Příval maďarských Romů do Kanady

Torontské deníky přinesly obsáhlou zprávu o hromadném příchodu maďarských Romů do Toronta v posledních třech měsících. Současný stav je kopií situace z let 1997-98, kdy se odehrál silně publikovaný příval českých Romů, který skončil zavedením vízové povinnosti českým návštěvníkům Kanady. Torontská ubytovací zařízení pro uprchlíky jsou nyní přeplněna a autority se snaží maďarské Romy, kteří do Kanady přišli kvůli údajné rasové diskriminaci v mateřské zemi, ubytovat v dalších ontárijských městech. Torontský radní Brad Duguid oznámil, že Toronto nemůže v současné době přijmout další rodiny. Proto jich několik bylo již posláno do asi 100 km vzdáleného St. Catharines.


Kapacita torontských ubytovacích zařízení je pro 1865 a již nyní je v těchto prostorách namačkáno více než 2000 příchozích. Jistě nezáviděníhodná situace pro městskou správu, a to v období, kdy se radní potýkají se zoufalým nedostatkem finančních prostředků pro mnoho dalších (neméně nutných) výdajů. Provoz torontských zařízení pro uprchlíky stojí 94 mil. dolarů ročně, přičemž 30 procent této částky je hrazeno z městské pokladny, zbytek z provinční. Není divu, že zmíněný radní požádal Ottawu o pomoc.

Podle dosavadních zkušeností s řešením emigračních problémů (podrobněji viz. Pašeráci se postarali o přísun Číňanů z 23.9.99) ze strany federální vlády - tvoří ji levicoví liberálové nedávno zvoleného premiéra Jeana Chretiena - nikdo v Torontě ale efektivní kroky Ottawy neočekává. Mluvčí federální ministryně emigrace Elionor Caplanové sice prohlásil, že byla domluvena schůzka zástupců federálního ministerstva emigrace s představiteli toronstské městské rady, ale zasvěcení pozorovatelé to interpretují jako obligátní formální gesto. S ohledem na tradiční diletantský přístup Chretienovy vlády, jenž má lví podíl na současném žalostném stavu emigrační politiky, se experto domnívají, že toto gesto nic nevyřeší.

Nechceme být (pro Maďarsko) zlými proroky, ale pokud se příval maďarských Romů nějak decentně nevyřeší, což se realisticky nedá přepokládat, čeká tuto zemi stejný osud jako Českou republiku – zavedení vizové povinnosti pro maďarské návštěvníky Kanady. Tento krok se totiž projevil jako velmi efektivní a zřejmě jediný způsob, jak exodus této menšiny zastavit.

Kanadský – zcela nefunkční emigrační systém – do dnešní podoby vytvářený několika levicovými federálními vládami, zejména liberálními kabinety Pierra Trudeaua (viz. Kanaďané si poplakali, život jde dál z 24.10.00) a Jeana Chretiena, je totiž velkým lákadlem. Je nesrovnatelný s obdobnými systémy (např. Švýcarsko, Británie) především pro svou neuveřitelně snadnou a po celém světě známou zneužitelností a materiální štědrostí. Z tohoto pohledu je překvapující, že exodus maďarských Romů do Kanady přišel více než tři roky po českém, a ne dříve.

Z ontarijského Bramptonu své čtenáře srdečně zdraví a každý den hezký přejí Věra a Petr Kohoutovi. Chcete-li nám psát: petrvera@home.com