Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Přívaly lidí Lysá Hora nezvládá

  8:01aktualizováno  8:01
Lysá hora - Mnozí návštěvníci Lysé hory považují služby na vrcholu nejvyšší beskydské hory za špatné. Například minulou sobotu, kdy Lysou horu navštívily stovky lidí, museli po úmorném výstupu podstoupit dlouhé čekání ve frontách ke dvěma jediným občerstvením. "Prošlapala jsem české i slovenské hory, ale s něčím tak potupným jsem se ještě nesetkala," řekla třicetiletá turistka z Olomouce.
"Každý přileze nahoru s vyplazeným jazykem a musí ještě vystát půl hodinovou frontu na vodu. Copak jim nejde o zisk?" Minulou sobotu navštívilo Lysou horu až dva tisíce turistů. Předpověď počasí na tento víkend naznačuje, že Lysá hora bude opět cílem mnoha víkendových výletů.

Tomu, kdo si nevezme tekutiny s sebou, proto hrozí, že mu na vrcholu mohou rupnout nervy. Šéf Beskydského informačního centra ve Frýdku-Místku Petr Kolčárek potvrzuje, že občerstvení na vrcholu jsou nedostatečná.

"Takové atraktivní místo si podobné služby nezaslouží. Už dávno tam měla být nová chata, která by možnost občerstvení rozšířila," řekl Petr Kolčárek, který ale zároveň poukazuje na to, že je v silách provozovatelů zvládat více náhlé nápory na vrcholu, jaké byly o minulém svátečním víkendu.

"Problém je v tom, že občerstvení na Lysé hoře provozují lidé, kteří nemají k turistice a horám ten správný vztah. Mohli by například vytáhnout stánky nebo otevřít okýnka. Tím obsloužit více lidí a samozřejmě více vydělat," řekl.

Vrchol Lysé hory spadá do katastru čtyř obcí - Starých Hamer, Krásné, Ostravice a Malenovic. "Nás starosty velmi mrzí, v jakém stavu je Lysá. Pro někoho je výšlap na ni životním výkonem a pak se dočká podobných služeb. Je to však i problém současných majetkových vztahů na Lysé a nutnosti postavit tam lepší zázemí. Ta hora si to zaslouží," řekla starostka Malenovic Šárka Škutová.

Provozovatel jednoho z občerstvení na vrcholu Ivo Sklenář se brání. "Tolik lidí, kolik přišlo o víkendu, tu máme tak čtyřikrát do roka a zareagovat na něj je problém. Provozovali jsme ještě jedno okénko s pivem, ale zavřeli jsme ho, protože se v srpnu a září jeho provoz nevyplatil," řekl podnikatel. Dodal však, že o tomto víkendu služby zlepší.
Autoři:


Nejčtenější

Sezona skončila, lidé jsou pryč. Kam na poslední chvíli k moři a do hor

Noli, ležící západně od Janova, patří k nejpěknějším místům Ligurie.

Mnohem méně lidí, mírnější ceny, přitom ještě stabilní počasí. Takové jsou hlavní výhody návštěvy přímořských i...

Pilot boeingu zapomněl vyrovnat tlak v kabině, cestující krváceli z nosu

Ilustrační foto

Nejméně třicet pasažérů muselo vyhledat ošetření poté, co pilot indických aerolinek „zapomněl“ stisknout tlačítko...Na Mount Everestu řádí pojistná mafie. Horolezce okrádaly i nemocnice

Horolezci se kochají pohledem na Mount Everest

Stovky milionů dolarů během několika posledních let měly vydělat na pojistných podvodech nemocnice, společnosti s...

Nejmenší skanzen a opuštěné lázně. Moravským krajem, který ani nemá jméno

Skanzen v Horním Smržově

Tento kraj nemá žádný zažitý zeměpisný ani národopisný název, a možná právě proto patří k nejhezčím venkovským oblastem...

Bez stativu nejdu. Největší hříchy fotografa při cestě za skvělými obrázky

Hříchy fotografů 01

Fotíte dobře a rádi? Možná, že čtete i odbornou literaturu, časopisy, diskuse na internetu, nebo se bavíte se stejně...

Další z rubriky

VIDEO: Unikátní podvodní pozorovatelna v Česku. Ryby se vám lepí na sklo

Typická situace - díváte se jedním okénkem a ryba je mezitím za druhým.

Přibližně pět tisíc ryb žije v lomu Lomeček, který se nachází několik kilometrů od Domažlic. Majitel areálu Zdeněk...

Ale je tady krásně. Místo ze slavného filmu dnes nepozná ani Zdeněk Svěrák

"Václave? Proč nejsi moje žena?" ptá se Zdeněk Svěrák Jana Třísky jako rekreant...

Idylická krajina a typická venkovská stavení z filmu Na samotě u lesa zůstávají dodnes symbolem poklidného života,...

Nejhezčí výstup na Praděd. Trasu z malebné osady moc lidí nevyužívá

Výstup na Praděd

Na Pradědu byl skoro každý, ale skutečně nejhezčí cestou se na nejvyšší kopec Jeseníků vydává jen málokdo. Řeč není o...

Najdete na iDNES.cz