Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Provence: království levandule, barev a vůní

  0:32aktualizováno  0:32
Do Provence se prý má jezdit na jaře, kdy všude kvetou růže, levandule, slunečnice... Vyjet se však dá prakticky kdykoli, vždy tu bude o něco tepleji, slunečněji a líbezněji než v Praze, asi jako v obrázkové knížce. Kdo vyjede v osm ráno z Prahy, může už kolem půlnoci nocovat v nějakém hotýlku před Avignonem.

Za hradbami Avignonu jsou úzké uličky, které voní pečínkami a provensálským kořením. Ve frontě před zelinářským stánkem pod dřevěnými okenicemi stojí Jean Gabin a živě rozmlouvá s Amélií z Montmartru.

Hlavní třída se hlásí staletými platany, které snad pamatují ještě příchod Římanů. Nemůže se jmenovat jinak než Rue de la République - jsme v hrdé, patriotické Francii.

Rychle zpátky k hradbám, odkud lze vstoupit na most sv. Bénézeta. Pozná se tak, že francouzské turistky se před ním začnou podivně nakrucovat a broukat si "Sur le Pont, d'Avignon l' on y danse, l' on y danse" (Avignon, tam je shon, tam na mostě každý tančí).

Západně od Avignonu se nachází kopcovitá část Provence. Kamenné vesnice s vinicemi v noci svítí a pohostinně vybízejí k přenocování. Noc v malebném kamenném penzionu (Chambers d´hotes) vyjde na 50 eur, tak proč hledat hotel ve městě?

Dále na jih směrem k Arles začíná zase rovina. Pomineme-li akvadukt Pond du Gard, amfiteátry a lázně, nabízí tato oblast především nefalšovanou atmosféru jihu. V Arles všude postávají lidé a rozprávějí a rozprávějí. Amélie již domluvila s Jeanem Gabinem a dává se do řeči s Jacquesem Brelem.

A o kus dále neohrožený řidič peugeotu smete nepozorného českého turistu, jenž to celé zasněně pozoroval. Tedy nakonec se vyhnou, ale tentokrát chybělo málo - jestli něco v Provence chybí, jsou to chodníky.

Procházka po Provence


Avignonský most

TAM NA MOSTĚ
Pět eur za vstup na Avignonský most se vyplatí dát, i kdyby jen proto, abyste zjistili, proč staletý most přes řeku Rhônu končí v půli, přičemž na druhém břehu začíná divočina. (Nápověda: povodně). Sluchátka a anglický či německý výklad v ceně. 

 


Amfiteátr v Nimes

ANTICKÁ PROLÉZAČKA
Není snad tak veliký jako Koloseum v Římě, zato si jej lze jaksepatří "osahat". Amfiteátr v Nimes je elipsa o délce 133 metrů, šířce 101 metrů, celkem 120 oblouků ve dvou poschodích. Turista může prakticky kamkoli zahopsat si na 21 metrů vysoké fasádě i pohovět si na některé z antických lenošek, které svého času pobraly až 20 tisíc diváků.

 


Papežský palác

KDE BYDLEL VZDOROPAPEŽ
Nejslavnější památka Avignonu, v níž hlava katolické církve úřadovala ve 14. století během papežského schizmatu. Vypadá honosněji zvenku než zevnitř, protože v minulých staletích byl několikrát vyrabován. Od poloviny července do poloviny srpna se zde koná divadelní festival.
 


Goghův dům

GOGHŮV DŮM CHÁTRÁ
Při procházce městečkem Arles nelze nenarazit na La Maison Jaune, "žlutý dům", jehož patro si kdysi pronajal malíř van Gogh. Dům dnes vypadá omšele. Mnohem lépe ho však vykreslují van Goghovy obrazy. Posuďte sami na fotografii ZDE.

