Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Probouzející se Moskva návštěvníkům bez peněz příliš nevěří

aktualizováno 
- Pořádnou dávkou trpělivosti a vějířem kreditních karet nebo kapsou plnou peněz musí být vybaven cizinec, který se rozhodne strávit dovolenou v Moskvě. Ceny za ubytování a služby se vyšplhaly v mnoha případech do závratných výšek, při nichž návštěvník nejednou povzdechne po "láci" v metropolích západní Evropy. Všeobecný hospodářský boom však doprovázejí pevně zakořeněné pozůstatky sovětského naturelu, poměrně častá neochota a nadřazenost zaměstnanců hotelů a restaurací, až po všemocnost uvaděček v divadlech a galeriích.
Prvním bizarnostem je zahraniční návštěvník vystaven již na mezinárodním letišti Šeremeťjevo-2. Ve světě běžně bezplatné vozíky na zavazadla zde stojí zhruba 120 rublů (asi 20 dolarů) a jsou k dispozici pouze s "řidičem". Ten si v případě velkého zájmu za odvoz zavazadel přes ponurou a nevelkou letištní halu k východu nejednou zkouší říci i o 300 rublů (asi 50 dolarů). Řešením, jež volí nejvíce návštěvníků, je bez ohledu na váhu odnést si zavazadla v ruce.
Letištním taxikářům je vlastní nezdolná neodbytnost a vysoké ceny. Asi půlhodinová jízda do centra města, která se však v dopravní špičce může protáhnout na dvě i více hodin, přijde na 600 rublů (asi 100 dolarů). Jízdenka v oprýskaných mikrobusech, které zajišťují kyvadlovou dopravu k první stanici metra, přijde asi na 60 rublů (deset dolarů). Většina drahých hotelů zajišťuje odvoz z letiště svými vozidly.
Ubytování v Moskvě je drahé, přestože služby podle západních návštěvníků pořád nedosahují standardu, na který jsou zvyklí z domova. V nově postavených luxusních hotelech se cena za noc pohybuje od 1200 rublů (zhruba 200 dolarů) výše. Ve starších ruských hotelech v centru města, které byly rekonstruovány v takzvaném evropském stylu, nezřídka začínají na 1800 rublech (300 dolarech).
V tradičních sovětských hotelech, které ve své omšelosti dosud na rekonstrukci čekají, se cena za noc pohybuje zhruba kolem 480 rublů (asi 80 dolarů), avšak návštěvník musí počítat s výpadky teplé vody, v zimě i topení.
Českými občany je nejvíce oblíben Hotel Český dům, kde si za noc v místnosti typu lepší pražské koleje s televizí účtují 80 dolarů za jednolůžkový pokoj a 100 za dvojlůžko. Nespornou výhodou je tamní restaurace, která je na moskevské poměry levná. Půllitr českého piva vyjde asi na 27 korun a kompletní oběd přijde na 330 korun. V hotelu se platí dolary.
Jinak musí návštěvník v moskevských restauracích počítat, že kompletní oběd pro jednu osobu začíná zhruba na 240 rublech (asi 1300 korun). Na rozdíl od minulosti je však z čeho vybírat; ve městě vyrostly desítky mexických, čínských, amerických a indických restaurací. Je zde i několik stylových českých hospod, jejichž ceny však české zdaleka nejsou. Například v hospodě U Švejka poblíž zoologické zahrady v centru města přijde půllitr plzeňského piva na 36 rublů (asi 200 korun). Ceny hlavních jídel startují zhruba od 120 rublů (700 korun).
Vysoké ceny, a tudíž neustalá potřeba rublů přispěla ke vzniku rozvětvené sítě směnáren. Kromě bank je možné peníze vyměnit rovněž v soukromých směnárnách poněkud obskurního vzezření, které jsou prakticky na každém rohu a pracují dlouho do noci. Mnoho cizinců připouští, že jim tato zařízení s malými okénky, za nimiž sedí dámy různého věku s balíky rublů, na první pohled připomínají umolousané peepshow z předměstí. Moskevské směnárny mění všechny hlavní světové měny, především však dolary a marky. Českou korunu v lásce nemají a rádi ji odmítají.
V Moskvě funguje poměrně spolehlivě hustá síť městské dopravy, avšak návštěvník se musí smířit s nepohodlím. Jízda v trolejbusech v bezútěšném technickém stavu, které si jen stěží a velmi pomalu razí cestu v celodenních zácpách, je zvláště v letním horku značně únavná. Metro je rychlejší, a proto pohodlnější. V pracovních dnech však praská ve švech, nezapomenutelný je rovněž pachový zážitek ve špatně větraných, avšak prostorově mimořádně velkoryse řešených stanicích. Cena jednorázové jízdenky v metru i pro povrchovou dopravu jsou dva ruble (asi deset korun).
Kromě již turisty tradičně navštěvovaného Kremlu, Rudého náměstí s Leninovým mauzoleem, Treťjakovské galerie a Puškinova muzea patří mezi turisty vyhledávaná místa Novoděvičij klášter se hřbitovem, kde jsou pohřbeni významní sovětští a ruští vědci, umělci a politici včetně Nikity Chruščova. Nově postavenými lákadly jsou chrám Krista Spasitele, obrovská socha Petra Velikého na řece Moskvě u známého Gorkého parku nebo série luxusních obchodů na Manežním náměstí v sousedství Kremlu. Pozornosti se tradičně těší rovněž zchátralé letní sídlo carevny Jekatěriny II. v Caricynu a letní sídlo knížete Šeremeťjeva v Kuskovu s přilehlými parkovými úpravami.
V okolí Moskvy patří mezi nejnavštěvovanější vesnice Borodino, kde si Napoleon vítěznou bitvou otevřel cestu na Moskvu, dále klášter v Sergijevě Posadu a klášter Nový Jeruzalém u Istry.
Autor:


