Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Průvodci okrádali Hrad

  12:10aktualizováno  12:10
Část průvodců zneužívala hromadné vstupenky na Pražský hrad. Koupili si vstupenku pro třicet lidí, dovnitř jich však dostali mnohem více. Rozdíl v ceně vstupenek pak končil v jejich kapse. Hrad se rozhodl proti tomu bránit a zrušil prodej hromadných vstupenek.
PRAŽSKÝ HRAD

PRAŽSKÝ HRAD - PRAŽSKÝ HRAD. Sotva najdeme nezaměnitelnější symbol České republiky, než je silueta Pražského hradu s věžemi katedrály svatého Víta, Václava a Vojtěcha. Na místě staršího hradiště na ostrožně nad Vltavou vyrůstal po dobu tisíce let rozsáhlý komplex svatostánků, klášterů, paláců, domů, věží a opevnění. Podle Guinnessovy knihy rekordů je s délkou 570 metrů a průměrnou šířkou 128 metrů největším hradním areálem na světě. Jeho význam v českých dějinách se změřit nedá. Z Hradu vládla zemi knížata, králové, císaři i prezidenti. | foto: Michal RůžičkaMF DNES

"Nejsme schopni uhlídat počet turistů ve skupině, skupiny se různě prolínají a udělat vstupní koridor k jednotlivým památkám není možné," řekl Petr Hájek, mluvčí prezidentské kanceláře.

Podle Hradu však zrušení hromadných vstupenek normální návštěvníci vůbec nezaznamenají a zachováno zůstává i rodinné vstupné. "Jedinou změnou je, že průvodci už nedostanou do ruky jeden lístek pro celou skupinu, ale každý turista dostane svůj lístek," vysvětluje Adéla Douchová z tiskového odboru Pražského hradu. "Nejde tedy v žádném případě o změny ceny vstupného, pouze o změnu systému vstupenek pro skupiny," dodává Douchová.

Zrušení skupinového vstupného neznamená zrušení skupinové slevy, protože tu Hrad ani nenabízí. "Cena vstupenky zakoupené samostatně se neliší od ceny vstupenky zakoupené ve skupině," říká ředitel Správy Pražského hradu Ivo Velíšek.

Důvodů ke zrušení hromadných vstupenek bylo podle Velíška víc. Jedním z nich je také zpřehlednění počtu návštěvníků jednotlivých památkových objektů. U některých, například Vladislavského sálu či katedrály, totiž neumožňují požadavky památkářů vpouštět neomezeně návštěvníků.

Největší obavy mají průvodci i návštěvníci z toho, že kvůli novému systému bude docházet ke zbytečnému zdržení u hradních pokladen. "Vstupenky je možné objednat přes internet a vyzvednout u pokladen nebo v informačním středisku na třetím nádvoří," říká Adéla Douchová. Stejně tak je podle ní možné při frontě u jedné pokladny použít jinou. Například pokladna v Císařské jízdárně je méně využívaná.

Nešťastné načasování

"Je trochu nešťastné načasovat podobné rozhodnutí na začátek turistické sezony," říká Václav Novotný, ředitel Pražské informační služby, která provozuje většinu pražských památek. "Každý provozovatel si může rozhodnout sám, jak bude prodávat vstupenky," dodává.

Pražská informační služba podle něho podobné problémy s hromadnými vstupenkami nezaznamenala. "Skupinovou vstupenku vystavujeme maximálně pro deset návštěvníků, což jsme schopni uhlídat," vysvětluje Novotný.

 

Autoři: ,Nejčtenější

VIDEO: V lyžařském resortu se rozbila lanovka, lidé odlétávali ze sedaček

Zrychlená lanovka v Gruzii

Zraněním osmi lidí skončil incident v lyžařském resortu Gudauri ve východní Gruzii, kde se porouchala sedačková...

Zákaz vstupu na panské. Turisté chtějí průchod cenným lesem hájit u soudu

Vstup do Rukávečské obory u Milevska v září 2010.

V Česku je na spadnutí první soudní spor o zpřístupnění turistické značené cesty, kterou zahradil majitel pozemku a...Lepšíme se, ale nejšťastnější je Finsko: sedm důvodů severského úspěchu

Finsko má krásnou lesnatou přírodu

Podle nejnovější studie z OSN je Finsko nejšťastnější zemí na světě. Mezi 196 zeměmi poskočilo na základě indexu štěstí...

Jsme jako uplakánci, přitom život v Česku je privilegium, říká cestovatel

Cestovatel Petr Horký

V 90. letech byl známý jako moderátor dětských pořadů. Nyní je Petr Horký uznávaným dokumentaristou a cestovatelem....

Jednou je poznáte a máte to na doživotí. Jak prozkoumat moravské Chřiby

Chřibské bučiny z Kazatelny

Jen jednou se necháte očarovat přírodní a historickou pokladnicí Chřibů a je s vámi konec. Hledání všech možných skal,...

Další z rubriky

VIDEO: Zaniklé tratě v Česku. Úzkokolejka na severu zápasila s větrem i osudem

Lokomotiva T47 s vagony řady Balm/ú odjíždí z nádraží Frýdlant do Heřmanic

Dnes se podíváme do nejsevernějších končin Česka, do Frýdlantského výběžku. Právě tam, z Frýdlantu v Čechách do...

VIDEO: Zaniklé tratě v Česku. Železnice pod Čertovou stěnou

Elektrický vůz M 201.003 z vagonky Ringhoffer. Na Lipence sloužil ještě na...

Hladina Lipenské přehrady zatopila hned několik železničních tratí. Jedna z nich procházela místy, kde později vznikla...

Trosky jdou s dobou. Na letošní sezonu hrad chystá únikovou hru s robotem

Kromě zážitku z prohlídky Trosek zůstane návštěvníkům i vstupenka, kterou mohou...

Trosky jsou nejnavštěvovanějším hradem v Libereckém kraji, na zříceninu nedaleko Turnova vyšlo loni přes 112 000...

Najdete na iDNES.cz