 

 


Akvadukt Pont du Gard

TROCHU VELKÝ VODOVOD
V Uzés začínal římský vodovod, který odváděl vodu ze zdejší říčky do 50 kilometrů vzdáleného Nimes (Nemausus). Nejslavnější stavbou tohoto poněkud dlouhého vodovodu je Pont du Gard, třípatrový akvadukt úctyhodných rozměrů 272 metrů na délku a 49 metrů na výšku. Ve žlabu v nejvyšším patře proudilo svého času až 300 litrů vody za vteřinu. Stavba z křídových kvádrů je opravdu monumentální, takže řada návštěvníků neodolá a vyryje do kvádrů svou vizitku. Některé jsou přes 200 let staré.

 Může se hodit

Jak se tam dostat
Nejkratší cesta do Provence vede přes Mnichov a St. Gallen, dále pak na Ženevu a Lyon. Při cestě přes Švýcarsko je nutné mít dálniční známku, která stojí cca 40 CHF. Ve Francii se platí za použití dálnic. Cena odpovídá přibližně polovině ceny benzinu za ujeté kilometry.

Co si zde koupit
Provensálské koření, levanduli na sto způsobů a víno.

 

Největší perlou v Provence je Avignon. Toto městečko proslavil především obrovský komplex Papežského paláce a proslulý Avignonský most.

Amfiteátr v Nimes je elipsa o délce 133 metrů a šířce 101 metrů

Proslulý avignonský most, který končí v půli řeky Rhony

Akvadukt Pont du Gard

"Žlutý dům" Vincenta van Gogha v Arles

Palác v Avignonu, v němž bydlel ve 14. století "vzdoropapež"

"Žlutý dům" Vincenta van Gogha v Arles na obraze samotného malíře

Autoři: ,Nejčtenější

Dvě mrtvoly v rokli. V Mexiku zavraždili cyklisty na cestě kolem světa

Zavraždění cyklisté Krzysztof Chmielewski z Polska (vlevo) a Holger Hagenbusch...

Je to případ, který opět připoutal pozornost světové veřejnosti k eskalující epidemii násilí v Mexiku. Tamní policie...

Z plynárny ve skalách bude penzion. Nový majitel neodolal kouzlu místa

Objekt bývalé plynárny v Hřensku.

Sto let starý kamenný dům v Hřensku schovaný v úzké skalní rokli, který původně sloužil jako plynárna, získal nový...Další velepočin lezce Ondry. V Rumunsku zdolal dvě nejtěžší cesty

Adam Ondra vylezl v norském Flatangeru nejtěžší sportovní cestu světa, a zavedl...

Český lezec Adam Ondra opět posunul hranice nejen své, ale i všech svých soupeřů: zdolal hned dvě nejtěžší cesty...

Na Vltavu vypluly benátské gondoly, parašutista podletěl most

Slavnosti Navalis na Vltavě v Praze (15. května 2018)

Vltava v centru Prahy v úterý večer patřila Svatojánským slavnostem Navalis. Letos je zpestřily dvě válečné gondoly z...

Plasty jsou i v nejhlubším koutě Země. V Mariánském příkopu našli igelitku

Plasty v Mariánském příkopu

Přívalu plastového odpadu neunikl ani nejhlubší kout světových oceánů: bezmála 11 kilometrů hluboký Mariánský příkop....

Další z rubriky

Bývalé letadlo ČSA našlo své poslední letiště na střeše rakouského hotelu

Letadlo Iljušin IL 62 M, které kdysi patřilo Československým aeroliniím (ČSA),...

Letadlo Iljušin IL 62 M, které kdysi patřilo Československým aeroliniím, zdobí ode dneška střechu hotelu ve Štýrském...

Na dovolenou s notebookem a powerbankou? Zkontrolujte si výkon baterie

(Ilustrační snímek)

Blíží se sezona letních dovolených a na cesty letadlem se vydají i lidé, kteří běžně nelétají. Ti často tápou, co si s...

Hlavně aby tam nebyly děti. Zájem Čechů o hotely pro dospělé roste

Popularita tkzv. Adults only hotelů u Čechů neustále roste.

Během posledních let se čím dál více Čechů ubytovává v hotelech, kam mají děti vstup zakázán. Nejvíc „adult only“...

Najdete na iDNES.cz