Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pro část sbírky Zikmunda a Hanzelky už nebude ve Zlíně místo

  21:28aktualizováno  21:28
Sbírky exponátů, které na svých výpravách nasbírali slavní cestovatele Jiří Hanzelka a Miroslav Zikmund, brzy zmizí ze zlínského zámku. Po patnácti letech se budou stěhovat - po dokončení oprav 14. budovy v továrním areálu se objeví ve vznikajícím Baťově institutu. Jenže pro spoustu vystavených předmětů už zde nebude místo.

Cestovatelé Jiří Hanzelka (vpravo) a Miroslav Zikmund. | foto: Archiv

"Je mi to velice líto, v expozici ve 14. budově se objeví jen zlomek toho, co lidé dosud vidí na zámku," povzdechl si Zikmund. "Darovali jsme muzeu obrovské množství předmětů, fotografií, literatury, které už lidé neuvidí. To je škoda," lituje legendární cestovatel.

Neméně zklamaní jsou i někteří pracovníci, kteří ve 14. budově získají nové sídlo. "Těšili jsme se, ale bohužel to nenaplnilo naše očekávání," říkají pod podmínkou anonymity.

Řeší totiž problém: jak najít rovnováhu mezi tím, kolik vystavených předmětů je nezbytných a kolik by už návštěvníky zahltilo. Zvlášť když je tam několik institucí v jedné budově.

Tovární budovy se mění na supermoderní centrum

"Největším problémem u expozic obecně jsou velmi rozdílná očekávání, čím mají být," přiznal i autor architektonického řešení expozic Petr Všetečka.

Koncepcí, jak by měl Baťův institut vypadat, přitom bylo několik. Existovaly i varianty mimo budovy 14 a 15 nebo to, že by celou "čtrnáctku" zabrala pouze Krajská galerie výtvarného umění.

Vizualizace Baťova institutu

Nakonec je z toho kompromis: část 1. patra, 3. a 5. patro bude mít k dispozici Muzeum jihovýchodní Moravy, část 1. patra, 2. a 4. patro připadne galerii.

"Je to kompromis, ale velkorysý. Teď máme na stálou expozici k dispozici 400 metrů čtverečních, ve 14. budově jich budeme mít čtyřikrát tolik," říká ředitel galerie Václav Mílek.

Podobně stavbu hájí i ředitel muzea Antonín Sobek. "Nemyslím si, že by prostor pro cestovatelskou expozici byl malý. Naopak, místa bude mnohem více," podotkl Sobek.

Je logické, že ředitelé institucí nové prostory chválí. Jejich zřizovatelem je kraj, který Baťův institut za 900 milionů platí, a navíc obě sídlí v nevyhovujících podmínkách a na stěhování čekají už léta.

Skončí předměty legendárních H+Z v zoo?

Jenže skloubit tak různorodé instituce je opravdu těžké. Zatímco galerie potřebuje prostor, ve kterém díla vyniknou a zanechají umělecký dojem, muzeum by mělo být hlavně studnou informací.

"V první fázi chce logicky každý kurátor pro své téma určitou velkorysost. Postupně pak do věci vstupují další momenty, zejména to, že každá část sbírky potřebuje jiné osvětlení, od úplné tmy až po denní světlo," naznačil Všetečka.

V Baťově institutu mají výstavy na sebe víc navazovat. "Expozice budou mít několikanásobně větší plochy a témata budou mezi sebou propojená, takže to zanechá hlubší dojem," míní Libor Lukáš, náměstek hejtmana a předseda řídícího výboru stavby.

A co říká na osud cestovatelské expozice H+Z? Místo na zajímavé předměty prý bude i v aktuálních výstavách v 1. patře a ani ty stálé nebudou neměnné napořád.

Útěchu fanouškům cestovatelů přidává i ředitel muzea Sobek: "Některé předměty, které se do 14. budovy nevejdou, se snažíme dostat třeba do zámku v zoologické zahradě. Rozhodně bychom nebyli rádi, kdyby se lidem ztratily z očí."
Nejčtenější

VIDEO: V lyžařském resortu se rozbila lanovka, lidé odlétávali ze sedaček

Zrychlená lanovka v Gruzii

Zraněním osmi lidí skončil incident v lyžařském resortu Gudauri ve východní Gruzii, kde se porouchala sedačková...

Lepšíme se, ale nejšťastnější je Finsko: sedm důvodů severského úspěchu

Finsko má krásnou lesnatou přírodu

Podle nejnovější studie z OSN je Finsko nejšťastnější zemí na světě. Mezi 196 zeměmi poskočilo na základě indexu štěstí...Jsme jako uplakánci, přitom život v Česku je privilegium, říká cestovatel

Cestovatel Petr Horký

V 90. letech byl známý jako moderátor dětských pořadů. Nyní je Petr Horký uznávaným dokumentaristou a cestovatelem....

Jednou je poznáte a máte to na doživotí. Jak prozkoumat moravské Chřiby

Chřibské bučiny z Kazatelny

Jen jednou se necháte očarovat přírodní a historickou pokladnicí Chřibů a je s vámi konec. Hledání všech možných skal,...

Za nespláchnutý záchod pokuta. V Singapuru se trestá i rákoskou

Singapurský park Gardens by the Bay. Na vandalismus tu rozhodně není místo.

Jedna z turisticky nejpopulárnějších metropolí jihovýchodní Asie je známá svou čistotou a nízkou kriminalitou. Za ty...

Další z rubriky

VIDEO: Zaniklé tratě v Česku. Úzkokolejka na severu zápasila s větrem i osudem

Lokomotiva T47 s vagony řady Balm/ú odjíždí z nádraží Frýdlant do Heřmanic

Dnes se podíváme do nejsevernějších končin Česka, do Frýdlantského výběžku. Právě tam, z Frýdlantu v Čechách do...

Trosky jdou s dobou. Na letošní sezonu hrad chystá únikovou hru s robotem

Kromě zážitku z prohlídky Trosek zůstane návštěvníkům i vstupenka, kterou mohou...

Trosky jsou nejnavštěvovanějším hradem v Libereckém kraji, na zříceninu nedaleko Turnova vyšlo loni přes 112 000...

Nepoznaná brdská divočina. Turisté se nehrnou, chybí atrakce a bufety

K bunkru Jordán známého z filmu Obecná škola se smí jen po cestě. (leden 2018)

Původně vojenský prostor Brdy je už dva roky veřejně přístupný. Navzdory očekávání brdských obyvatel a čím dál většímu...

Najdete na iDNES.cz