Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pro část sbírky Zikmunda a Hanzelky už nebude ve Zlíně místo

  21:28aktualizováno  21:28
Sbírky exponátů, které na svých výpravách nasbírali slavní cestovatele Jiří Hanzelka a Miroslav Zikmund, brzy zmizí ze zlínského zámku. Po patnácti letech se budou stěhovat - po dokončení oprav 14. budovy v továrním areálu se objeví ve vznikajícím Baťově institutu. Jenže pro spoustu vystavených předmětů už zde nebude místo.

Cestovatelé Jiří Hanzelka (vpravo) a Miroslav Zikmund. | foto: Archiv

"Je mi to velice líto, v expozici ve 14. budově se objeví jen zlomek toho, co lidé dosud vidí na zámku," povzdechl si Zikmund. "Darovali jsme muzeu obrovské množství předmětů, fotografií, literatury, které už lidé neuvidí. To je škoda," lituje legendární cestovatel.

Neméně zklamaní jsou i někteří pracovníci, kteří ve 14. budově získají nové sídlo. "Těšili jsme se, ale bohužel to nenaplnilo naše očekávání," říkají pod podmínkou anonymity.

Řeší totiž problém: jak najít rovnováhu mezi tím, kolik vystavených předmětů je nezbytných a kolik by už návštěvníky zahltilo. Zvlášť když je tam několik institucí v jedné budově.

Tovární budovy se mění na supermoderní centrum

"Největším problémem u expozic obecně jsou velmi rozdílná očekávání, čím mají být," přiznal i autor architektonického řešení expozic Petr Všetečka.

Koncepcí, jak by měl Baťův institut vypadat, přitom bylo několik. Existovaly i varianty mimo budovy 14 a 15 nebo to, že by celou "čtrnáctku" zabrala pouze Krajská galerie výtvarného umění.

Vizualizace Baťova institutu

Nakonec je z toho kompromis: část 1. patra, 3. a 5. patro bude mít k dispozici Muzeum jihovýchodní Moravy, část 1. patra, 2. a 4. patro připadne galerii.

"Je to kompromis, ale velkorysý. Teď máme na stálou expozici k dispozici 400 metrů čtverečních, ve 14. budově jich budeme mít čtyřikrát tolik," říká ředitel galerie Václav Mílek.

Podobně stavbu hájí i ředitel muzea Antonín Sobek. "Nemyslím si, že by prostor pro cestovatelskou expozici byl malý. Naopak, místa bude mnohem více," podotkl Sobek.

Je logické, že ředitelé institucí nové prostory chválí. Jejich zřizovatelem je kraj, který Baťův institut za 900 milionů platí, a navíc obě sídlí v nevyhovujících podmínkách a na stěhování čekají už léta.

Skončí předměty legendárních H+Z v zoo?

Jenže skloubit tak různorodé instituce je opravdu těžké. Zatímco galerie potřebuje prostor, ve kterém díla vyniknou a zanechají umělecký dojem, muzeum by mělo být hlavně studnou informací.

"V první fázi chce logicky každý kurátor pro své téma určitou velkorysost. Postupně pak do věci vstupují další momenty, zejména to, že každá část sbírky potřebuje jiné osvětlení, od úplné tmy až po denní světlo," naznačil Všetečka.

V Baťově institutu mají výstavy na sebe víc navazovat. "Expozice budou mít několikanásobně větší plochy a témata budou mezi sebou propojená, takže to zanechá hlubší dojem," míní Libor Lukáš, náměstek hejtmana a předseda řídícího výboru stavby.

A co říká na osud cestovatelské expozice H+Z? Místo na zajímavé předměty prý bude i v aktuálních výstavách v 1. patře a ani ty stálé nebudou neměnné napořád.

Útěchu fanouškům cestovatelů přidává i ředitel muzea Sobek: "Některé předměty, které se do 14. budovy nevejdou, se snažíme dostat třeba do zámku v zoologické zahradě. Rozhodně bychom nebyli rádi, kdyby se lidem ztratily z očí."Nejčtenější

Naivní Češi v sandálech jsou v Chorvatsku pojem. Znají je i záchranáři

Milovníci hor ocení při návštěvě Makarské výstup na vrcholky Biokova.

Makarska je klenot Dalmácie, ale umí být i nebezpečná. Nádherná a unikátní příroda totiž bývá při nepříznivém počasí...

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...Musíte sebrat odvahu a se žralokem bojovat, řekl v Rozstřelu filmař žraloků

Steve Lichtag byl hostem pořadu Rozstřel.

Na začátku srpna usmrtil českého turistu v egyptském letovisku Marsá Alam žralok. V Egyptě nejde o ojedinělý útok, za...

Nejhezčí výstup na Praděd. Trasu z malebné osady moc lidí nevyužívá

Výstup na Praděd

Na Pradědu byl skoro každý, ale skutečně nejhezčí cestou se na nejvyšší kopec Jeseníků vydává jen málokdo. Řeč není o...

Do Pákistánu prý jezdí jen hlupáci, ale Žlutý cirkus si to stejně užil

Babu, trabant, který se nikdy nezastavil, se nám začal rozpadat. Čím dál jsme,...

Skoro čtvrt roku jsme cestovali Indií. Bylo to krásné, bylo to intenzivní, ale bylo toho dost. Před námi je Pákistán,...

Další z rubriky

Bájné a tajemné stezky komonecké. Kouzelné výlety v okolí Luhačovic

Vrchol Komonce

Místa opředená dávnými pověstmi, tajemné skály a studánky, pohodlné vycházkové okruhy a v neposlední řadě ideální a...

Po Česku jezdí sto tisíc elektrokol. Bez přilby na ně nesedejte

Redaktor MF DNES Miloslav Lubas s manželkou si vyzkoušeli, jak se v Jizerkách...

Elektrokola zažívají boom, podle odhadů prodejců jich po Česku jezdí už na sto tisíc. S rychlejším kolem však roste...

VIDEO: To je sešup! Sjeli jsme z Dlouhých strání na koloběžce

Po komunikaci jezdí i autobusy, člověk se proto musí držet vpravo.

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně v Jeseníkách už neskýtá jen úžasný výhled od horní nádrže. Užijí si tu i...

Najdete na iDNES.cz