Proč se neobjevila v knížce všechna jména?

Spolupracovníkem na textu knížky Fotbalová chobotnice, kterou vydalo nakladatelství Eminent, byl Pavel Kovář, redaktor časopisu Reflex.
Spolupracovníkem na textu knížky Fotbalová chobotnice, kterou vydalo nakladatelství Eminent, byl Pavel Kovář, redaktor časopisu Reflex. Předtím dlouhá léta působil v dnes už zaniklém deníku Lidová demokracie. Po boku legendárního Františka Steinera psal i o fotbalu.

Věděli jste tenkrát v sedmdesátých a osmdesátých letech, jak to doopravdy ve fotbalu chodí? Že i reprezentanti prodávají zápasy a funkcionáři houfně podplácejí rozhodčí?

Od jednoho známého jsme třeba věděli, že Sparta v Kvašňákově éře měla každý zápas doma pojištěný dvaceti tisíci korun pro rozhodčího. Léty tahle částka samozřejmě rostla. Tušili jsme, jak to chodí, ale copak šlo o tom tehdy psát? Jakákoliv výchylka proti normálu se trestala. Šéfredaktoři denně chodili na kobereček na ÚV KSČ. A do těla dostávali i za maličkosti. Nikdo si netroufl napsat, tenhle sudí byl určitě podplacený, tenhle zápas byl předem domluvený.

V knížce se často objevují konkrétní jména. V původní verzi rukopisu jich však bylo podstatně víc i u pikantních historek. Proč se nakonec v knížce neobjevila všechna jména?

Na poslední chvíli nakladatelství i autoři po konzultaci s právníky většinu jmen vyškrtli. Obávali jsme se žalob. Na druhou stranu opis jmen je natolik výmluvný, že zasvěcený fanoušek si je dokáže lehce odvodit a dosadit.

Jaké to bylo při psaní knížky, když vám sekretář Svoboda nalil "čistého vína"? Co vás překvapilo?

Určitě to, jak rafinovaná a propilovaná byla práce s rozhodčími. A také to, jak promyšleně se tvořily černé fondy. Zaujalo mě i to, že peníze z nich dostávali hlavně hráči na přilepšenou.

Má se novinář pídit po tom, co se děje v zákulisí? A jak se mu asi píše referát ze zápasu, když se dozví, že výsledek je domluvený? Vždyť podplacení rozhodčí či hráči dělají z něho i diváků kašpara.

Takovou informaci nelze ověřit. A tak si novinář raději v koutku duše říká, že v tomhle utkání tomu tak není. Vždyť přece hrají tak krásně, snad ani není možné, aby se domluvili. Jenomže často bývá všechno jinak. A trenéři pak tráví hodiny u videozáznamů, aby odhalili vlastního stopera, jenž proti soupeři vyrazil schválně o zlomek vteřiny později... Ovšem nádherné góly do šibenice či po slalomu se koupit nedají. A proto je fotbal, i přes všechny lumpárny, tak krásná hra.


Témata: Fond