Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Přivoňte ke kořeněné exotice Zanzibaru

aktualizováno 
Zanzibar je název pro dva velké a spoustu malých ostrůvků. Téměř všechny voní kořením, smaženými rybami a oceánem. Kamenné lavičky se spícími kočkami, opršené paláce, korálové útesy a reklamně půvabné pláže tvoří dílky fascinující ostrovní mozaiky. Vydejte se na exkurzi ostrova, který se vám dostane pod kůži.

Z večerní nabídky grilovaných ryb na pláži v Zanzibar City přecházejí oči. | foto: Barbora Vajsejtlová, iDNES.cz

Paty Zanzibaru omývá Indický oceán, hlavu má však v kokosových palmách. Ve skutečnosti jsou tu dva velké ostrovy Unguja (nesprávně označovaný jako Zanzibar) a Pemba.

Patří k nim dalších skoro 50 malých ostrůvků. Na jednom z nich odpočívá například Bill Gates.

Většina běžných turistů navštíví ostrov Unguja a jeho hlavní město Zanzibar City. Jeho historické centrum nazývané Kamenným městečkem je památkou chráněnou UNESCO.

Místní lidé říkají celému městu Kamenné město. Vstává se tu brzy. Jakmile zazní muezzinovo volání a věřící spěchají svěžím ránem do mešity, z lovu se už vrací malé loďky místních rybářů s úlovkem.

Zanzibar

Co z uloveného si místní nekoupí dopoledne na trhu, ugriluje se večer přímo na pláži. Teď je nejlepší čas na procházku, pokud se chcete vyhnout dusnému africkému slunci, které se do toho opře už za necelou hodinu.

Nádherné paláce s vybledlými fasádami a skřípajícími okenicemi jsou romantickými svědky času, kdy ještě ostrovem hýbal námořní obchod. Nyní tvoří kulisy toulek všech návštěvníků ostrova.

Zanzibar


Zanzibar

V ranním světle se ztrácí jistá omšelost majestátní pevnosti, mešit i obyčejných domků, v nichž se nachází krámky a místní restaurace. V jejich zašlé kráse poznáte, jak byl kdysi výnosný obchod s otroky a kořením, na kterém Zanzibar zbohatl.

Když potom den pokročí, slunce se vyhoupne nad obzor Indického oceánu a vzduch ztěžkne. V dusném vedru se úzké uličky Kamenného města vylidní a tolik žádaný chlad vydechují už jen kamenné lavičky, které jsou jedním z poznávacích znamení Zanzibaru.

Zanzibar

Jejich tradice trvá už několik století; v podvečerním chládku na nich odpočívají místní, přes den pak desítky koček, kterými se ulice města hemží. O toulavých kočkách se tady totiž věří, že přinášejí štěstí a lidé si jich proto váží, krmí je a rádi hladí.

Dveře, rodinné štěstí

Nikdo z návštěvníků Stone Town si nemůže nevšimnout jedinečných dveří zanzibarských domů. Dřevěné, masivní, těžké vyřezávané dveře jsou pro ostrov typické.

Zanzibar

Každý dům a rodina má své specifické a ve městě neexistují dvoje stejné. Dveře se dědí z generaci na generaci a jsou často starší než samotný dům.

Protože obyvatelé Zanzibaru věří, že dveře jsou základ rodinného štěstí, při stavbě domu se první postaví dveře s bytelným kamenným rámem a teprve kolem nich pak vzniká samotná stavba.

Navíc mají každé dveře své vlastní symboly, které jsou pro jejich majitele důležité. Například vyřezaný lotos má zajistit rodině dostatek štěstí, řetěz je ochranou před zloději a vyřezaná ryba je zase údajnou zárukou plodnosti.

Zanzibar

Hřebíček a spol.

Ačkoli se na Zanzibaru s kořením původně jen obchodovalo, místní poměrně brzo zjistili, že se jim vyplatí pěstovat si ho sami.

A tak na Zanzibaru můžete (možná poprvé v životě) zjistit, jak vypadají stromy, na kterých roste hřebíček, přivonět k čerstvě ořezané kůře skořicovníku, sáhnout si na ještě neusušené vanilkové lusky nebo čerstvý muškátový oříšek.

Zanzibar

Na ostrově existuje několik agentur, které pořádají pro zájemce výpravy na místa, kde se koření pěstuje. Kromě toho se od průvodce dozvíte, o jaké rostliny jde a jak se koření zpracovává.

Většina agentur nabízí i ochutnávku nezvyklých druhů tropického ovoce, které v českých supermarketech zcela jistě neobjevíte.

