Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Přivítejte jaro v běžecké stopě

  15:21aktualizováno  15:21
Stromy poprášené, čerstvě napadaným sněhem vypadají jako z pohádky. Jen mlha a mraky klouzající po svazích ubírají z výhledu na panoráma Alp. Jaro už vykouklo, tady to ale pro vyznavače zimních sportů konec sezony neznamená. Jsme v Dolních Rakousích, jimž se přezdívá das weise Land - Bílá země. Tou zůstávají i v dubnu.

I malá vrstva sněhové pokrývky stačí k procházkám na sněžnicích, legraci a napětí na sáňkařských drahách či na běžkách.

Běžkařským drahám v regionu Süd-Alpin, jižní části Dolních Rakousí, vévodí Wechsel-Semmering Panoramaloipe, která patří mezi jednu z nejatraktivnějších v Alpách. Na devadesáti kilometrech tratí upravených pro klasickou techniku i bruslení si užijí začátečníci i nároční sportovci.

Okruhů v nadmořské výšce od tisíce do čtrnácti set metrů tady naleznete několik. Stoupání k vrcholům střídají dlouhé sjezdy a dobře upravené sněhové "dálnice".

O víkendech se tu pak pořádají kurzy pod vedením trenérů. I když výhled do krajiny za slunečného počasí těžko omrzí, rozhodně si je i kde odpočinout. Celou trať lemují útulné horské chaty, v každé se zpravidla schází jiná věková skupina. V jedné zní hudba tak typická pro Rakousko, ve druhé moderní písničky z rádia. Všude se lze zahřát svařeným vínem a posilnit na další cestu.Výlet na saních tažených koňmi


Místní specialitou je domácí borovička
Narazíte tady také na typickou místní specialitu, po které byste se jinde sháněli jen marně. V chatě Steyersberg Schwaig na kopcích nad Kirchbergem, u které je jeden ze vstupů na běžkařskou dráhu, můžete ochutnat Zilberschnaps, borovičku ze šišek borovice limba. Vyrábí ji přímo majitel chaty.

Šišky se musejí trhat přímo ze stromů - ty, které spadly na zem, už pro výrobu nápoje použít nelze. Pak se krájejí a louhují v alkoholu. Díky plodům se borovička zbarví do tmavě červena. Tomuto nápoji místní přisuzují až nadpřirozené účinky. Je to lék, říkají. Pomáhá prý při mužských potížích.

Za dolnorakouské běžecké trasy se platí. Je to však spíše symbolická cena. Na jeden den stojí permanentka na trať čtyři eura, celosezonní pořídíte za 30 eur. V ceně je také doprava vleky k okruhům.

Do regionu Süd-Alpin není nutné se vydávat na dlouhou dovolenou, můžete si sem vyjet i na pouhý víkend. To využívají převážně turisté z Moravy, od hranic s Rakouskem to totiž netrvá déle než tři hodiny.

Celá oblast, do které patří také sjezdařská centra Semmering nebo St. Corona, má asi 340 kilometrů tratí vedoucích lesy i po hřebenech hor. Celé Rakousko pak protíná 16 tisíc kilometrů běžeckých drah. V Göstling-Hochkaru, největším lyžařském středisku v Dolních Rakousích na hranici se Štýrskem, si můžete vyjet na běžkách i v noci - na osvětlený okruh.Výlet na sněžnicích

Na sněžnicích
Rakouských Alp si však nemusíte užívat jen na lyžích. Procházka na sněžnicích v hlubokém sněhu připomíná atmosféru filmů o panenské přírodě Aljašky nebo dobrodružství v severských zemích.

Sníh křupe pod nohama, a přestože dřevěné hole nahradily moderní skládací hůlky a oblečení z kůží zase péřové bundy, člověk se občas přece jen neubrání pocitu, že zpoza stromu každou chvíli vyběhne medvěd.

Takovou zábavu nabízí třeba Lackenhof v dolnorakouském regionu Mostviertel, dalším oblíbeném odpočinkovém místě Vídeňanů. Při půldenním nebo celodenním výletu pod vedením instruktora se dostanete na místa, kam byste na lyžích pronikli jen těžko: na pláně i do lesů.

Ke sněžnicím z dávných časů mají ty současné daleko, některé jsou vyrobeny z plastu a trochu připomínají rakety na "líný tenis". A pokud se v Lackenhofu vyšplháte pod nejprudší část hory Kleiner Ötscher, zpátky si můžete vybrat cestu snazší: na sáňkách.

