Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Průlet letounu ohněm a nejlepší český akrobat. Lákadla nedělní Acrobatshow

  15:32aktualizováno  15:32
Na letišti Příbram-Dlouhá Lhota se v neděli předvede letecká elita. Návštěvníci tradiční Acrobatshow uvidí po 20 letech v akci nejlepšího českého akrobata Petra Jirmuse. Lahůdkou bude i létající cirkus Martina Kindernaye a letecký souboj Rudého barona na legendárním trojplošníku.

Acrobatshow. Vrcholné číslo létajícícho cirkusu Martina Kindernaye - průlet hořící ohňovou stěnou | foto: Archiv Acrobatshow / Vladimír Labuda

Petr Jirmus v akci po 20 letech

Petr Jirmus, dvojnásobný absolutní mistr světa v letecké akrobacii, se předvede na akrobatické replice historického dvojplošníku s otevřenou kabinou Bücker Jungmann, který bude mít v ČR svou akrobatickou premiéru.

"Jsme velmi rádi, že se nám podařilo Petra pro tuto mimořádnou exhibici získat a že to bude právě na letišti Dlouhá Lhota, kde od roku 2006 stojí památník Mistrům letecké akrobacie. Ten je totiž věnovaný nejlepším československým leteckým akrobatům, kteří se zasloužili o to, že se naše sportovní letectví drží po celých dosavadních sto let historie světového letectví ve světové špičce," uvedl letový ředitel Acrobatshow Vladimír Labuda.

Jirmuse považují mnozí znalci za vůbec nejlepšího leteckého akrobata všech dob. "Jako dosud jediný pilot dokázal obhájit titul absolutního mistra světa," zdůraznil Labuda.

Acrobatshow. Rekonstrukce posledního souboje Rudého barona Manfreda von Richthofena

Rekonstrukce posledního souboje Rudého barona Manfreda von Richthofena

Unikátní válečná bitva

Další premiérou už 13. ročníku Acrobatshow bude vystoupení Létajícího cirkusu Martina Kindernaye. "Piloti předvádějí na replikách stíhaček z první světové války opravdu strhující podívanou se vším všudy, s divokým rejem letadel nízko nad zemí, štěkotem kulometů, ostřelováním letadel z pěchotních zbraní, bombardováním vojenského tábora a dokonce i průletem letadla hořící ohnivou stěnou," informuje Labuda.

K vidění bude i legendární rudý trojplošník Fokker DR1, který byl v letech 1. světové války postrachem spojeneckých letců. Nebude ho samozřejmě pilotovat Rudý baron Manfred von Richthofen, který zahynul v dubnu 1918 na samém konci války v leteckém souboji, ale pilot Václav Jirsák, sólista létajícího cirkusu.

Návštěvníci nedělního Acrobatshow se mohou těšit i na další letecká esa, mistra Evropy v akrobacii na kluzácích Přemysla Vávru a na Martina Šonku na ruském speciálu unlimited Suchoj SU31.

Chybět nebudou ani armádní nadzvukové gripeny a jako zvláštní bonus pořadatelé připravují i seskok parašutisty z křídla bezmotorového kluzáku Blaník.

Skupina letounů legendární řady Zlin Trener

Skupina letounů legendární řady Zlin Trener

Acrobatshow. Vrcholem programu je vystoupení Jana Adamce se speciálem SUCHOJ SU31

Vystoupení Jana Adamce se speciálem SUCHOJ SU31

Program začíná v 10 hodin

Nabitý program XIII. ročníku Acrobatshow - IX. Memoriálu Martina Stáhalíka začíná v neděli v 10 hodin a potrvá zhruba do 16:30. Na letišti budou připraveny i různé atrakce pro děti, výstava automobilů, stánky trhovců a samozřejmě občerstvení všeho druhu. Příjezd k parkovišti bude jako každý rok vyznačený po silnicích od Dlouhé Lhoty a Kotenčic. Vstupné: dospělí 150 Kč, děti od 6 do 15 let 50 korun, mladší zdarma. Více na www.acrobatshow.cz.

Autor:Nejčtenější

VIDEO: V lyžařském resortu se rozbila lanovka, lidé odlétávali ze sedaček

Zrychlená lanovka v Gruzii

Zraněním osmi lidí skončil incident v lyžařském resortu Gudauri ve východní Gruzii, kde se porouchala sedačková...

Zákaz vstupu na panské. Turisté chtějí průchod cenným lesem hájit u soudu

Vstup do Rukávečské obory u Milevska v září 2010.

V Česku je na spadnutí první soudní spor o zpřístupnění turistické značené cesty, kterou zahradil majitel pozemku a...Lepšíme se, ale nejšťastnější je Finsko: sedm důvodů severského úspěchu

Finsko má krásnou lesnatou přírodu

Podle nejnovější studie z OSN je Finsko nejšťastnější zemí na světě. Mezi 196 zeměmi poskočilo na základě indexu štěstí...

Uhynul poslední nosorožec severní bílý, na světě zbývají už jen dvě samice

Nosorožec Sudán v Ol Pejetě v roce 2012

V Keni v rezervaci Ol Pejeta v pondělí uhynul poslední na světě žijící samec vzácného nosorožce severního bílého....

Jsme jako uplakánci, přitom život v Česku je privilegium, říká cestovatel

Cestovatel Petr Horký

V 90. letech byl známý jako moderátor dětských pořadů. Nyní je Petr Horký uznávaným dokumentaristou a cestovatelem....

Další z rubriky

Turistické stezky v Českém Švýcarsku budou uzavřené až do března

Pravčická brána

Na turistické stezky do Českého Švýcarska se budou moci lidé vrátit až v březnu. Správa parku totiž stále odstraňuje...

VIDEO: Zaniklé tratě v Česku. Železnice pod Čertovou stěnou

Elektrický vůz M 201.003 z vagonky Ringhoffer. Na Lipence sloužil ještě na...

Hladina Lipenské přehrady zatopila hned několik železničních tratí. Jedna z nich procházela místy, kde později vznikla...

Jednou je poznáte a máte to na doživotí. Jak prozkoumat moravské Chřiby

Chřibské bučiny z Kazatelny

Jen jednou se necháte očarovat přírodní a historickou pokladnicí Chřibů a je s vámi konec. Hledání všech možných skal,...

Najdete na iDNES.cz