Zanzibar

Až večer začne krvácet nebe do Indického oceánu, místní i turisté se přesunou na pláž, která se nachází jen několik minut od centra. Tady se v přenosných kovových kotlích rozhoří ohně a rybáři na nich grilují snad všechno, co vás v souvislosti v mořskými rybami a plody napadne.

Zanzibar

Žralok, langusty, krabi, krevety, chobotnice a desítky dalších druhů jsou napíchnuté na špejli, okořeněné a grilované přímo před vašima očima. ¨

Jeden špíz vyjde přibližně na dolar v závislosti na druhu a stylově jej můžete zapít šťávou z cukrové třtiny, kterou lisují hned vedle. Jakmile jednou ochutnáte, nebudete už chtít jíst nikde jinde. A stejně tak je to s celým Zanzibarem!

Zanzibar

Může se hodit

  • Zanzibar a Tanganika tvoří stát Tanzanie ve východní Africe, jen šest stupňů pod rovníkem
  • Samotný Zanzibar má přes 150 tisíc obyvatel, téměř všichni jsou muslimského vyznání
  • Oficiálním jazykem je svahilština
  • Platí se tu jak místním tanzanským šilinkem, tak americkým dolarem. Euro tady neznají
  • Mezi tanzánským Dar es Salaamem a Zanzibarem létá denně několik spojů a lze využít i lodní spojení. Letenky nabízí množství agentur v obou městech, lodní lístky se kupují přímo v přístavech. Kupujte lodní lístky pouze od prodejců ve stáncích nikoli od pouličních prodavačů je mezi nimi mnoho podvodníků.
  • Pokud byste rádi prozkoumali podmořský svět, máte na Zanzibaru jedinečnou šanci. V Zanzibar Town najdete množství kvalitních potápěčských základen především školy PADI. Za ponory se vyjíždí většinou na moře, z břehu jich probíhá jen minimum.
  • Zanzibar je dražší lokalitou než zbytek Tanzanie, ale s trochou snahy a štěstí i tady najdete ubytování za 10 až 15 dolarů za noc. Se stejnou částkou počítejte, pokud se budete chtít zúčastnit organizovaných cest za kořením.

Autor: pro iDNES.czNejčtenější

VIDEO: V lyžařském resortu se rozbila lanovka, lidé odlétávali ze sedaček

Zrychlená lanovka v Gruzii

Zraněním osmi lidí skončil incident v lyžařském resortu Gudauri ve východní Gruzii, kde se porouchala sedačková...

Lepšíme se, ale nejšťastnější je Finsko: sedm důvodů severského úspěchu

Finsko má krásnou lesnatou přírodu

Podle nejnovější studie z OSN je Finsko nejšťastnější zemí na světě. Mezi 196 zeměmi poskočilo na základě indexu štěstí...Jsme jako uplakánci, přitom život v Česku je privilegium, říká cestovatel

Cestovatel Petr Horký

V 90. letech byl známý jako moderátor dětských pořadů. Nyní je Petr Horký uznávaným dokumentaristou a cestovatelem....

Jednou je poznáte a máte to na doživotí. Jak prozkoumat moravské Chřiby

Chřibské bučiny z Kazatelny

Jen jednou se necháte očarovat přírodní a historickou pokladnicí Chřibů a je s vámi konec. Hledání všech možných skal,...

Za nespláchnutý záchod pokuta. V Singapuru se trestá i rákoskou

Singapurský park Gardens by the Bay. Na vandalismus tu rozhodně není místo.

Jedna z turisticky nejpopulárnějších metropolí jihovýchodní Asie je známá svou čistotou a nízkou kriminalitou. Za ty...

Další z rubriky

Jsme jako uplakánci, přitom život v Česku je privilegium, říká cestovatel

Cestovatel Petr Horký

V 90. letech byl známý jako moderátor dětských pořadů. Nyní je Petr Horký uznávaným dokumentaristou a cestovatelem....

Za nespláchnutý záchod pokuta. V Singapuru se trestá i rákoskou

Singapurský park Gardens by the Bay. Na vandalismus tu rozhodně není místo.

Jedna z turisticky nejpopulárnějších metropolí jihovýchodní Asie je známá svou čistotou a nízkou kriminalitou. Za ty...

Z očí do očí horským gorilám. To nejlepší, co Rwanda dává světu

Ubumwe, stříbrohřbetý samec rodiny Amahoro

Vlastně byste se jim do očí vůbec neměli dívat, protože je to může vyprovokovat k útoku. Někdy se tomu ale nelze...

Najdete na iDNES.cz