Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Provence: království levandule, barev a vůní

  0:32aktualizováno  0:32
Do Provence se prý má jezdit na jaře, kdy všude kvetou růže, levandule, slunečnice... Vyjet se však dá prakticky kdykoli, vždy tu bude o něco tepleji, slunečněji a líbezněji než v Praze, asi jako v obrázkové knížce. Kdo vyjede v osm ráno z Prahy, může už kolem půlnoci nocovat v nějakém hotýlku před Avignonem.

Za hradbami Avignonu jsou úzké uličky, které voní pečínkami a provensálským kořením. Ve frontě před zelinářským stánkem pod dřevěnými okenicemi stojí Jean Gabin a živě rozmlouvá s Amélií z Montmartru.

Hlavní třída se hlásí staletými platany, které snad pamatují ještě příchod Římanů. Nemůže se jmenovat jinak než Rue de la République - jsme v hrdé, patriotické Francii.

Rychle zpátky k hradbám, odkud lze vstoupit na most sv. Bénézeta. Pozná se tak, že francouzské turistky se před ním začnou podivně nakrucovat a broukat si "Sur le Pont, d'Avignon l' on y danse, l' on y danse" (Avignon, tam je shon, tam na mostě každý tančí).

Západně od Avignonu se nachází kopcovitá část Provence. Kamenné vesnice s vinicemi v noci svítí a pohostinně vybízejí k přenocování. Noc v malebném kamenném penzionu (Chambers d´hotes) vyjde na 50 eur, tak proč hledat hotel ve městě?

Dále na jih směrem k Arles začíná zase rovina. Pomineme-li akvadukt Pond du Gard, amfiteátry a lázně, nabízí tato oblast především nefalšovanou atmosféru jihu. V Arles všude postávají lidé a rozprávějí a rozprávějí. Amélie již domluvila s Jeanem Gabinem a dává se do řeči s Jacquesem Brelem.

A o kus dále neohrožený řidič peugeotu smete nepozorného českého turistu, jenž to celé zasněně pozoroval. Tedy nakonec se vyhnou, ale tentokrát chybělo málo - jestli něco v Provence chybí, jsou to chodníky.

Procházka po Provence


Avignonský most

TAM NA MOSTĚ
Pět eur za vstup na Avignonský most se vyplatí dát, i kdyby jen proto, abyste zjistili, proč staletý most přes řeku Rhônu končí v půli, přičemž na druhém břehu začíná divočina. (Nápověda: povodně). Sluchátka a anglický či německý výklad v ceně. 

 


Amfiteátr v Nimes

ANTICKÁ PROLÉZAČKA
Není snad tak veliký jako Koloseum v Římě, zato si jej lze jaksepatří "osahat". Amfiteátr v Nimes je elipsa o délce 133 metrů, šířce 101 metrů, celkem 120 oblouků ve dvou poschodích. Turista může prakticky kamkoli zahopsat si na 21 metrů vysoké fasádě i pohovět si na některé z antických lenošek, které svého času pobraly až 20 tisíc diváků.

 


Papežský palác

KDE BYDLEL VZDOROPAPEŽ
Nejslavnější památka Avignonu, v níž hlava katolické církve úřadovala ve 14. století během papežského schizmatu. Vypadá honosněji zvenku než zevnitř, protože v minulých staletích byl několikrát vyrabován. Od poloviny července do poloviny srpna se zde koná divadelní festival.
 


Goghův dům

GOGHŮV DŮM CHÁTRÁ
Při procházce městečkem Arles nelze nenarazit na La Maison Jaune, "žlutý dům", jehož patro si kdysi pronajal malíř van Gogh. Dům dnes vypadá omšele. Mnohem lépe ho však vykreslují van Goghovy obrazy. Posuďte sami na fotografii ZDE.