Klidně můžete v chatě popíjet horký mošt, jímž je Mostviertel proslulý, a pak se za tmy vydat dolů. Po sáňkařské dráze se sklouznete zpět dolů, k chatám v údolí. Na cestu si můžete posvítit loučemi.

A když začne sněžit, budete muset romantiku oželet a sjet z kopce s lampičkami na čele. I v tom je kus dobrodružství, v tmavé noci se člověk na dráze orientuje pouze podle světel před sebou.

MŮŽE SE HODIT

* Jak se tam dostat
Do oblasti Wechsel, kde je panoramatická běžkařská trať, se dostanete například přes Vídeň po dálnici A2 a potom sjezdem 69 směrem na Edlitz/Aspang. Do oblasti Mostviertelu dojedete po dálnici A1 na St. Pölten, pak po silnici číslo 25 na Wieselburg a dál.

* Kolik to stojí
Celosezonní permanentka
na Wechsel-Semmering Panoramaloipe stojí 30 € (asi 950 korun), jednodenní pak 4 €. V Lackenhofu připravují speciální zimní balíček (čtyřdenní pobyt se snídaní, dvoudenní skipas, jeden a půl dne na běžkách, půl dne sáňkování, vstup do bazénu v Gamingu). Stojí 140 € na osobu.

* Další informace naleznete na:

www.wechselsemmering-panoramaloipe.at

www.lackenhof.at

www.austria-tourism.com

Oblíbené jsou výlety na sněžnicích, na půldenní túru se můžete vydat i pod vedením instruktora

V Dolních Rakousích naleznete i trochu romantiky v saních tažených koňmi

Místní běžkařské tratě patří mezi nejatraktivnější a nejoblíbenější v Alpách. A to i když se za ně platí.

V Dolních Rakousích čeká na turisty devadesát kilometrů běžeckých tratí upravených pro klasickou techniku i bruslení
Nejčtenější

Nové mapy cestovatelských rizik ukazují, kterým zemím se vyhnout

Označení zemí z hlediska bezpečnosti. Nejbezpečnější země jsou označeny zelenou...

Chcete co nejvíce zvýšit pravděpodobnost, že nebudete během cest řešit žádné problémy? Vydejte se do Finska, Norska...

VIDEO: Řidiče v Maďarsku překvapilo obrovské stádo jelenů

Řidiče v Maďarsku šokovalo obrovské stádo jelenů.

V jednu chvíli se zdálo, že je to nekonečný proud. Vytvořily ho stovky jelenů přebíhajících přes silnici poblíž...Kde sídlili Keltové i páni. Výlet za tajemnými hrady Drahanské vrchoviny

Repešský žleb

Podzimní lesy bez listí jsou ideálním obdobím pro hledání starých zřícenin, ze kterých toho mnoho nezbylo. Doslova...

VIDEO: Letadlo zasáhl blesk těsně po vzlétnutí z letšitě

Blesk zasáhl letadlo těsně po vzlétnutí z letšitě v Amsterdamu

Děsivou událost, která se odehrála v neděli 12.listopadu, natočil letadlový nadšenec na letišti Schiphol v Amstrdamu....

Anketa o nejlepší kemp roku 2017 zná vítěze. Opět boduje Český ráj

Kempem roku 2016 s nejlépe hodnocenými službami se stal Autocamp Sedmihorky v...

Obliba kempování v českých a moravských krajích neupadá, spíš naopak. A zákazníci neradi jezdí naslepo. Jedním z...Další z rubriky

Skialpový závod jako recept, jak vidět nejhezčí místa švýcarských Alp

Na trati závodu

Láká vás skialpový výlet mezi nejvyšší alpské vrcholky? Pohled na Matterhorn, Dent Blanche i Weisshorn? Pro lyžaře s...

Kde se dá koupat na sněhu a bobovat jako mistr. Tip do neobjevené Itálie

Každý rok iglú ve Speikbodenu roztají a každý rok tu postaví nové. Ráz...

Jen pár hodin cesty autem na jih leží region Jižní Tyrolsko, který láká na nádherné sjezdovky až do druhé poloviny...

Laviny v Alpách letos zabily už přes 50 lidí, živlu přeje počasí

Lavina ve francouzských Alpách smetla snowboardisty

Jen za uplynulých deset dní zahynulo při lavinách v Alpách nejméně jedenáct lidí. Přírodní živel, kterému letos nadmíru...Najdete na iDNES.cz