Kde nos potřebujete víc než oči. Výlet do města, kde voní každá ulice

Letní návštěva jihofrancouzské Provence se nemusí omezit jen na notoricky známá místa a přímořská letoviska. Vyrazte pár kilometrů do vnitrozemí, kde se mezi zahradami a lány plnými voňavých bylin nachází malebné městečko Grasse, které už po staletí platí za centrum světového parfumářství. Pro řadu českých turistů zůstává skryto, což je škoda.

Z každé klikaté uličky, kterých tu je opravdu požehnaně, se line vůně rozmanitých květin, dřev a koření. Výlohy většiny obchodů totiž nezabírají nevkusné turistické cetky či módní oblečení, ale flakony různých barev, tvarů a velikostí skrývající lehké i omamné vůně. Vítejte v Grasse, hlavním městě parfémů (jak ho proslavila levandule, čtěte zde).

Byť je to sem z vyhlášeného přímořského letoviska Cannes jen 20 kilometrů, davy turistů se tomuto malebnému městu, v němž se vyrábějí vůně těch nejprestižnějších francouzských značek, vyhýbají, což z něj ve srovnání s přelidněnými přímořskými městy v okolí činí oázu klidu, v jejímž vzduchu se tetelí stovky vůní. Nikde ulice nevoní tak jako v Grasse.

Pole a zahrady plné vonných bylin a rostlin jako jsou levandule, rozmarýn, myrha, jasmín či růže obklopují toto padesátitisícové město dodnes.

Však i nejslavnější parfém světa, Chanel číslo 5, obsahuje jasmín a májovou růži z Grasse.

Každá 30ml lahvička parfému, jenž prý nosila místo pyžama slavná Marylin Monroe, kromě jiných složek obsahuje tisíc jasmínových kvítků a dvanáct květů vzácné májové růže, kterou mohou parfuméři z Grasse sklízet jen po dobu tří týdnů v květnu.

Ponořit se do světa vůní tu mohou návštěvníci na každém rohu. Téměř povinným zážitkem je návštěva Mezinárodního muzea parfémů, jehož počátky sahají až do roku 1918. Před devíti lety prošlo velkou modernizací, při níž díky přístavbě zdvojnásobilo svoji plochu, takže nabízí opravdu vyčerpávající informace ze světa vůní. Na několika patrech jsou rozmístěny expozice věnující se historii parfumářství od starověkého Egypta až po moderní věk, bohaté sbírky historických přístrojů či flakonů, ale také praktické expozice, v nichž si každý parfumářské řemeslo osahá. Nebo spíš očichá.

Víte, jak voní třeba neroli? Nebo pačuli? Či vetiver? Nevadí, od toho přeci v muzeu parfémů jste. Stačí přiblížit nos k jedné z desítek kovových trubek, které jsou rozmístěny po celé budově, a stisknout tlačítko. Puff! Do nosu vás doslova udeří vzduch ovoněný tou či onou složkou. Některé složky je možné obdivovat i v jejich přírodní podobě, a to buď na jedné ze dvou malých zahrad, které jsou součástí budovy muzea, či na jedné z veřejně přístupných zahrad na okraji města. Procházka mezi kvetoucími citrusovými stromy je pro středoevropana opravdovým zážitkem.

Jak se tam dostat

Nejbližší letiště se nachází ve 30 kilometrů vzdáleném Nice. Levnější však bude let do Marseille, kam z Prahy a Vídně létá přímá linka nízkonákladových aerolinek Volotea. Při využití jedné z výhodných akcí je možné zpáteční let Praha – Marseille – Vídeň koupit už za 10 er.

Pro cestu z Marseille do Cannes je nejlevnějším způsobem přepravy autobus, společnost Flixbus nabízí jednosměrnou jízdenku už od 15 eur, cesta trvá dvě a půl hodiny. Z Cannes do Grasse pak jezdí autobusy linek 600 a 610, za jednu cestu zaplatíte 2 eura.

