Prohibice přichází do Hondurasu

  16:02aktualizováno  16:02
Komunita mužů na předměstí hlavního města Hondurasu Tegucigalpy se obává, že nedávné všeobecné hlasování proti prodeji alkoholu je připraví o poslední potěšení. Jejich manželky naopak doufají, že prohibice ukončí martyrium násilí a chudoby.
"Podívejte se, přestanou-li prodávat pivo nebo likér, co lidé budou dělat? Budou jen smutní. My si zde vypijeme pár piv, dostaneme se do nálady a jdeme domů," říká 33letý José Varela, který hloubí jámy pro suché záchody. Nadává na výsledek všeobecného hlasování, které jasně mluví pro schválení prohibičního zákon v městečku Zambrano 25 kilometrů severně od Tegucigalpy.
Osmnáctého června v referendu, vyhlášeném místní protialkoholickou ligou a podporované římskokatolickou církví i protestantskými skupinami, 700 občanů hlasovalo pro, 71 proti, deset se zdrželo hlasování. Ve skutečnosti prohibiční zákon prošel ve většině honduraských komunitách, kde bylo referendum umožněno. Více než dvacet městských úřadů z celkových 298 během minulého roku vydalo nařízení, která zakazují prodej piva a jiných alkoholických nápojů. Snaží se tak vyhovět odporu občanů proti rostoucímu alkoholismu a zabránit dalšímu vyhrocování chudoby.
V důsledku prohibičních zákonů již zbankrotovaly mnohé kantýny, bary a hospůdky, které byly na prodeji alkoholických nápojů závislé. Požadavek prohibičních zákonů se zrodil ve venkovských oblastech a postupně se šíří i do měst. Ve většině obcí, kde se referendum konalo, církev i různé ženské organizace s podporou státních institucí vedly rozsáhlé kampaně proti alkoholismu.
Zatímco odborníci na boj proti alkoholismu snahám občanů tleskají, federální úřady i zákonodárci se obávají, že nastávající trend pouze vyvolá ilegální výrobu a pašování
alkoholu. Dostatečně známý je případ Spojených států ve dvacátých letech. V Zambranu místní vláda prozatím zákon neuvedla v platnost, milovníci alkoholu jsou však o neblahé budoucnosti přesvědčeni.
"Večírky už nebudou zábavné jako dřív. Všechno bude nudné. Jediné pobavení, které nám zůstane, bude fotbal a já nerad hraju," říká 22letý César Meraz. Zatímco se zambranští muži opíjejí, jejich ženy a děti je hledají v barech, aby se domohly denního výdělku nebo je odvedly domů dříve než bude pozdě.
"Snažím se jej nalézt. Když se totiž opije, nebude mít už ani halíř, až se vrátí domů. Dříve mě i bil, teď pouze řve a otravuje děti," svěřuje se Florisbelda Méndezová, když prochází
zaprášenými ulicemi. "Hlasovala jsem pro. Možná to pomůže a manžel přestane pít nebo se alespoň umírní. Všem by se nám žilo lépe, kdyby nepil."
Alkohol je společníkem především chudých občanů Hondurasu a alkoholismus patří mezi nejzávažnější zdravotní problémy. Dagoberto Espinosa, ředitel honduraského Institutu pro prevenci alkoholismu a drogové závislosti, tvrdí, že v zemi žije až 300.000 náruživých pijáků z celkového počtu 6,8 miliónu obyvatel.
"Je to obrovská armáda," říká. "Alkoholismus se považuje za jeden z deseti nejpalčivějších problémů Hondurasu. Ohrožuje celou společnost, musíme mu tak či onak čelit." Podle Espinosy Honduras ročně produkuje a konzumuje více než 200 miliónů lahví piva, čtyři milióny lahví rumu a čtyři milióny "aguardiente" či brandy. To vše nezahrnuje dovezenou vodku, džin, whisky a podomácku vyrobené brandy. Ve srovnání s počtem obyvatel ohromné množství.
Podle odborníků za čtyři z pěti automobilových nehod jsou zodpovědní opilí řidiči, opilost také zvyšuje míru zločinnosti i násilností v domácnostech. Nicméně federální úředníci tvrdí, že prohibiční zákony nikomu v pití nezabrání. Lidé si nakoupí alkohol v jiných městech nebo se budou zásobovat nelegálními výrobky.
Rolando Cárdenas, ředitel Kongresového finančního výboru, tento názor potvrzuje. "Ve městech, kde zavádějí prohibiční zákon, se i nadále na ulicích klátí opilí muži".
"Bude-li to pokračovat a rozšíří-li se to na celou zemi, začne se alkohol pašovat ze sousedních států a vyrábět nelegálně podomácku. Lidé pít nepřestanou a vláda pouze prodělá na nižších daních," míní Cárdenas.
Autor:


Nejčtenější

Brány a soutěsky Strážovských vrchů. Neskutečný výlet pro milovníky skal

Panoramatický rozhled ze zříceniny Súľovský hrad

Skalní města bývají vyhledávaným cílem turistů. Súľovské skály vám pak k malebnosti přidají bonus v podobě...

Ať žijí duchové. Podívejte se, kde skřítkové a tesaři vylezli z mechu

A ještě jeden snímek z poválečných oprav chátrající památky

Vy cizáci, zmizte! Tak odháněl ze svého hradu rytíř Brtník nezvané hosty. Dnešní hrad Krakovec je ovšem na hosty dobře...Silný žaludek a trpělivost s sebou. Na co se připravit při cestě do Indie

Hmyzí trus a znečištěný vzduch zabarvily původně bílou hrobku Tádž Mahal v...

Do druhé nejlidnatější země světa míří na přelomu roku tisíce cestovatelů. Indie je pestrobarevná a hlavně...

Byl jsem ve všech zemích světa dvakrát, tvrdí cestovatelský rekordman

Babis Bizas na návštěvě Crozetových ostrovů v roce 2013

Řecký cestovatel Babis Bizas se na svou první cestu vydal v roce 1976 ve věku 22 let. Od té doby se v podstatě...

Nenápadný klenot Saského Švýcarska. Údolím Křinice těsně před zavíračkou

V kaňonu Křinice

Ideální doba pro návštěvu Českého nebo Saského Švýcarska nastala právě teď. Letní humbuk je definitivně pryč a blíží se...

Další z rubriky

Ohně, středověk a úžasné masky. Slavnost trubačů v Alsasku vás uhrane

Nádherný svátek trubačů v Alsasku - Pfifferdaj

Mezi Porýnskou nížinou a pohořím Vogézy leží jeden z nejmenších, ale zato nejhezčích regionů Francie. Podzim je v...

Trendy nejlepších restaurací světa. Co objevili čeští kuchaři na cestách?

Kachní prsa s kachními játry foie gras v La Verandě – inspirace ze Singapuru

Návštěva nejlepších restaurací světa je zážitek, na který se nezapomíná. Co všechno v nich hosty čeká, prozradí...

Jak dostat mrtvého blíž k nebi. V Sagadě dávají rakve na skálu

Tradice zavěšování rakví na skály je v Sagadě stará až dva tisíce let.

Filipínská Sagada je jedním z míst, kde stále můžete zahlédnout rituální pohřbívání z dob dávno minulých. Odlehlé...Najdete na iDNES.cz