Nejčtenější

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...

Izrael postavil své první mezinárodní letiště. Teroristé zde nemají šanci

Nové letiště postavili v Negevské poušti a pojmenovali po astronautu Ramonovi a...

První letadla s turisty tady sice mají začít přistávat v zimě, ale už je hotovo. Izrael nedávno slavnostně otevřel...Musíte sebrat odvahu a se žralokem bojovat, řekl v Rozstřelu filmař žraloků

Steve Lichtag byl hostem pořadu Rozstřel.

Na začátku srpna usmrtil českého turistu v egyptském letovisku Marsá Alam žralok. V Egyptě nejde o ojedinělý útok, za...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Makarskou Češi milují, k nádherně zbarveným jezerům zabloudí málokterý

Modré jezero v Imotski

Krajina kolem Makarské si získala srdce českých turistů už v první polovině 20. století a dodnes patří mezi námi...

Další z rubriky

Francouzský park povolal opeřené uklízeče, nedopalky zničí letka havranů

Ve francouzském zábavním parku budou sbírat odpadky havrani. Ilustrační snímek

V zábavním parku Puy du Fou na západě Francie bude o pořádek pečovat šestice havranů. Ptáci byli vycvičeni na sbírání...

Jak vidět Neapol a nezemřít. Návod na dovolenou po italsku

Amalfinská riviéra. Pohled na Positano

Báječné moře, nádherné scenérie, světově proslulé vykopávky, slavné ostrovy i trocha jižní dekadence, to všechno...

Musíte sebrat odvahu a se žralokem bojovat, řekl v Rozstřelu filmař žraloků

Steve Lichtag byl hostem pořadu Rozstřel.

Na začátku srpna usmrtil českého turistu v egyptském letovisku Marsá Alam žralok. V Egyptě nejde o ojedinělý útok, za...

Najdete na iDNES.cz