Probouzející se Moskva návštěvníkům bez peněz příliš nevěří

- Pořádnou dávkou trpělivosti a vějířem kreditních karet nebo kapsou plnou peněz musí být vybaven cizinec, který se rozhodne strávit dovolenou v Moskvě. Ceny za ubytování a služby se vyšplhaly v mnoha případech do závratných výšek, při nichž návštěvník nejednou povzdechne po "láci" v metropolích západní Evropy. Všeobecný hospodářský boom však doprovázejí pevně zakořeněné pozůstatky sovětského naturelu, poměrně častá neochota a nadřazenost zaměstnanců hotelů a restaurací, až po všemocnost uvaděček v divadlech a galeriích.
Prvním bizarnostem je zahraniční návštěvník vystaven již na mezinárodním letišti Šeremeťjevo-2. Ve světě běžně bezplatné vozíky na zavazadla zde stojí zhruba 120 rublů (asi 20 dolarů) a jsou k dispozici pouze s "řidičem". Ten si v případě velkého zájmu za odvoz zavazadel přes ponurou a nevelkou letištní halu k východu nejednou zkouší říci i o 300 rublů (asi 50 dolarů). Řešením, jež volí nejvíce návštěvníků, je bez ohledu na váhu odnést si zavazadla v ruce.
Letištním taxikářům je vlastní nezdolná neodbytnost a vysoké ceny. Asi půlhodinová jízda do centra města, která se však v dopravní špičce může protáhnout na dvě i více hodin, přijde na 600 rublů (asi 100 dolarů). Jízdenka v oprýskaných mikrobusech, které zajišťují kyvadlovou dopravu k první stanici metra, přijde asi na 60 rublů (deset dolarů). Většina drahých hotelů zajišťuje odvoz z letiště svými vozidly.
Ubytování v Moskvě je drahé, přestože služby podle západních návštěvníků pořád nedosahují standardu, na který jsou zvyklí z domova. V nově postavených luxusních hotelech se cena za noc pohybuje od 1200 rublů (zhruba 200 dolarů) výše. Ve starších ruských hotelech v centru města, které byly rekonstruovány v takzvaném evropském stylu, nezřídka začínají na 1800 rublech (300 dolarech).
V tradičních sovětských hotelech, které ve své omšelosti dosud na rekonstrukci čekají, se cena za noc pohybuje zhruba kolem 480 rublů (asi 80 dolarů), avšak návštěvník musí počítat s výpadky teplé vody, v zimě i topení.
Českými občany je nejvíce oblíben Hotel Český dům, kde si za noc v místnosti typu lepší pražské koleje s televizí účtují 80 dolarů za jednolůžkový pokoj a 100 za dvojlůžko. Nespornou výhodou je tamní restaurace, která je na moskevské poměry levná. Půllitr českého piva vyjde asi na 27 korun a kompletní oběd přijde na 330 korun. V hotelu se platí dolary.
Jinak musí návštěvník v moskevských restauracích počítat, že kompletní oběd pro jednu osobu začíná zhruba na 240 rublech (asi 1300 korun). Na rozdíl od minulosti je však z čeho vybírat; ve městě vyrostly desítky mexických, čínských, amerických a indických restaurací. Je zde i několik stylových českých hospod, jejichž ceny však české zdaleka nejsou. Například v hospodě U Švejka poblíž zoologické zahrady v centru města přijde půllitr plzeňského piva na 36 rublů (asi 200 korun). Ceny hlavních jídel startují zhruba od 120 rublů (700 korun).
Vysoké ceny, a tudíž neustalá potřeba rublů přispěla ke vzniku rozvětvené sítě směnáren. Kromě bank je možné peníze vyměnit rovněž v soukromých směnárnách poněkud obskurního vzezření, které jsou prakticky na každém rohu a pracují dlouho do noci. Mnoho cizinců připouští, že jim tato zařízení s malými okénky, za nimiž sedí dámy různého věku s balíky rublů, na první pohled připomínají umolousané peepshow z předměstí. Moskevské směnárny mění všechny hlavní světové měny, především však dolary a marky. Českou korunu v lásce nemají a rádi ji odmítají.
V Moskvě funguje poměrně spolehlivě hustá síť městské dopravy, avšak návštěvník se musí smířit s nepohodlím. Jízda v trolejbusech v bezútěšném technickém stavu, které si jen stěží a velmi pomalu razí cestu v celodenních zácpách, je zvláště v letním horku značně únavná. Metro je rychlejší, a proto pohodlnější. V pracovních dnech však praská ve švech, nezapomenutelný je rovněž pachový zážitek ve špatně větraných, avšak prostorově mimořádně velkoryse řešených stanicích. Cena jednorázové jízdenky v metru i pro povrchovou dopravu jsou dva ruble (asi deset korun).
Kromě již turisty tradičně navštěvovaného Kremlu, Rudého náměstí s Leninovým mauzoleem, Treťjakovské galerie a Puškinova muzea patří mezi turisty vyhledávaná místa Novoděvičij klášter se hřbitovem, kde jsou pohřbeni významní sovětští a ruští vědci, umělci a politici včetně Nikity Chruščova. Nově postavenými lákadly jsou chrám Krista Spasitele, obrovská socha Petra Velikého na řece Moskvě u známého Gorkého parku nebo série luxusních obchodů na Manežním náměstí v sousedství Kremlu. Pozornosti se tradičně těší rovněž zchátralé letní sídlo carevny Jekatěriny II. v Caricynu a letní sídlo knížete Šeremeťjeva v Kuskovu s přilehlými parkovými úpravami.
V okolí Moskvy patří mezi nejnavštěvovanější vesnice Borodino, kde si Napoleon vítěznou bitvou otevřel cestu na Moskvu, dále klášter v Sergijevě Posadu a klášter Nový Jeruzalém u Istry.
Autor:

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  17.4 21:34

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Největší hřbitov lodí západní polokoule vznikl kvůli kardinálnímu průšvihu

15. dubna 2024

Válka je o ničení a zabíjení. O újmě na životním prostředí. Snad právě proto tolik fascinuje osud...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Žádný porod a na toaletu vezměte pravítko! Podivná pravidla národních parků

18. dubna 2024

Americké národní parky trhají rekordy, patří k nejvyhledávanějším destinacím světa. Ročně do nich...

OBRAZEM: Na samotě V lomu. Podívejte se na nejnovější glamping v Česku

17. dubna 2024

Glamping, tedy luxusní kempování, nabírá v tuzemsku v posledních letech na popularitě. Nejnovější...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Váháte, kam na dovolenou? Toulání po Dánsku vás nabije pozitivní energií

12. dubna 2024

Dříve jsme chtěli vidět celý svět, dnes máme chuť jezdit jen do zemí, ve kterých se cítíme dobře....

To nejlepší z Itálie. Florencie ohromí nejen originály starých mistrů

19. dubna 2024

Ve zvlněné krajině Toskánska leží kolébka renesance, která kdysi bývala jedním z nejvýznamnějších...

Žádný porod a na toaletu vezměte pravítko! Podivná pravidla národních parků

18. dubna 2024

Americké národní parky trhají rekordy, patří k nejvyhledávanějším destinacím světa. Ročně do nich...

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  17.4 21:34

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Pěšky, na kole, po vodě. Horní Rakousko je utajený ráj nedaleko českých hranic

17. dubna 2024

Premium Rakousko jsem dosud znala jen pod sněhem, bylo pro mě vždy osvědčeným lyžařským cílem. Zajímalo mě...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...