Na Nový rok do Pekla! Krásný bílý výlet krajem Keltů a jedlých kaštanů

Krásný výlet můžeme zažít, i když přijde zima, udeří mrazy a napadne sníh. Naopak, na jinak frekventovaných turistických trasách bývá skoro liduprázdno. Vydejte se námi do unikátní přírodní rezervace Krkanka, kde řeka Chrudimka vyhloubila divoké a hluboké údolí.
Pohled z rozhledny Boika směrem na Chrudim a Pardubice

Pohled z rozhledny Boika směrem na Chrudim a Pardubice | foto: David Hainall, pro iDNES.cz

Krkanka a uzavřená obora

Když ráno kolem deváté hodiny vystupujeme z auta v malebné vesničce Hradiště, ukazuje teploměr -12 °C. Je bezvětří a slunce se začíná prodírat mezi mraky. Vypadá to na nádherný den.

Přírodní rezervací byla Krkanka vyhlášena 1. 12. 1990 a je součástí rozsáhlé CHKO Železné hory. Celé chráněné území zabírá plochu 98 hektarů. Oblast se vyznačuje spoustou unikátních geomorfologických jevů, mezi které patří mrazové sruby, kamenná moře nebo třeba sutě. Lokalita je hnízdištěm výra velkého i domovem 499 druhů motýlů.

Na západě území vymezuje hráz vodní nádrž Křižanovice I. Východní hranici tvoří most na cestě, která spojuje obce Práčov a Nasavrky. Na přírodní rezervaci pak navazuje na východě další chráněné území zvané Strádovské Peklo, kam se vstupuje v chatové osadě Peklo přes oplocenou Slavickou oboru. Sem je však v určitých obdobích roku vstup zakázaný, v současné době probíhají jednání, která by měla omezení zrušit.

Křižanovická přehrada byla postavena v letech 1948 až 1953 na toku řeky Chrudimky.

Keltskou stezkou do malebného údolí Chrudimky

Z Hradiště vyrážíme po zelené a žluté turistické značce ke Křižanovické přehradě. Žlutá značka vede celou dobu po silnici a pohodlně schází až na hráz přehrady. Zelená značka odbočuje ze silnice a po polní cestě a lesem prochází kolem místa, kde archeologové odkryli pozůstatky po rozsáhlém keltském opidu.

Slepý konec naučné Keltské stezky Železnými horami ústí na silnici a po žluté značce pokračujeme přes hráz a obec Slavice až k bráně Slavické obory, abychom zjistili, že je pro veřejnost otevřená jen v únoru, březnu, červenci a srpnu. Nezbývá než se vrátit zpět do Hradiště a napojit se na zelenou turistickou značku, která společně s Keltskou stezkou klesá do údolí Chrudimky do chatové osady Peklo. Samotná naučná stezka má necelých 10 km. Najdeme na ní celkem 12 informačních tabulí, které popisují historii keltského osídlení v této oblasti.

Cesta do hlubokého údolí, které vyhloubila řeka Chrudimka ve zdejších žulách, vede po pohodlné široké úvozové cestě kolem kaskádovitého potůčku. Teplota během dne stoupá na příjemných šest pod nulou a tak i práce s fotografickou technikou se stává příjemnější. I když je krásný prosincový den, je zde téměř liduprázdno. Chaty jsou zazimované a turisté žádní.

Cesta do chatové osady Peklo stoupá kolem Debrného potoka, do města se vchází na severním okraji u rybníčku.

Cesta z Hradiště do údolí Chrudimky klesá v kaskádách podél tekoucího potůčku.

Přicházíme k rozcestníku Peklo. Asi 300 nebo 400 metrů za tímto rozcestníkem je výše zmíněný most přes řeku a za ním opět brána s cedulí a informací, že je do obory vstup zakázán. Musíme tak upustit od plánu projít Strádovské Peklo až ke zřícenině hradu Strádov. Hrad tu stával pravděpodobně od první poloviny 14. století, už od roku 1459 ho však kroniky zmiňují jako rozbořený a neobydlený.

Vracíme se tedy zpět k rozcestníku v Pekle a pokračujeme po modré turistické značce do Nasavrk.

Řeka Chrudimka vytékající z Křižanovické přehrady

Z Nasavrk přes rozhlednu Boika zpět do Hradiště

Široká cesta, kudy se přijíždí do chatové osady Peklo, stoupá kolem Debrného potoka a do Nasavrk vchází na jeho severním okraji u malého rybníčku. Obec, která má od roku 2008 obnovený statut města, se pod tímto jménem objevuje v kronikách už od roku 1318. Kostel Svatého Jiljí byl postaven v roce 1350 a v místě, kde dnes stojí nasavrcký zámek, stávala tvrz. Nasavrky a široké okolí patřily v té době Karlu IV. Ten je v polovině padesátých let 14. století daroval olomouckému biskupovi Janu Očkovi z Vlašimi.

