Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Příliv Číňanů do Kanady bude dlouhodobý

  15:37aktualizováno  15:37
Kanada má všeho všudy kolem třiceti miliónů obyvatel, z čehož s anglickým rodným jazykem jich je podle statistiky, staré čtyři roky, 16 890 615. Kanaďanů s rodným francouzským jazykem je více než šest milionů, neoficiálními jazyky mluví čtyři a půl miliónu obyvatel Kanady a hned poté následuje kategorie obyvatel, jejichž rodným jazykem je čínština - 715 650. Pokud vás zajímají další národnosti – následují Italové, Němci, Poláci, Španělé, Portugalci, Panžádbci, Ukrajinci, Arabové, Filipínci atd. O Češích se statistiky vůbec nezmiňují – je nás tady opravdu jenom hrstka.

Podle místa narození převládají emigranti z Ameriky (bez ohledu na bližší místo původu), následují ti, co přišli z Evropy a emigranté z Asie.

Nechceme si hrát s čísly, ale zcela úmyslně jsem vytáhla ta, která dávají už z letmého pohledu jasnou odpověď na otázku, která asijská skupina je v Kanadě zastoupena nejpočetněji. Ano, jsou to Číňané. A jak kanadští diplomaté předpovídají, příliv čínských uprchlíků a emigrantů do země javorového listu bude pokračovat dalších pětadvacet let.

„Čína bude s největší pravděpodobností i nadále největším zdrojem emigrantů,“ uvedl kanadský velvyslanec v Pekingu, který je zároveň generálním konzule v Hongkongu. „Kvůli Číně bude nutné změnit integrační programy,“ dodává dále diplomat. Toto varování bylo uvedeno v hlášení nazvaném „Large Actual Movement 2000“, které sestavili diplomaté a emigračními manažeři v Číně.

Skupina, jež sama sebe nazývá „The Top Guns“,  byla určena ke studiu problémů souvisejících s pašováním lidí a budoucí migrační paternalistiky. Tato zpráva byla získána pro kanadský tisk prostřednictvím Access to Information Act. V ní se dále uvádí, že masívní čínská migrace je způsobena současným velmi špatným stavem čínské ekonomiky, nedostatkem občanských svobod a omezenými vzdělávacími možnostmi mladých.

„Tento přesun teprve začíná,“ tvrdí zmíněná skupina a dodává, že z 300 000 studentů, kteří opustili Čínu v posledních letech, se téměř nikdo nevrátil. Většina studentů zůstane natrvalo v cizině. Diplomaté říkají, že příslušné čínské úřady poskytují falešné identifikační dokumenty a podporují studentské žádosti o vstup do Kanady. Za 2000 dolarů poskytne organizace nepravé doklady o absolvování středních a vysokých škol, zatímco další oddělení této organizace poskytne financování, nebo zprostředkuje bohaté sponzory. Vrcholem všeho je informace, že kanadským podnikatelským společnostem jsou slibovány lukrativní kontrakty v Číně, pokud jsou ochotny financovat vzdělání dětí čínských vládních činitelů.  

Celému problému obrovskou měrou napomáhá téměř zcela nefunkční kanadský emigrační systém (psali jsme o tom 23.9. 1999 v článku Pašeráci lidí se postarali o přísun Číňanů) a současná federální vláda levicových liberálů, jež v obavách o ztráty volebních hlasů čínských Kanaďanů, není ochotna ve věci udělat žádné efektivní kroky. Spíše naopak již tak nízkou autoritu kanadských emigračních zákonů ještě snižuje.

Z ontárijského Bramptonu své čtenáře srdečně zdraví a každý den úsměv přejí Věra a Petr Kohoutovi. Chcete-li nám psát: petrvera@home.comNejčtenější

Naivní Češi v sandálech jsou v Chorvatsku pojem. Znají je i záchranáři

Milovníci hor ocení při návštěvě Makarské výstup na vrcholky Biokova.

Makarska je klenot Dalmácie, ale umí být i nebezpečná. Nádherná a unikátní příroda totiž bývá při nepříznivém počasí...

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...Musíte sebrat odvahu a se žralokem bojovat, řekl v Rozstřelu filmař žraloků

Steve Lichtag byl hostem pořadu Rozstřel.

Na začátku srpna usmrtil českého turistu v egyptském letovisku Marsá Alam žralok. V Egyptě nejde o ojedinělý útok, za...

Nebuďte povýšení a nechovejte se jako stádo. Sedm cestovatelských hříchů

Vyrážet do světa bez zvídavosti je jedním z největších hříchů pod sluncem.

Chcete si prázdninové toulky po světě opravdu užít? Podívejte se na seznam zásadních chyb, které nesmíte na cestách...

Turisté si odvážejí z pláží Sardinie písek, úřady rozdávají vysoké pokuty

Ilustrační snímek

Úřady na Sardinii bojují proti turistům, kteří si z tamních pláží odnáší na památku písek, což poškozuje životní...

Další z rubriky

Naivní Češi v sandálech jsou v Chorvatsku pojem. Znají je i záchranáři

Milovníci hor ocení při návštěvě Makarské výstup na vrcholky Biokova.

Makarska je klenot Dalmácie, ale umí být i nebezpečná. Nádherná a unikátní příroda totiž bývá při nepříznivém počasí...

Soudruzi nás poslali rovnou pod rentgen. Trabanty dojely přes Čínu do Ruska

Expedice Dana Přibáně musela na čínské hranici projít důslednou kontrolou....

Dostat se do Číny letadlem je celkem snadné. Vjet tam autem je ale noční můrou. Pokud tedy není vaším snem...

Nebuďte povýšení a nechovejte se jako stádo. Sedm cestovatelských hříchů

Vyrážet do světa bez zvídavosti je jedním z největších hříchů pod sluncem.

Chcete si prázdninové toulky po světě opravdu užít? Podívejte se na seznam zásadních chyb, které nesmíte na cestách...

Najdete na iDNES.cz