Grasse je sídlem téměř šedesáti firem zabývajících se parfumářstvím. Další výrobci tam pak nakupují složky pro své vůně, které tamní továrny produkují ve špičkové kvalitě. Kromě velkých a známých výrobců, jakými jsou například Fragonard či Molinard, jejichž obchody naleznete na každém rohu, se ve městě koncentrují i nezávislí parfumáři, jejichž výtvory je možné sehnat pouze v jejich obchodě v jedné u uliček Grasse. Pořídíte tam tak originální dárky, ale i parfémy, které na českých ulicích jen tak na někom nepotkáte.

Spojovat Grasse pouze s parfémy by byla škoda. Až si dosyta užijete všech vůní, které muzea, továrny a zahrady nabízejí, vydejte se na prohlídku samotného města, které se rozkládá na kopci nad údolím i spolu s malebnými uličkami a několika historickými památkami. Krásný výhled si užijete od katedrály Notre-Dame-du-Puy z 11. století. Zvenčí katedrála působí nenápadně, uvnitř je však bohatě vyzdobená díly Rubense a Jean-Honoré Fragonarda, jehož jméno nese nejslavnější parfumérie v Grasse. Velmi fotogenické je i stromy lemované náměstí Place aux Aires, které vždy před polednem zaplní stolky tamních restaurací, jež nabízejí příjemné posezení ve stínu stromů.

Na prohlídku Grasse bohatě postačí jeden den, pokud necestujete autem, pohodlně se tam dostanete autobusem z Cannes či Nice. Z obou měst vede do Grasse také železnice, avšak ta v roce 2017 procházela přestavbou a na jaře byla mimo provoz, před cestou je tedy nutné se informovat o jízdních řádech. Do města vedou také cyklostezky, cesta na kole je však vhodná pro zdatnější cyklisty, neboť Grasse leží na úpatí hor. Pohyb po historickém centru města je pro cyklisty nevhodný kvůli složitému terénu a spoustě schodů, po kterých se turista v ulicích hodně nachodí. I proto je vhodné zvážit návštěvu města s malými dětmi, pro kočárky nejsou ulice Grasse stvořené.

Tři stovky vonných složek. Jak vzniká parfém?

Jedním z malých nezávislých parfumérů, jejichž dílo lze v Grasse zakoupit, je tamní rodák Didier Gaglewski, který si díky svým kompozicím brzy vydobyl velké renomé, do jeho nenápadného krámku na rue l’Oratoire se sjíždějí zákazníci z celého světa. Avšak ne proto, že by viděli reklamu v jednom z módních časopisů tištěných na silném křídovém papíře. Sláva Gaglewského parfumérie se šíří mezi samotými parfémovými fajnšmekry na diskuzních fórech či sociálních sítích. „Reklamu si neplatím, lidé ke mně jezdí proto, že o mých parfémech slyšeli od známých, či si přečetli článek na internetu,“ říká Gaglewski.
Vybírání a nákup parfému v jeho malém obchůdku, jehož zadní část slouží také jako dílna, připomíná malý obřad, který se absolutně nedá srovnat s nakupováním v řetězcové parfumerii. Máte-li štěstí, obsluhovat vás bude sám tvůrce vůní v jednoduchých hranatých flakonech. Nebude se vám však snažit vnutit novinku, jako to dělají silně nalíčené prodavačky v běžných parfumériích. O parfémech a jejich složkách si s vámi bude povídat a bude se snažit najít vůni, s níž se dokážete ztotožnit a kterou budete s radostí nosit.
Žádné opulentní a dekadentní vůně nečekejte, na ty specializují jiné parfumérské domy. Gaglewski tvoří vůně lehké, vzdušné avšak do posledního detailu promyšlené. Z jeho dílny pocházejí parfémy, jehož nositelky a nositelé musí často odpovídat na otázku „čím to tak krásně voníš?“.
Na rozdíl od velkých módních domů, které chrlí několik novinek ročně, vytvoří Didier Gaglewski maximálně jeden nový parfém za rok. „Vytvořit parfém, s nímž budu spokojený, trvá měsíce,“ říká parfumér, který pracuje se zhruba 300 složkami, které musí vybrat a poskládat tak, aby z nich vznikla libá kompozice, která však bude i originální a odlišná od produkce ostatních. Pro vytvoření každého parfému vybere zhruba 20 složek, jež vytvoří hlavu, srdce a základ parfému. Právě ty určují, jak se vůně bude na kůži s postupem času vyvíjet. V podání Didiera Gaglewskiho je parfém malé umělecké dílo, které jeho autor vždy tvoří s myšlenkou na konkrétní osobu či situaci, kterou by chtěl výslednou vůní přiblížit.
Jako správný patriot se snaží získávat co nejvíce složek z lokálních zdrojů. „Mám přátele, kteří se zabývají výrobou jednotlivých složek ve vysoké kvalitě, a kteří pro mě tvoří již výsledné kompozice, které navrhnu,“ vysvětluje absolvent parfumérské školy z Grasse. Takové školy jsou na světě pouze dvě, kromě Grasse ještě v Paříži. Jeho tvorba je tak maximálně lokální. Ze zahraničí parfumér dováží pouze složky, které se v Grasse nedají vypěstovat, jako například pačuli či vetiver.

