Proč Češi umírají ve velehorách

  • 52
Hned několik tragédií českých milovníků velehor v uplynulých týdnech rozvířilo debatu, zda se nejedná o smutný trend, zda Češi nepodceňují sílu přírody a nepřeceňují síly vlastní. České ministerstvo zahraničí minulý pátek varovalo před výpravami do horských či odlehlých oblastí bez zkušeného průvodce, odpovídající výstroje a zkušeností.

Znalci nicméně zdůrazňují, že i z několika po sobě jdoucích neštěstí nelze zdaleka ještě vyvozovat, že by se Češi na horách chovali méně odpovědně než ostatní.

Právě nyní v mnoha částech světa vrcholí lezecká a vysokohorská sezona, je tedy přirozené, že v tomto období vyráží do velehor nejvíce lidí. A s tím přirozeně souvisí i zvýšený počet nehod.

"Já si nemyslím, že jsme na tom nějak hůř než ostatní. Za 25 let jsem viděl nejrůznější národy, které páchají všechno možné i nemožné. Domnívám se, že nevybočujeme nahoru ani dolů," říká zkušený horolezec a šéf univerzitního horolezeckého oddílu v Ústí nad Labem Ota Louka. "Nemám přesné statistiky, ale jsem přesvědčen, že nijak nevybočujeme. Dokonce si myslím, že býváme v průměru docela dobře připravení," dodává.

Přesto se naši horolezci a vysokohorští turisté dopouštějí určitých specifických chyb. Andrea Minnichová z turistické centrály Salcburska například říká, že Češi jsou sice považováni v Rakousku za zdatné sportovce, ale jsou známí i tím, že se někdy přeceňují a bývají lehkomyslní. "Prostě trochu šílenci," říká Andrea Minnichová. 

"Rakušan si vybere perfektní den na výstup, ale Čech přijede na týden a chce to všechno stihnout bez ohledu na počasí a riskuje. Někdy tu hrají roli i peníze. Někteří čeští turisté šetří a nevezmou si průvodce do terénu tam, kde se to doporučuje."

Ladislav Jirásko, šéf Alpského klubu v České republice, zase dává na první místo informovanost a přípravu.

"Čím dál víc odvážlivců vyráží na akce, aniž mají dobré informace. Důležitá je perfektní příprava. Nyní je trend zkoušet neznámé terény, ale už tu chybí domácí příprava od stolu - najít si GPS body, únikové cesty, kontakty, seznámit se s místními podmínkami, vědět, na koho se obrátit kvůli počasí, a naučit se pozorovat a předpovědět počasí," říká Jirásko.

Na vše o bezpečnosti v horách i horských vůdcích v Česku se můžete ptát online zkušeného horolezce Josefa Šimůnka a Dušana Stuchlíka - šéfa vzdělávání na Českém horolezeckém svazu - v úterý 19. srpna od 12 hodin na cestovani.idnes.cz
Pokud se online chatu nebudete moci zúčastnit, můžete nám zaslat dotazy pro J. Šimůnka a D. Stuchlíka předem, my se zeptáme za vás - pište na cestovani@idnes.cz.

"Za každou cenu třeba chceme na Mt. Blanc, ale když je špatný vývoj počasí a všichni sestupují dolů, naši nejednou pokračují dál. "

Druhou věcí bývá podcenění aklimatizace ve vyšších polohách. Alpy nejsou Tatry a asijské velehory nejsou Alpy. Je třeba počítat s výškou a dát si čas na aklimatizaci. "Pak musím mít správnou výstroj a výzbroj - a něco o tom vědět. Na strmém sněhovém poli musím mít cepín - a lidé si přitom někdy myslí, že stačí hůlky. Také číst ledovec není jednoduché kvůli trhlinám. I zkušení horolezci někdy chodí nenavázaní, " říká Jirásko.

Na problémy s vybavením upozorňuje i Ota Louka: "Ve snaze ušetřit na váze v letadle si třeba nevezmou helmu. A pak zjistí, že ji v terénu nutně potřebují, ale přesto lezou bez ní."

Podle Jiráska se také stále šetří. "Turisté místo aby šli do chat, berou stany. Horský průvodce stojí v Alpách na den okolo 7000 Kč - to si hodně našich lidí odpustí." Jako jednu z variant, jak ušetřit v Alpách, ale přitom být zajištěn, navrhuje Jirásko členství v rakouském Alpenvereinu, který umožňuje slevy na chatách a navíc poskytuje unikátní systém pojištění.

Zejména mladí lidé nejednou podcení velehory. Netuší, že kvůli těžkým podmínkám může být mnohem složitější lézt lehčí terén v Alpách než těžký někde na českých pískovcích.

V čem se dopouštíme chyb a riskujeme

1 Podceňujeme přípravu
Často vyrážíme do velehor nedostatečně informování o tamní situaci, počasí a podmínkách

2 Přeceňujeme své síly
Jsme sice dobří sportovci, ale někdy zapomínáme, že Alpy a další ještě vyšší velehory nejsou Krkonoše ani Tatry a asijské velehory jsou jiné než Alpy.

3 Dostáváme se do časového stresu
Máme na pobyt e velehorách přesně vymezený čas a někdy i navzdory ztíženým podmínkám se snažíme zvládnout celý naplánovaný program

4 Podceníme aklimatizaci
Zejména v asijských a amerických velehorách to může znamenat sebevraždu

5 Šetříme na výbavě, na průvodcích
Stále ještě někdy nejsme perfektně vybaveni, tam, kde je horská chata, jdeme zbytečně do stanu a tam, kde se doporučuje průvodce, si ho nevezmeme.


Val Thorens - pod sedlem Chambre.