Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Proč Češi umírají v Tatrách víc než v Alpách?

  15:14aktualizováno  15:14
Češi umírají ve slovenských horách častěji než v Alpách, a dokonce i častěji než v domácích horách. V roce 2005 zahynulo ve slovenských horách dvanáct Čechů, tvořili půlku ze všech obětí. O rok dřív to bylo jedenáct lidí z Česka. Proč tomu tak je?

Přitom v rakouských Alpách, kam směřuje také hodně českých turistů, zemřel v roce 2004 podle údajů Českého horolezeckého svazu jen jeden Čech.

"Před Alpami mají na rozdíl od Tater Češi větší respekt. Proto se tam chovají rozumněji," vysvětluje šéf bezpečnostní sekce Českého horolezeckého svazu Tomáš Frank.

Rakouští záchranáři i přesto Čechy kritizují.

"Češi si troufají chodit po jednom na nejvyšší štít Grossglockner, a přitom se tam má chodit ideálně ve čtyřčlenných skupinách," poznamenal nedávno v MF DNES alpský vůdce Gery Unterasinger.

INFOGRAFIKA:
Tragická lavina v Západních Tatrách
FOTOGRAFIE:
Záběry z místa laviny
ROZHOVOR:
Vzal jsem lopatu a vyhrabával kamarády

Laviny, pády, podchlazení a vyčerpání

Na Silvestra se sedmi českým turistům stala v Roháčích osudnou lavina. To je nejčastější příčina úmrtí Čechů ve slovenských velehorách. Pak následují pády při túrách. Na podchlazení zemřel i sedmapadesátiletý Pražan 30. září 2005 na Čiernom štítu, který se synem vyrazil do hor jen v tenké bundě a zabloudil. Syn přežil díky lepší výstroji.

"Češi Tatry podceňují. Myslí si totiž, že když jsou to nižší hory než Alpy, jsou i méně nebezpečné, ale to nemusí platit. V Tatrách se spíše prudce zhorší počasí než v Alpách, protože Tatry jsou osamělým vysokohorským masivem, na který narážejí klimatické vlivy z více stran," dodal Frank.

Roli podle něj hraje i to, že v hornatých státech se děti více učí o nebezpečích hor už ve škole.

Podobně se vyjádřil i Leopold Sulovský, první Čech, který stanul na Everestu. "V Česku takové hory jako mají Slováci nemáme a někteří jedinci tak zřejmě mají pocit, že můžou všechno," říká Sulovský. "Není mi jasné, co k tomu člověka vede, každý šikmý svah je potenciálně lavinézní, a pokud je vyhlášen 4.stupeň lavinového nebezpečí, tak pohyb v takového lokalitě je velmi komplikovaný a nebezpečný... Je to trochu podobné situaci s Mont Blancem, což je v podstatě choďák, ale každý rok tam pravidelně zahyne na 35 lidí - jde o evidentní podcenění sil, situace, vyčerpání," vysvětluje horolezec.Místo laviny je nad koncem vleku označeném
písmenem K mezi číslicemi sjezdovek 1 a 2 napravo pod žlabem
*** KLIKNUTÍM FOTKU ZVĚTŠÍTE

A jak podotkla Hana Čaučíková z horské chaty Zverovka, kterou tragická výprava českých turistů navštívila, Slováky by nenapadlo odvážit se v horách to co Čechy: "Slováci s horami denně žijí. Adrenalin je tolik nežene vystoupat na štít v mlze nejlépe za jediný den."

Velký počet neštěstí na Slovensku jde částečně na vrub tomu, že Češi jsou v Tatrách nejpočetnější skupinou zahraničních turistů.

I při návštěvě reportérů MF DNES o víkendu v Tatrách proudilo úzkými cestami nejvíce aut z českou poznávací značkou, hned po domácích. Teprve pak následovali Poláci, byť jsou Tatry i jejich hory.

Proč Čechy nikdo nezastavil

Čtyři dny po tragédii v Roháčích nedaleko Zverovky se začíná rovněž mluvit o tom, do jaké míry mohla slovenská Horská služba smrti sedmi Čechů předejít. Výprava totiž porušila slovenské zákony, když vyrazila do hor mimo sezonu.

Rastislav Šroba z Horské služby ve Zverovce však tvrdí, že jeho lidé mají omezené možnosti, jak preventivně zasáhnout. "Kdybych Čechy potkal, jak pochodují večer do hor, samozřejmě bych je zastavil a zeptal se jich, kam jdou. Doporučil bych jim zůstat v údolí. Nemohl bych je ale zadržet ani pokutovat," vysvětluje Šroba.

Pokutu až dva tisíce slovenských korun by Čechům za pohyb v "zakázaných" horách mohli dát strážci přírody Národního parku TANAP, ale ani oni nemají dostatek prostředků ohlídat, zda se pokutovaný turista nevydá později na vrchol jinudy.

"V roce 2004 zavalila lavina část skupiny Čechů, která krátce předtím dostala pokutu," vzpomíná šéf strážců parku Juraj Švajda. Každoročně se na pokutách v Tatrách vybere 100 tisíc korun. Většinou se jednorázově dává symbolická sankce 200 korun.

Přečtěte si: Výstup jsme tajili. Nedovolili by nám to.

Co je podle vás hlavní příčinou toho, že Češi tak často umírají ve slovenských horách? Dá se tomu podle vašeho názoru nějak předejít? A jak? Podělte se o svůj názor s ostatními čtenáři v diskuzi.

 

Autoři: ,


Nejčtenější

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...

Izrael postavil své první mezinárodní letiště. Teroristé zde nemají šanci

Nové letiště postavili v Negevské poušti a pojmenovali po astronautu Ramonovi a...

První letadla s turisty tady sice mají začít přistávat v zimě, ale už je hotovo. Izrael nedávno slavnostně otevřel...Musíte sebrat odvahu a se žralokem bojovat, řekl v Rozstřelu filmař žraloků

Steve Lichtag byl hostem pořadu Rozstřel.

Na začátku srpna usmrtil českého turistu v egyptském letovisku Marsá Alam žralok. V Egyptě nejde o ojedinělý útok, za...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Makarskou Češi milují, k nádherně zbarveným jezerům zabloudí málokterý

Modré jezero v Imotski

Krajina kolem Makarské si získala srdce českých turistů už v první polovině 20. století a dodnes patří mezi námi...

Další z rubriky

Soudruzi nás poslali rovnou pod rentgen. Trabanty dojely přes Čínu do Ruska

Expedice Dana Přibáně musela na čínské hranici projít důslednou kontrolou....

Dostat se do Číny letadlem je celkem snadné. Vjet tam autem je ale noční můrou. Pokud tedy není vaším snem...

Do Pákistánu prý jezdí jen hlupáci, ale Žlutý cirkus si to stejně užil

Babu, trabant, který se nikdy nezastavil, se nám začal rozpadat. Čím dál jsme,...

Skoro čtvrt roku jsme cestovali Indií. Bylo to krásné, bylo to intenzivní, ale bylo toho dost. Před námi je Pákistán,...

Francouzský park povolal opeřené uklízeče, nedopalky zničí letka havranů

Ve francouzském zábavním parku budou sbírat odpadky havrani. Ilustrační snímek

V zábavním parku Puy du Fou na západě Francie bude o pořádek pečovat šestice havranů. Ptáci byli vycvičeni na sbírání...

Najdete na iDNES.cz