Probouzející se Moskva návštěvníkům bez peněz příliš nevěří

- Pořádnou dávkou trpělivosti a vějířem kreditních karet nebo kapsou plnou peněz musí být vybaven cizinec, který se rozhodne strávit dovolenou v Moskvě. Ceny za ubytování a služby se vyšplhaly v mnoha případech do závratných výšek, při nichž návštěvník nejednou povzdechne po "láci" v metropolích západní Evropy. Všeobecný hospodářský boom však doprovázejí pevně zakořeněné pozůstatky sovětského naturelu, poměrně častá neochota a nadřazenost zaměstnanců hotelů a restaurací, až po všemocnost uvaděček v divadlech a galeriích.
Prvním bizarnostem je zahraniční návštěvník vystaven již na mezinárodním letišti Šeremeťjevo-2. Ve světě běžně bezplatné vozíky na zavazadla zde stojí zhruba 120 rublů (asi 20 dolarů) a jsou k dispozici pouze s "řidičem". Ten si v případě velkého zájmu za odvoz zavazadel přes ponurou a nevelkou letištní halu k východu nejednou zkouší říci i o 300 rublů (asi 50 dolarů). Řešením, jež volí nejvíce návštěvníků, je bez ohledu na váhu odnést si zavazadla v ruce.
Letištním taxikářům je vlastní nezdolná neodbytnost a vysoké ceny. Asi půlhodinová jízda do centra města, která se však v dopravní špičce může protáhnout na dvě i více hodin, přijde na 600 rublů (asi 100 dolarů). Jízdenka v oprýskaných mikrobusech, které zajišťují kyvadlovou dopravu k první stanici metra, přijde asi na 60 rublů (deset dolarů). Většina drahých hotelů zajišťuje odvoz z letiště svými vozidly.
Ubytování v Moskvě je drahé, přestože služby podle západních návštěvníků pořád nedosahují standardu, na který jsou zvyklí z domova. V nově postavených luxusních hotelech se cena za noc pohybuje od 1200 rublů (zhruba 200 dolarů) výše. Ve starších ruských hotelech v centru města, které byly rekonstruovány v takzvaném evropském stylu, nezřídka začínají na 1800 rublech (300 dolarech).
V tradičních sovětských hotelech, které ve své omšelosti dosud na rekonstrukci čekají, se cena za noc pohybuje zhruba kolem 480 rublů (asi 80 dolarů), avšak návštěvník musí počítat s výpadky teplé vody, v zimě i topení.
Českými občany je nejvíce oblíben Hotel Český dům, kde si za noc v místnosti typu lepší pražské koleje s televizí účtují 80 dolarů za jednolůžkový pokoj a 100 za dvojlůžko. Nespornou výhodou je tamní restaurace, která je na moskevské poměry levná. Půllitr českého piva vyjde asi na 27 korun a kompletní oběd přijde na 330 korun. V hotelu se platí dolary.
Jinak musí návštěvník v moskevských restauracích počítat, že kompletní oběd pro jednu osobu začíná zhruba na 240 rublech (asi 1300 korun). Na rozdíl od minulosti je však z čeho vybírat; ve městě vyrostly desítky mexických, čínských, amerických a indických restaurací. Je zde i několik stylových českých hospod, jejichž ceny však české zdaleka nejsou. Například v hospodě U Švejka poblíž zoologické zahrady v centru města přijde půllitr plzeňského piva na 36 rublů (asi 200 korun). Ceny hlavních jídel startují zhruba od 120 rublů (700 korun).
Vysoké ceny, a tudíž neustalá potřeba rublů přispěla ke vzniku rozvětvené sítě směnáren. Kromě bank je možné peníze vyměnit rovněž v soukromých směnárnách poněkud obskurního vzezření, které jsou prakticky na každém rohu a pracují dlouho do noci. Mnoho cizinců připouští, že jim tato zařízení s malými okénky, za nimiž sedí dámy různého věku s balíky rublů, na první pohled připomínají umolousané peepshow z předměstí. Moskevské směnárny mění všechny hlavní světové měny, především však dolary a marky. Českou korunu v lásce nemají a rádi ji odmítají.
V Moskvě funguje poměrně spolehlivě hustá síť městské dopravy, avšak návštěvník se musí smířit s nepohodlím. Jízda v trolejbusech v bezútěšném technickém stavu, které si jen stěží a velmi pomalu razí cestu v celodenních zácpách, je zvláště v letním horku značně únavná. Metro je rychlejší, a proto pohodlnější. V pracovních dnech však praská ve švech, nezapomenutelný je rovněž pachový zážitek ve špatně větraných, avšak prostorově mimořádně velkoryse řešených stanicích. Cena jednorázové jízdenky v metru i pro povrchovou dopravu jsou dva ruble (asi deset korun).
Kromě již turisty tradičně navštěvovaného Kremlu, Rudého náměstí s Leninovým mauzoleem, Treťjakovské galerie a Puškinova muzea patří mezi turisty vyhledávaná místa Novoděvičij klášter se hřbitovem, kde jsou pohřbeni významní sovětští a ruští vědci, umělci a politici včetně Nikity Chruščova. Nově postavenými lákadly jsou chrám Krista Spasitele, obrovská socha Petra Velikého na řece Moskvě u známého Gorkého parku nebo série luxusních obchodů na Manežním náměstí v sousedství Kremlu. Pozornosti se tradičně těší rovněž zchátralé letní sídlo carevny Jekatěriny II. v Caricynu a letní sídlo knížete Šeremeťjeva v Kuskovu s přilehlými parkovými úpravami.
V okolí Moskvy patří mezi nejnavštěvovanější vesnice Borodino, kde si Napoleon vítěznou bitvou otevřel cestu na Moskvu, dále klášter v Sergijevě Posadu a klášter Nový Jeruzalém u Istry.