Koupaliště Cihelna, Pardubice

Koupaliště Cihelna, Pardubice | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Stav přírodních koupališť: někde mají vodu jako křišťál, jinde sinice

  • 1
Voda ve většině přírodních koupališť v Česku je vhodná ke koupání. V některých místech může být zakalená, lidé by se měli po vykoupání osprchovat. Například v přehradě Seč zaznamenali hygienici větší výskyt sinic a chlorofylu, ale koupání je tam povoleno.

Zhoršenou kvalitu vody mají kromě Seče také některá další místa v Pardubickém kraji, například rybníky Hluboký na Pardubicku nebo Rosnička na Svitavsku. Po týdnu s tropickými teplotami se voda zhoršila i v Karlovarském kraji, znečištění hlásí brouzdaliště v Rolavě v Karlových Varech, Velký rybník u Hroznětína a vodní nádrž Skalka u Podhoří. Ale koupat se tam také dá.

V Praze je zhoršená kvalita vody jen v Hostivařské přehradě, vážnější problémy by však způsobit neměla. Naopak nejlepší voda je v Motole a v betonové nádrži Divoká Šárka. Ve Středočeském kraji nehrozí zdravotní rizika v žádném ze sledovaných koupališť, ale několik malých přírodních ploch teprve sezonu zahájí.

V Libereckém kraji je zhoršená kvalita vody v Máchově jezeře. Zejména citliví lidé, alergici, těhotné ženy nebo malé děti by se měli po koupání osprchovat. Nevhodné ke koupání je koupaliště v Chrastavě, které ovšem není přírodní. Vedení města se navíc brání, vyhláška ministerstva zdravotnictví podle něj nebere ohled jen na aktuální kvalitu vody, ale i na stav v předchozích letech.

Nezávadnou vodu hlásí koupaliště v Ústeckém, Královéhradeckém nebo v Moravskoslezském kraji. Dobrá situace je i na jižní Moravě, voda má navíc dobrou teplotu, například vodní nádrž Pálava na Blanensku hlásí 26 stupňů Celsia.

V Olomouckém kraji se už na začátku sezony zhoršila kvalita vody na Plumlovské přehradě, která v uplynulých letech prošla nákladnou stamilionovou rekonstrukcí. Hygienici ve vzorcích našli zvýšené množství sinic a chlorofylu. Podle Povodí Moravy však šlo o přechodný jev a voda je podle nich už v pořádku. Ostatní koupaliště v kraji jsou bez závad.

Většinou kvalitní vodu mají zatím venkovní koupaliště v Plzeňském kraji. Pouze na rybníku Valcha na Klatovsku je kvůli sinicím mírné hygienické riziko plavání, zhoršenou jakost vody uvádějí hygienici také v jezírku Košutka v Plzni. Nejlepší koupání v kraji je v dolní polovině nádrže Hracholusky, kde je voda průhledná do hloubky několika metrů.