Kromě zámku, kde je umístěná zajímavá keltská expozice, a kostela Svatého Jiljí zde najdeme i unikátní Kaštanku. Jedná se o sad s kaštanovníky setými, které se tady vysazují už od roku 1776 a dnes tu roste 97 stromů. V roce 1991 byla nasavrcká Kaštanka vyhlášena přírodní památkou.

Pohled z rozhledny Boika směrem na Libkov, Bojanov a Seč

Cesta prochází přes náměstí, za informačním centrem odbočuje vpravo a za hřbitovem se vchází na rozlehlé pole. Nejbližší zastavení Keltské naučné stezky se věnuje duchovnímu životu Keltů. Za touto informační cedulí cesta krátce klesá do údolí Debrného potoka, aby pak vystoupala až k rozhledně Boika u vesnice České Lhotice. Jméno Boika dostala podle místního keltského kmene Boiů. Ze 14 metrů vysoké rozhledny, která se otevřela v roce 2005, vidíme za dobré viditelnosti nejen Chrudim a Pardubice, ale i hřebeny Orlických hor a Krkonoš.

Příjemný okruh krajem Keltů i nádherných přírodních scenérií se pomalu uzavírá. Z Českých Lhotic klesáme už jen po silnici až do Hradiště, kde máme auto. Keltská stezka měří necelých 10 km, přidáme-li si odbočku z Hradiště ke Křižanovické přehradě a případně i ke Slavické oboře a zpět, ujdeme ještě asi o šest kilometrů víc. Většina turistů se sem asi vypraví v teplejších měsících, ale i v zimě to má své neodolatelné kouzlo. Trasa většinou vede po pohodlných cestách a tak ji zvládnou i malé děti. Náročnějším může být sestup z Hradiště k řece Chrudimce a pak následný výstup do Nasavrk, ale zdravý člověk ho bez větších potíží zvládne.

Tak posilvestrovští zápecníci, hurá na první novoroční výlet!

Může se hodit

JAK SE TAM DOSTAT
Město Nasavrky leží jižním směrem asi 13 km od Chrudimi na hlavním tahu do Žďáru nad Sázavou. Ze Žďáru nad Sázavou pak pojedeme necelých 40 km. Podobně je tomu i z Havlíčkova Brodu. Auto doporučuji nechat v Nasavrkách, kde je více možností parkování. Omezené možnosti parkování jsou i v Českých Lhoticích nebo v Hradišti.

NÁROČNOST TRASY
Trasa s výjimkou cesty přes Slavickou oboru vede po skvěle značených turistických cestách a zvládne ji téměř každý. Chodí se hlavně po širokých polních nebo lesních cestách, případně po zpevněných cestách a asfaltu. Na cestě musíme překonat minimálně jedno výraznější klesání a stoupání, která však nejsou příliš dlouhá.

OBČERSTVENÍ NA TRASE
Z vlastní zkušenosti mohu doporučit restauraci Pod Lipou v Nasavrkách. Restauraci najdete v dolní části náměstí. V turisticky a cyklisticky frekventované měsíce zde bývá dost plno. Restaurace nabízí 70 míst k sezení uvnitř i venku. Na náměstí funguje i cukrárna.

Autor: , pro iDNES.cz

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  25.4 16:08

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Unikátní přírodní úkaz na Litovelsku: povodně protrhly meandr řeky Moravy

19. dubna 2024  13:10

Odborníci z Agentury ochrany přírody a krajiny (AOPK) a vědci z katedry geoinformatiky Univerzity...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jako v pohádce. Japonský park pokryly koberce modrých květů hajniček

23. dubna 2024  14:43

Turisté z celého světa míří v těchto dnech do veřejného parku Hitači na ostrově Honšú. Na 350...

Žádný porod a na toaletu vezměte pravítko! Podivná pravidla národních parků

18. dubna 2024

Americké národní parky trhají rekordy, patří k nejvyhledávanějším destinacím světa. Ročně do nich...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Chmury otce Fouras. Pevnosti Boyard hrozí zkáza, ničí ji nápory vln

21. dubna 2024  12:36

Pevnost Boyard, která se stala dějištěm populární televizní soutěže, ohrožují rozmary počasí. Kvůli...

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  25.4 16:08

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

VIDEO: Nahlédněte do Indie očima české poutnice hnutí Hare Krišna

25. dubna 2024

Indická republika je sedmá největší a s více než miliardou obyvatel jednou z nejlidnatějších zemí...

OBRAZEM: Blýskalo se na horší časy. Procházka po Praze v roce 1941

24. dubna 2024

Protektorátní správa začala už v březnu roku 1939, o dva roky později však Prahu čekaly výrazné...

Jako v pohádce. Japonský park pokryly koberce modrých květů hajniček

23. dubna 2024  14:43

Turisté z celého světa míří v těchto dnech do veřejného parku Hitači na ostrově Honšú. Na 350...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...