Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Prokřehlí Finové se zahřívají tangem

  10:55aktualizováno  10:55
Tak jak se na Finsko snáší tma a pošmourná zima, chystají se Finové na zahřátí vířením v rytmu tanga v tanečních sálech a barech po celé zemi, píše agentura Reuters. Pro lidi často považované za rezervované a ostýchavé je smyslné tango nezvyklým způsobem trávení volného času, který se nicméně těší velké popularitě - a byznys vzkvétá.

Stejně jako ve své latinskoamerické kolébce Argentině není tango ve Finsku jen o víření na parketu, ale pojí se s ním celá hudební kultura, v níž jsou skladatelé a zpěváci obdivovanými celebritami.

Již 16 let jsou každoročně v červenci na soutěži v severofinském Seinäjoki voleni Král a Královna tanga. Vítězové si vydobydou slávu a peníze, které jim v období jejich panování přinášejí hudební nahrávky a více než 20 vystoupení měsíčně.

"Než jsem byla korunována Královnou Tanga, byla jsem ošetřovatelkou na psychiatrii a hudba byla jen mým koníčkem," říká Eija Kantolaová, zpěvačka korunovaná v roce 1992. "Teď je hudba mou profesí a já mám pocit, jako bych své povolání ošetřovatelky na psychiatrii do určité míry praktikovala na svých
koncertech."

Stejně jako ona opouští většina "královských veličenstev tanga" své původní povolání, dává se na pěveckou dráhu a nikdy se už neohlédne nazpět. Každoroční slavnosti tanga jsou jedním z největších festivalů ve Finsku, který loni přivábil do Seinäjoki, města se 30. 000 obyvateli, více než 120. 000 návštěvníků. Soutěž, v jejíž počáteční fázi prochází 1500 kandidátů sítem vylučovacích kol, je centrem "tangobyznysu" v této severské zemi. 

"Loni v létě jsme během pěti dnů vydělali na akcích spojených s festivalem a soutěží 15 miliónů marek," konstatuje Reijo Pitkakoski, šéf společnosti Tango Markkinat Ltd., všeobecně přezdívaný Mr. Tango. Finové nalezli vášnivé zalíbení v tangu pro jeho melancholický charakter, protože využívá metafor přírody - nedílných aspektů finské kultury - a také proto, že slouží jako šikovná zástěrka pro vášeň mezi pohlavími.

Finské tango se liší od tanga v jiných zemích, protože používá přírody k vyjádření citů lásky a vášně, tvrdí Pirjo Kukkonen, profesor Helsinské univerzity a student folklóru tanga. 

Arja Korisevaová, Královna tanga v roce 1989 a dosud velmi populární zpěvačka, vysvětluje: "Jsme velice melancholičtí, ale také prudcí a pro mnohé lidí se s tangem pojí velká dávka nostalgie - mnozí příslušníci starší generace jej považují za
okno do svého mládí." Přes rozdíly mezi tangem ve Finsku, kde je obzvláště populární v malých městech a na venkově, a tradičnější latinskoamerickou
verzí, dala Argentina najevo ochotu akceptovat jeho finskou odrůdu. Buenosaireští politikové totiž navrhli, aby byly jejich město a Seinäjoki považovány za světové metropole tanga.

"Finové jsou svým způsobem emotivní. Jenom to prostě neukazují navenek, což se ve srovnání s argentinským tangem také odráží v hudbě a kultuře finského tanga," míní Král tanga z roku 1999 Petri Hervanto.

Tango je jedním z nejvášnivějších latinskoamerických tanců a hudebních žánrů a jeho finská adaptace přejala jeho melancholičtější aspekty a postupně se z hudebního hlediska zjednodušila. Záliba Finů v tangu se datuje od roku 1913, vrcholu však dosáhla ve 20. a 30. letech, kdy ve Finsku poprvé zazněly argentinské a německé tango. Odlišných charakteristických finských rysů nabylo po druhé světové válce. V 60. a 70. letech upadalo finské tango postupně v zapomnění - vytlačily ho jiné hudební žánry - od 80. let však zažívá obrodu.

 

Autor:


Nejčtenější

Ale je tady krásně. Místo ze slavného filmu dnes nepozná ani Zdeněk Svěrák

"Václave? Proč nejsi moje žena?" ptá se Zdeněk Svěrák Jana Třísky jako rekreant...

Idylická krajina a typická venkovská stavení z filmu Na samotě u lesa zůstávají dodnes symbolem poklidného života,...

Sezona skončila, lidé jsou pryč. Kam na poslední chvíli k moři a do hor

Noli, ležící západně od Janova, patří k nejpěknějším místům Ligurie.

Mnohem méně lidí, mírnější ceny, přitom ještě stabilní počasí. Takové jsou hlavní výhody návštěvy přímořských i...Pilot boeingu zapomněl vyrovnat tlak v kabině, cestující krváceli z nosu

Ilustrační foto

Nejméně třicet pasažérů muselo vyhledat ošetření poté, co pilot indických aerolinek „zapomněl“ stisknout tlačítko...

Nejmenší skanzen a opuštěné lázně. Moravským krajem, který ani nemá jméno

Skanzen v Horním Smržově

Tento kraj nemá žádný zažitý zeměpisný ani národopisný název, a možná právě proto patří k nejhezčím venkovským oblastem...

Bez stativu nejdu. Největší hříchy fotografa při cestě za skvělými obrázky

Hříchy fotografů 01

Fotíte dobře a rádi? Možná, že čtete i odbornou literaturu, časopisy, diskuse na internetu, nebo se bavíte se stejně...

Další z rubriky

Bez stativu nejdu. Největší hříchy fotografa při cestě za skvělými obrázky

Hříchy fotografů 01

Fotíte dobře a rádi? Možná, že čtete i odbornou literaturu, časopisy, diskuse na internetu, nebo se bavíte se stejně...

Zbourat a znovu postavit. Unikátní most v Kambodži přitahuje tisíce turistů

Oprava bambusového mostu přes řeku Mekong v kambodžském Kampong Chamu

Měří víc než kilometr, tvoří jej padesát tisíc bambusových stébel a každý rok jej místní strhnou a znovu postaví. V...

Sixtinská kaple Alp. Malá švýcarská vesnice ukrývá poklad nedozírné hodnoty

Interiér kostela sv. Martina v Zillis

Pouhé tři kilometry od propasti Viamala v údolí Hinterrhein se nachází malá vesnička Zillis, která se nijak neliší od...

Najdete na iDNES.cz