Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Proměna českého lyžaře

aktualizováno 
Když jsme po roce 1989 dorazili do Alp, byli jsme polykači kilometrů. V batohu jsme měli svačinu a v genech věrnost jednomu středisku. Ale teď už si umíme hory užít. Místo kilometrů lovíme pohodu.

Proměna českého lyžaře aneb kdysi a dnes podle českých filmů Sněženky a machři (Michal Suchánek vlevo) a Snowboarďáci (Jiří Mádl vpravo). Ilustrační foto. | foto: David Port

Minulý víkend jsem vyslechl v rakouském St. Antonu rozhovor několika českých sjezdařů. "Potřebuju na týden 300 kilometrů sjezdovek?" položil řečnickou otázku jeden z nich. "Nepotřebuju. Na týden mi jich stačí třeba jen padesát. Vyberu si ty sjezdovky, kde se mi jezdí nejlíp, a budu si je dávat několikrát denně." Před lety by vypadal jako šílenec, který se zříká toho, co se mu nabízí.

Dlouho měl nadržený český lyžař před sebou jediný ideál. Co nejvíce kilometrů propojených tratí a co nejdelší upravené sjezdovky. Součet délek všech sjezdovek a cena: podle toho poměřoval kvalitu.

Požadavek zcela pochopitelný. V českých horách před rokem 1989 to byla pro lyžaře vesměs krutá tortura. Možností málo, sjezdovky úzké, přeplněné, nedostatečně upravované a hlavně na vleku nekřesťanské fronty, kdy se čekalo i hodinu a konflikty mezi lyžaři byly denním rituálem.

Proto ten hlad nalyžovat v alpském středisku co nejvíc kilometrů na perfektně urolbovaném koberci. Lyžařským ideálem se tak staly autobusové zájezdy do francouzských super středisek, kde se z hotelu dalo vyjet rovnou na sjezdovku a do večera najezdit, co to dá. A za rok hurá, sejdeme se zase na stejném místě.

Návyky z Rokytnice

Za dvacet let po revoluci se obraz ideálního lyžařského střediska a ideálního lyžařského pobytu mění. Už nerozhoduje jen počet nalyžovaných kilometrů, délka a šířka sjezdovek a kvalita jejich povrchu.

Český lyžař už nečeká v plné polní, až se před devátou spustí vleky. Postupně objevil i další rozměr zimní dovolené. Totiž že dovolená může být skutečně dovolenou, kde se zkombinuje lyžování na sjezdovkách s běžkami či třeba výletem na sněžnicích a s trochou pohodlí. Wellness s bazénem, saunou a jaccuzi a některý večer s romantickou procházkou po alpském středisku a posezením v baru, restauraci nebo aspoň pizzerii.

Zeptal jsem se před časem svého známého, typického českého lyžařského hladovce, s nímž jsme kdysi hltali alpské kilometry po desítkách, podle čeho si vybírá dneska. Nepřekvapil mě. "Kromě dobrého lyžování chci dobré ubytování. Nemusí to být žádný Hilton, ale neměla by to být stodola. Určitě chci příjemný personál a možnost dát si v restauraci dobré jídlo. V posledních letech si taky vybírám oblasti, které neznám, abych poznal kulturu, jídlo toho kousku Alp."

Kdysi jsme spolu hledali místo, kde bychom mohli z batůžků vybalit housky, obložené chleby a termosku s čajem. Dnes už je všechno jinak. Pro Čechy už je samozřejmostí, že si přes den sednou do samoobslužné restaurace a dají si aspoň vydatnou gulášovou polévku. A večer stále většinou vaří v apartmánech ze svého, ale už si rádi občas zajdou i do restaurace. Je to zajímavé, nevylučují se tím z vrstvy "zápaďáků", když už mají stejné vybavení, a také rozbíjejí denní stereotyp.

A ještě jedno se začíná měnit. Dříve jsme měli svoji podnikovou chalupu v Rokytnici nebo v Peci a stále se díky tomu vraceli na stejné místo. Tuhle věrnost jsme měli v kostech. Patřila k lyžování. Dokonce tak, že když se otevřely hranice do Alp a naši lyžaři objevili slušné středisko, pokračovali mnohdy ve stejném návyku.

Dnes začínáme rádi objevovat nová místa a nové dimenze. A paradoxně s nástupem lyžování ve volném terénu už netoužíme jen po dokonale upravovaných sjezdovkách. Vidíme to v Alpách dnes a denně. Zejména mladí lyžaři a snowboardisté využijí každou příležitost, aby zmizeli z komfortu sjezdovky do fun parků nebo do terénu. Běžný sjezd rádi prostřídáme něčím novým. Všimli jste si třeba, kolik je mezi skialpinisty Čechů?

Jak tedy vypadá ideální lyžařské středisko a ideální lyžování? Zklamu ty, kteří chtějí číst konkrétní jména zimních center. Trend současnosti se jmenuje rozličnost. Chceme mít možnost výběru a svobodu volby.

Autor:Nejčtenější

Zákaz vstupu na panské. Turisté chtějí průchod cenným lesem hájit u soudu

Vstup do Rukávečské obory u Milevska v září 2010.

V Česku je na spadnutí první soudní spor o zpřístupnění turistické značené cesty, kterou zahradil majitel pozemku a...

VIDEO: V lyžařském resortu se rozbila lanovka, lidé odlétávali ze sedaček

Zrychlená lanovka v Gruzii

Zraněním osmi lidí skončil incident v lyžařském resortu Gudauri ve východní Gruzii, kde se porouchala sedačková...Lepšíme se, ale nejšťastnější je Finsko: sedm důvodů severského úspěchu

Finsko má krásnou lesnatou přírodu

Podle nejnovější studie z OSN je Finsko nejšťastnější zemí na světě. Mezi 196 zeměmi poskočilo na základě indexu štěstí...

Ve Finsku vzniklo luxusní útočiště pro cool Superholky, kam muži nesmí

Kristina Rothová - podnikatelka, zakladatelka komunity SuperShe a majitelka...

Sžírá vás rychlý tep moderní doby, tlak ostře nastavené korporace, pro kterou pracujete, i partnerovy nálady doma?...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Další z rubriky

Zaniklé obce a tajuplná příroda. Parádní běžky v opuštěných horách

Zaniklá obec Chaloupky

Pro milovníky běžeckého lyžování představuje Krušnohorská lyžařská magistrála jednu z nejkrásnějších dálkových tras u...

Nejlepší hi-tech novinky pro rok 2018. Co nás čeká příští rok na svahu

Sportovní veletrh ISPO 2018 se konal poslední lednový týden v Mnichově.

Speciální stahovací rukavice na běžky, revoluční freeridové boty s možností připnout mačky nebo nepromokavá péřovka...

Lyžování v Alpách, kde budete jako doma. Zillertal máme doslova za humny

Hochfügen. Když vyjde počasí, tak je to pohádka.

Zatímco Vídeňáci jezdí do Zillertalu hlavně za dobrým jídlem, pro české lyžaře má tyrolské údolí ještě jinou devizu....

Najdete na iDNES.cz