninové toulky po světě opravdu užít? Podívejte se na seznam zásadních chyb, které nesmíte na cestách...

Turisté si odvážejí z pláží Sardinie písek, úřady rozdávají vysoké pokuty

Ilustrační snímek

Úřady na Sardinii bojují proti turistům, kteří si z tamních pláží odnáší na památku písek, což poškozuje životní...

Další z rubriky

V Záhřebu zapaříte jako ve Stodolní. Výlet noční chorvatskou metropolí

Ulice Tkalčićeva je středobodem záhřebského kavárenského, hospodského i nočního...

Ta záhřebská ulička nemá na délku ani kilometr, bez jediné zastávky ji přejdete za zhruba 11 minut. Jako ulici Ivana...

Jak jsem zvracela v Peru. Léčba magickou ayahuascou očima čtenářky

Pohled na rozhlehlý pozemek sanatoria z mojí rákosové chatičky.

O amazonské ayahuasce, liáně duše, jsem toho spoustu četla a viděla. Od různých článků na internetu přes dokumentární...

Dárek od Stalina zbouráme. Ikonický mrakodrap ve Varšavě bojuje o přežití

Kolem Paláce kultury už vyrostlo několik mrakodrapů, ale zatím jsou všechny...

I když jeho historii zdobí řada superlativů, po léta druhá nejvyšší stavba Evropy dnes nemá na růžích ustláno. Přestože...

Najdete na iDNES.cz