 

 


Akvadukt Pont du Gard

TROCHU VELKÝ VODOVOD
V Uzés začínal římský vodovod, který odváděl vodu ze zdejší říčky do 50 kilometrů vzdáleného Nimes (Nemausus). Nejslavnější stavbou tohoto poněkud dlouhého vodovodu je Pont du Gard, třípatrový akvadukt úctyhodných rozměrů 272 metrů na délku a 49 metrů na výšku. Ve žlabu v nejvyšším patře proudilo svého času až 300 litrů vody za vteřinu. Stavba z křídových kvádrů je opravdu monumentální, takže řada návštěvníků neodolá a vyryje do kvádrů svou vizitku. Některé jsou přes 200 let staré.

 Může se hodit

Jak se tam dostat
Nejkratší cesta do Provence vede přes Mnichov a St. Gallen, dále pak na Ženevu a Lyon. Při cestě přes Švýcarsko je nutné mít dálniční známku, která stojí cca 40 CHF. Ve Francii se platí za použití dálnic. Cena odpovídá přibližně polovině ceny benzinu za ujeté kilometry.

Co si zde koupit
Provensálské koření, levanduli na sto způsobů a víno.

 

Největší perlou v Provence je Avignon. Toto městečko proslavil především obrovský komplex Papežského paláce a proslulý Avignonský most.

Amfiteátr v Nimes je elipsa o délce 133 metrů a šířce 101 metrů

Proslulý avignonský most, který končí v půli řeky Rhony

Akvadukt Pont du Gard

"Žlutý dům" Vincenta van Gogha v Arles

Palác v Avignonu, v němž bydlel ve 14. století "vzdoropapež"

"Žlutý dům" Vincenta van Gogha v Arles na obraze samotného malíře

Autoři: ,Nejčtenější

XXXL cestování v letadle. Jak aerolinky zápasí s obézními zákazníky

(Ilustrační snímek)

Na jedno standardní sedadlo se nevejdou, takže zabírají i část sedadel sousedních. Obézní cestující v letadle jsou...

Voda dojde 22. dubna. Kapské město je na suchu, šetřit musí i turisté

Kapské město trápí v posledních letech velmi vysoké teploty a sucha.

Klimatické změny přinášejí do některých světových regionů dosud nevídaná horka. S nimi přicházejí regiony o zdroje...Jak nenaletět na cestách. Nejčastější podvody v jihovýchodní Asii

Jihovýchodní Asie je poměrně bezpečný region, spíš než násilné přepadení vás...

Nejen pro evropské turisty je tato část světa svůdná svou exotikou, tropickým klimatem i příznivými cenami. Jenže kde...

Po stopách válečných hrůz ve Lvově. Statisíce mrtvých upadá v zapomnění

Z původního vybavení lágru Janowska se nedochovalo nic, nacisté tábor před...

Padesát tisíc obětí, o pár kilometrů dál třikrát tolik zavražděných. Připomíná je jen nevelký kříž či skromný pamětní...

Na běžkách přes celé Jizerky. Náročný výlet zvládnete za jediný den

Zámeček na Nové Louce představuje klasickou běžkařskou štaci, kde se sbíhají...

Bezmála čtyřicetikilometrová běžkařská trasa překonává prakticky celé Jizerské hory od východu k západu, v úvodu vás...

Další z rubriky

Japonský vlak imituje štěkot psa a troubení jelena, plaší tak divokou zvěř

Rychlovlak šinkanzen vjíždí do stanice Kjóto.

Japonské železnice testují vlak, který z reproduktoru vysílá nahrávku štěkajícího psa a troubícího jelena. Cílem je...

Čím dražší benzin, tím lepší lidé. Češky projely Jižní Ameriku v tuktuku

Tuktuky jsou v cíli

Byl to šílený nápad. Ale vyšel. Dva růžové tuktuky s dámskou posádkou a tisíce kilometrů Jižní Amerikou. Vyrazily v...

Místo války sopky, zemětřesení a parádní příroda. Super putování po Chile

Panorama severochilského Iquique

Na první pohled to tak nevypadá, ale Chile je tak rozsáhlá země, že na pořádnou prohlídku budete potřebovat několik...

Najdete na iDNES.cz