Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Příliv Číňanů do Kanady bude dlouhodobý

  15:37aktualizováno  15:37
Kanada má všeho všudy kolem třiceti miliónů obyvatel, z čehož s anglickým rodným jazykem jich je podle statistiky, staré čtyři roky, 16 890 615. Kanaďanů s rodným francouzským jazykem je více než šest milionů, neoficiálními jazyky mluví čtyři a půl miliónu obyvatel Kanady a hned poté následuje kategorie obyvatel, jejichž rodným jazykem je čínština - 715 650. Pokud vás zajímají další národnosti – následují Italové, Němci, Poláci, Španělé, Portugalci, Panžádbci, Ukrajinci, Arabové, Filipínci atd. O Češích se statistiky vůbec nezmiňují – je nás tady opravdu jenom hrstka.

Podle místa narození převládají emigranti z Ameriky (bez ohledu na bližší místo původu), následují ti, co přišli z Evropy a emigranté z Asie.

Nechceme si hrát s čísly, ale zcela úmyslně jsem vytáhla ta, která dávají už z letmého pohledu jasnou odpověď na otázku, která asijská skupina je v Kanadě zastoupena nejpočetněji. Ano, jsou to Číňané. A jak kanadští diplomaté předpovídají, příliv čínských uprchlíků a emigrantů do země javorového listu bude pokračovat dalších pětadvacet let.

„Čína bude s největší pravděpodobností i nadále největším zdrojem emigrantů,“ uvedl kanadský velvyslanec v Pekingu, který je zároveň generálním konzule v Hongkongu. „Kvůli Číně bude nutné změnit integrační programy,“ dodává dále diplomat. Toto varování bylo uvedeno v hlášení nazvaném „Large Actual Movement 2000“, které sestavili diplomaté a emigračními manažeři v Číně.

Skupina, jež sama sebe nazývá „The Top Guns“,  byla určena ke studiu problémů souvisejících s pašováním lidí a budoucí migrační paternalistiky. Tato zpráva byla získána pro kanadský tisk prostřednictvím Access to Information Act. V ní se dále uvádí, že masívní čínská migrace je způsobena současným velmi špatným stavem čínské ekonomiky, nedostatkem občanských svobod a omezenými vzdělávacími možnostmi mladých.

„Tento přesun teprve začíná,“ tvrdí zmíněná skupina a dodává, že z 300 000 studentů, kteří opustili Čínu v posledních letech, se téměř nikdo nevrátil. Většina studentů zůstane natrvalo v cizině. Diplomaté říkají, že příslušné čínské úřady poskytují falešné identifikační dokumenty a podporují studentské žádosti o vstup do Kanady. Za 2000 dolarů poskytne organizace nepravé doklady o absolvování středních a vysokých škol, zatímco další oddělení této organizace poskytne financování, nebo zprostředkuje bohaté sponzory. Vrcholem všeho je informace, že kanadským podnikatelským společnostem jsou slibovány lukrativní kontrakty v Číně, pokud jsou ochotny financovat vzdělání dětí čínských vládních činitelů.  

Celému problému obrovskou měrou napomáhá téměř zcela nefunkční kanadský emigrační systém (psali jsme o tom 23.9. 1999 v článku Pašeráci lidí se postarali o přísun Číňanů) a současná federální vláda levicových liberálů, jež v obavách o ztráty volebních hlasů čínských Kanaďanů, není ochotna ve věci udělat žádné efektivní kroky. Spíše naopak již tak nízkou autoritu kanadských emigračních zákonů ještě snižuje.

Z ontárijského Bramptonu své čtenáře srdečně zdraví a každý den úsměv přejí Věra a Petr Kohoutovi. Chcete-li nám psát: petrvera@home.com
Nejčtenější

VIDEO: V lyžařském resortu se rozbila lanovka, lidé odlétávali ze sedaček

Zrychlená lanovka v Gruzii

Zraněním osmi lidí skončil incident v lyžařském resortu Gudauri ve východní Gruzii, kde se porouchala sedačková...

Lepšíme se, ale nejšťastnější je Finsko: sedm důvodů severského úspěchu

Finsko má krásnou lesnatou přírodu

Podle nejnovější studie z OSN je Finsko nejšťastnější zemí na světě. Mezi 196 zeměmi poskočilo na základě indexu štěstí...Jsme jako uplakánci, přitom život v Česku je privilegium, říká cestovatel

Cestovatel Petr Horký

V 90. letech byl známý jako moderátor dětských pořadů. Nyní je Petr Horký uznávaným dokumentaristou a cestovatelem....

Jednou je poznáte a máte to na doživotí. Jak prozkoumat moravské Chřiby

Chřibské bučiny z Kazatelny

Jen jednou se necháte očarovat přírodní a historickou pokladnicí Chřibů a je s vámi konec. Hledání všech možných skal,...

Za nespláchnutý záchod pokuta. V Singapuru se trestá i rákoskou

Singapurský park Gardens by the Bay. Na vandalismus tu rozhodně není místo.

Jedna z turisticky nejpopulárnějších metropolí jihovýchodní Asie je známá svou čistotou a nízkou kriminalitou. Za ty...

Další z rubriky

Za nespláchnutý záchod pokuta. V Singapuru se trestá i rákoskou

Singapurský park Gardens by the Bay. Na vandalismus tu rozhodně není místo.

Jedna z turisticky nejpopulárnějších metropolí jihovýchodní Asie je známá svou čistotou a nízkou kriminalitou. Za ty...

Zapomenutá legenda českého outdooru. Eugen Freud a jeho osudový uzel

Eugen Freud miloval hory, vybudoval jednu z největších outdoorových firem v...

Horolezec Eugen Freud se po listopadu 1989 vrhl na podnikání a vybudoval tehdy největší outdoorovou firmu v Česku. Pak...

Egypt je nejdřív pohádka, po roce začnete vnímat realitu, říká Hanka

Hanka chtěla ve svém životě změnu a našla jí v Egyptě.

Původním zaměstnáním je učitelka matematiky a fyziky, ale v Egyptě teď pracuje jako realitní makléřka. Do Afriky ji...

Najdete na iDNES.cz