Do Grasse (červená značka) se dostanete snadno autobusem z Nice nebo Cannes.

Do Grasse (červená značka) se dostanete snadno autobusem z Nice nebo Cannes.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  16.4 10:22

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Největší hřbitov lodí západní polokoule vznikl kvůli kardinálnímu průšvihu

15. dubna 2024

Válka je o ničení a zabíjení. O újmě na životním prostředí. Snad právě proto tolik fascinuje osud...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pozor na omyl. Tyto úchvatné přírodní divy ve skutečnosti stvořil člověk

10. dubna 2024

Obdivujeme se jejich majestátu, žasneme nad jejich krásou a těší nás, co všechno jimi všemocná...

Očima šotouše: prohlédněte si nejkrásnější fotografie laminátek v Česku

9. dubna 2024  14:16

V březnu jsme se v naší fotografické soutěži pro milovníky železnice zaměřili na jednu z...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Váháte, kam na dovolenou? Toulání po Dánsku vás nabije pozitivní energií

12. dubna 2024

Dříve jsme chtěli vidět celý svět, dnes máme chuť jezdit jen do zemí, ve kterých se cítíme dobře....

VIDEO: Konec všech křivd. Vodní festival v Myanmaru vítá Nový rok

16. dubna 2024  14:01

Buddhistický festival Thingyan patří v Myanmaru mezi nejdůležitější svátky celého roku. Polévání a...

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  16.4 10:22

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Po stopách templářů. Pět míst, kde nahlédnete do historie tajemného řádu

16. dubna 2024

Premium Je tomu více než 700 let, co byl zrušen rytířský řád templářů. Jeho bohatství, vliv a také...

Největší hřbitov lodí západní polokoule vznikl kvůli kardinálnímu průšvihu

15. dubna 2024

Válka je o ničení a zabíjení. O újmě na životním prostředí. Snad právě proto tolik fascinuje osud...

Čechy poznám podle outdoorové módy. Nosí ji bohužel i ženy, říká Kerekes

Vica Kerekes (43) si postěžovala na to, že Češi nosí outdoorové oblečení často i na místa, která k tomu nejsou vhodná...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Roman Šebrle ukázal novou lásku, s kolegyní z práce vyrazili do Málagy

Roman Šebrle (49) je po čase opět šťastně zadaný. Jeho partnerka se na Instagramu pochlubila společnou fotkou z...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...