Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Proč se neobjevila v knížce všechna jména?

  0:05aktualizováno  0:05
Spolupracovníkem na textu knížky Fotbalová chobotnice, kterou vydalo nakladatelství Eminent, byl Pavel Kovář, redaktor časopisu Reflex.
Spolupracovníkem na textu knížky Fotbalová chobotnice, kterou vydalo nakladatelství Eminent, byl Pavel Kovář, redaktor časopisu Reflex. Předtím dlouhá léta působil v dnes už zaniklém deníku Lidová demokracie. Po boku legendárního Františka Steinera psal i o fotbalu.

Věděli jste tenkrát v sedmdesátých a osmdesátých letech, jak to doopravdy ve fotbalu chodí? Že i reprezentanti prodávají zápasy a funkcionáři houfně podplácejí rozhodčí?

Od jednoho známého jsme třeba věděli, že Sparta v Kvašňákově éře měla každý zápas doma pojištěný dvaceti tisíci korun pro rozhodčího. Léty tahle částka samozřejmě rostla. Tušili jsme, jak to chodí, ale copak šlo o tom tehdy psát? Jakákoliv výchylka proti normálu se trestala. Šéfredaktoři denně chodili na kobereček na ÚV KSČ. A do těla dostávali i za maličkosti. Nikdo si netroufl napsat, tenhle sudí byl určitě podplacený, tenhle zápas byl předem domluvený.

V knížce se často objevují konkrétní jména. V původní verzi rukopisu jich však bylo podstatně víc i u pikantních historek. Proč se nakonec v knížce neobjevila všechna jména?

Na poslední chvíli nakladatelství i autoři po konzultaci s právníky většinu jmen vyškrtli. Obávali jsme se žalob. Na druhou stranu opis jmen je natolik výmluvný, že zasvěcený fanoušek si je dokáže lehce odvodit a dosadit.

Jaké to bylo při psaní knížky, když vám sekretář Svoboda nalil "čistého vína"? Co vás překvapilo?

Určitě to, jak rafinovaná a propilovaná byla práce s rozhodčími. A také to, jak promyšleně se tvořily černé fondy. Zaujalo mě i to, že peníze z nich dostávali hlavně hráči na přilepšenou.

Má se novinář pídit po tom, co se děje v zákulisí? A jak se mu asi píše referát ze zápasu, když se dozví, že výsledek je domluvený? Vždyť podplacení rozhodčí či hráči dělají z něho i diváků kašpara.

Takovou informaci nelze ověřit. A tak si novinář raději v koutku duše říká, že v tomhle utkání tomu tak není. Vždyť přece hrají tak krásně, snad ani není možné, aby se domluvili. Jenomže často bývá všechno jinak. A trenéři pak tráví hodiny u videozáznamů, aby odhalili vlastního stopera, jenž proti soupeři vyrazil schválně o zlomek vteřiny později... Ovšem nádherné góly do šibenice či po slalomu se koupit nedají. A proto je fotbal, i přes všechny lumpárny, tak krásná hra.

Autor:


Témata: Fond

Nejčtenější

Sovětské mapy světových měst byly jako Wikipedia a Google Maps v jednom

Sověti byli pečliví: takhle detailně zmapovali New York (vpravo) a přístavní...

Podle sovětských civilních map vlastních oblastí se spolehlivě bloudilo. A to byl záměr, měly totiž mást Západ i za...

Hitparáda turistických přešlapů. Čím zaručeně naštvete místní obyvatele

Turista si užívá krmení volně žijících hyen v Hararu v Etiopii.

Chtějí toho vidět co nejvíc a v neposlední řadě jsou důležitým zdrojem příjmů. Z pohledu místních obyvatel jsou však...Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...

Český skialpinista nepřežil 300 metrů dlouhý pád ve Vysokých Tatrách

V Nízkých Tatrách zahynuli dva skialpinisté z Česka (26. listopadu 2017)

Český skialpinista ve čtvrtek nepřežil dlouhý pád ve Vysokých Tatrách na Slovensku. Informovala o tom horská záchranná...

Další z rubriky

Marx, kachničky a hrníčky. Suvenýry kritika kapitalismu jsou skvělý byznys

Nejslavnější kritik kapitalismu Karl Marx je v rodném Trevíru předmětem velmi...

Nejslavnější kritik kapitalismu Karl Marx je v rodném Trevíru předmětem velmi dobrého byznysu. Suvenýry s jeho...

Hitparáda turistických přešlapů. Čím zaručeně naštvete místní obyvatele

Turista si užívá krmení volně žijících hyen v Hararu v Etiopii.

Chtějí toho vidět co nejvíc a v neposlední řadě jsou důležitým zdrojem příjmů. Z pohledu místních obyvatel jsou však...

Přijedu do Česka a jsem nervózní. Na Kubě je pohoda, říká Pedro Kulíšek

Pedro Kulíšek pravidelně cestuje mezi Českem a Kubou.

Na Kubu se poprvé podíval před patnácti lety. Ze začátku nadšený turista se postupně vypracoval v turistického...

Najdete na iDNES.cz